1 Heemschut Windlust 'afgebrand' Bouwplan pastorie deugt niet Red het Frederikspark Aantasting IJzeren Man dreigt Terp weer op hoogte brengen met baggerspecie? Boerderij Verstappen Heemschut in actie 35 Leidschendam - In een brief aan de gemeenteraad schrijft Heemschut geschokt te hebben kennis genomen van het afbranden van het rijksmo nument 'Villa Windlust'. In 1987 te kende de Bond bezwaar aan tegen het voornemen tot het verlenen van een sloopvergunning. Ook maakte Heemschut bezwaar tegen het me dio 1991 ter visie gelegde rèstaura- tieplan, een bezwaar dat grotendeels door de gemeentelijke monumenten commissie werd gedeeld. De Bond is van mening, dat om re denen van welstand en belevings waarde van het Leidschendamse dorpsgezicht herbouw verre de voor keur verdient boven het ontwikkelen van nieuwbouw op deze locatie. Te meer daar de uitgebreide wijze, waarop dit unieke huis in opmetings- tekeningen, foto's en gedetailleerd bouwhistorisch onderzoek is gedo cumenteerd, herbouw verantwoord is. Heemschut betwijfelt echter of de huidige eigenaar wel in staat mag worden geacht zo'n operatie tot een goed einde te brengen. Dat geldt te vens voor een verantwoorde eigen tijdse invulling van de locatie, waar aan ontwerptechnisch veel haken en ogen zitten. Heemschut verzoekt de raad een open oor te hebben voor geluiden en initiatieven uit de burge rij voor herbouw en herbestemming. Brakel - Het voorgenomen bouw plan voor een pastorie roept bij Heemschut bezwaren op, die aan B. en W. kenbaar zijn gemaakt. Het gel dende bestemmingsplan sluit reali satie terecht uit. Het bouwplan be dreigt de landschappelijke en cul tuurhistorische kwaliteiten van de plek en vernietigt een wezenlijk deel van de 'biotoop' van Huis Brakel. De evenwijdige situering langs de dijk en de daarmee samenhangende grote afstand die het plan langs de dijk in beslag neemt, betekenen een wrede ontkenning van de aanwezige kwaliteiten. Haarlem - Een deel van de voorma lige, destijds door landschapsarchi tect J. D. Zocher als park aangeleg de Koekamp, waar ook in 1935 het Sportfondsenbad werd gebouwd, dreigt, nu het bad gesloopt zal wor den, door de gemeente als koop waar verhandeld te worden t.b.v. een appartementencomplex. Heemschut heeft adhesie betuigd aan de Stichting 'Red het Frederiks park' die, nu het zwembad, dat in verval is, toch gesloopt moet wor den, het terrein weer zijn oorspron kelijke functie als park terug wil ge ven. In het jaar 1390 schonk Hertog Ael- brecht van Beieren de Haarlemse burgerij het terrein als 'die Baen, die leit buyten de houtpoirt', en als speelveld zou moeten gaan functio neren. Ook in 1935 bleef die functie min of meer gehandhaafd bij de komst van het zwembad. Om het zwembad te kunnen slopen moet de gemeente het eerst uitko pen omdat het nog niet is afgeschre ven. Om dat geld binnen te halen wil de gemeente hier appartementen la ten bouwen. De opgerichte stichting vindt samen met Heemschut, dat het historische park niet wederom opgeofferd moet worden aan bouwaspiraties, maar weer speelveld moet worden. Wie de stichting in zijn streven wil steunen, kan een bedrag gireren op de reke ning van de stichting 'Red het Frede rikspark', op de fondsrekening bij de ABN AMRO bank, nr. 461852233. Vught - Heemschut heeft bij de ge meenteraad van Vught bezwaar aan getekend tegen het bestemmings plan voor het bosgebied IJzeren Man. De aanleg van een parkeer plaats voor 900 a 1000 auto's en het aanleggen van de Boslaan gaat vol gens Heemschut ten koste van een aanmerkelijk deel van het bosge bied. Verder heeft de wijziging van het bebouwingspercentage van 3 naar 35 procent voor het gebied rond het paviljoen aan de noordzijde een onevenredig grote uitbreidings mogelijkheid van de bebouwing tot gevolg. Het bebouwingsvlak voor een hore- cavoorziening aan de zuidoost-zijde laat tenslotte aanleg van een terras aan het water toe. In 1981 al maakte Heemschut bezwaar tegen die aan- legmogelijkheid. Voor B. en W. was dat toen aanleiding voor te stellen de oever geheel te vrijwaren van een aansluitend terras, wat nu ongedaan dreigt te worden gemaakt. Wetsens - Inwoners van Wetsens verzochten Heemschut onlangs het protest van het dorp tegen het plan de terp van Wetsens weer op de hoogte te brengen door storting van baggerspecie, te ondersteunen. De Friese commissie van Heem schut wil hierover nog geen stelling nemen. Omdat op andere plaatsen soortgelijke plannen leven is de Bond voorzichtig en roept zij op tot bezinning op dit punt. De principiële vraag is hier aan de orde onder wel ke voorwaarden men de landschap pelijke en cultuur-historische waar den van dit moment mag wijzigen. Een vergelijkbare vraagstelling doet zich voor bij restauratieplannen. Moet je 'terugrestaureren' of mag je bij restauratie gebruik maken van ei gentijdse stijlen en materiaalkeuze. JK Stramproy - In Stramproy, gelegen tussen Weert en Maaseik, is Heem schut-Limburg betrokken bij een overleg tussen diverse partijen over de toekomst van de zogeheten 'boerderij Verstappen', een monu mentale hoeve in carré-vorm. Eén hoek (met een deel van een vleugel) dateert van 1750; de drie overige vleugels zijn van een eeuw later. Wethouder Kusters, in wiens porte feuille monumentenzorg zit, is in on derhandeling met de eigenaren (een familie) over wijzigingen van het pand. Op dit moment is alleen het deel uit 1750 beschermd. Zeker is alvast dat ook het poortgebouw be waard zal blijven. De eigenaren wil len bepaalde delen van de overige drie vleugels slopen en vervangen door nieuwbouw. Heemschut hoopt dat in ieder geval de carré-vorm van de boerderij gehandhaafd zal kun nen worden. Stramproy heeft zeven monumenten waarvan deze hoeve er één is. Mathieu Schlijper

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 35