1 Limburg: van commissie tot afdeling Wethouder van Almelo bezoekt PC Overijssel Heemschut-agenda 36 De provinciale commissie Lim burg gaat vanaf dit jaar 'afdeling' heten, maar wie het verslag leest van de werkbijeenkomst op 11 april jl. in Amsterdam (zie 'Heem schut' juni 1992, blz. 40) kan aan voelen dat voorlopig het verschil tussen een afdeling en een com missie niet groot zal zijn. In Limburg was het in het verleden het commissielid Stan Smeets die gedurig hamerde op meer zelfstan digheid. Bezorgdheid over de te ge ringe ledenaanwas en over te weinig contact met de bestaande leden was een van de motieven voor het zoe ken van een duidelijker profilering. De krappe financiële situatie was een ander punt van zorg. Die be zorgdheid is nu ook - als deze al ooit helemaal afwezig is geweest - duidelijk waarneembaar bij Heem schutleden in het hele land. Limburg heeft geprobeerd bij de Provincie subsidie te krijgen. Daar voor moest de Limburgse Heem schut-commissie rechtspersoonlijk heid hebben. Maar dat paste niet in het landelijk beleid van Heemschut. Op dit moment is subsidie van de Provincie al niet meer mogelijk, zelfs niet met rechtspersoonlijkheid, want de Provincie heeft geen geld meer, zegt deze. De afdeling Limburg gaat nu toch proberen geleidelijk aan als vereniging te functioneren, voorlopig met nog geen 200 leden. Het formu leren van de doelstelling is gemak kelijker dan de verwezenlijking van het doel: meer leden, meer contac ten met de leden, bijv. via brieven of nieuwsbrieven, een jaarvergadering, al of niet gecombineerd met een ex cursie; daarbij gevoegd de zaken die toch al gebeurden, dus het gewone en altijd weer verrassende Heem schutwerk. Pikante bijzonderheid is nog dat het landelijk bestuur de com missies en afdelingen gaat subsidië ren naar rato van het aantal leden. Je zou je kunnen voorstellen dat er voor een afdeling met weinig leden tijdelijk juist wat meer nodig is om aan een fikse uitbouw van de club te kunnen beginnen. Nog één niet overbodige opmerking over de woor den 'commissie' en 'afdeling': wie de decentralisatieplannen van Heem schut bekijkt, merkt dat het steeds moeilijker wordt het inhoudelijk ver schil tussen deze begrippen te be schrijven. Ook de commissies gaan een verenigingskarakter krijgen, met ledenbijeenkomsten, eigen penning meester, begroting, baten- en lasten- rekening. Waarin verschillen deze twee termen nog? Om het eens chic te formuleren: wat is hun werkelijk heidswaarde'Het lijkt een taalkun dig muggezifterijtje, maar heldere termen maken het werken makkelij ker. n Mathieu Schlijper Noot van Alg. directeur B.J.M. Duimel Het verschil is duidelijk: een afdeling is verplicht aan de leden verantwoor ding af te leggen. De vergadering kan mensen benoemen in het be stuur van de afdeling (zie de statuten van de afdeling). Een provinciale commissie kent die verplichting niet, kan echter wel le den bijeenroepen. Almelo - De Almelose wethouder PC. Grondel was te gast tijdens de vergadering van de PC Overijssel in die stad op vrijdag 24 april. De PC had de wethouder uitgenodigd naar aanleiding van een aantal aangele genheden op het gebied van monu menten in deze Twentse stad. Grondel verklaarde onder meer dat 'het monumentenbeleid geen speerpunt vormt' in de activiteiten van het Almelose gemeentebestuur. 'Wel willen we middels een gemeen telijke monumentenverordening meer aandacht besteden aan onze monumenten. Daarbij komen de mo numenten die het meest worden be dreigd op de eerste plaats. Voorlopig is de lijst nog klein omdat het ons simpelweg aan middelen ontbreekt om optimale aandacht te besteden aan een groot aantal monumenten. Wel is het de bedoeling dat de lijst ieder jaar wordt uitgebreid.' Verder verklaarde de Almelose wethouder 'met name oog te hebben voor het complete historische stads beeld. Incidentele monumenten vin den we minder belangrijk. We probe ren vooral de globale kwaliteit van de stad in de gaten te houden. Zo hebben we voor ons winkelgebied een kwaliteitsplan waarin monumen ten een grote rol spelen. Hergebruik van het bedreigde ge rechtsgebouw van Almelo noemde Grondel moeilijk. 'Dat pand is ge bouwd met de bedoeling een be paalde vaste functie te vervullen. Het zoeken van andere exploitatiemoge lijkheden is daarom een lastige zaak. Uiteraard willen we het gerechtsge bouw graag voor sloop behoeden en we zijn dan ook druk bezig met het zoeken naar alternatieven voor her gebruik van het pand.' Richard Kers PR-medewerker PC Overijssel 5 september Excursie naar Noord-Limburg, ge- org. door de Afdeling Limburg van Heemschut (zie vorige nummer pag. 42). 12 september Open Monumentendag (zie pag. 13). Open Monumentendag Heemschut Drenthe (zie pag. 14). 26 september Excursie naar Landgoed Eerde, ge- HeemSChUt org. door Heemschut Overijssel. (zie pag. 41). 3 oktober Excursie naar Geertruidenberg, ge- org. door Heemschut Noord-Bra bant. (zie pag. 40). 10 oktober Landelijke Heemschutdag naar Noord-Friesland. (zie pag. 39). 28 oktober Heemschut Utrecht organiseert le zing over stedebouw. Inleider: ir. D. de Haan. Aanvang: 20.00 uur. Plaats: Rhenen, 'De Koning van De nemarken', Utrechtsestraatweg 2. 10 november Lezing van Heemschut Utrecht in In formatiecentrum De Elleboogkerk, Langegracht 36, Amersfoort. Wet houder A.L.L.M. Asselbergs vertelt over Stadsvernieuwing. Aanvang 20.00 uur. 23 november Lezing van Heemschut Utrecht in 'Het Wapen van Linschoten en Snel- rewaard', Dorpsstraat 34, Linscho ten. Technisch adviseur Paul van Vliet spreekt over 'Restauratie en ar chitectuur'. Aanvang: 20.00 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 36