Jaarverslag 1991 verschenen 'Monumentenzorg blijft in beweging9 34 Heemschut zoekt actiever de publiciteit Op de Algemene Vergadering van Heemschut is het Jaarverslag 1991 van de Bond gepresenteerd en met veel waardering begroet. Het fris ogende verslag geeft een compleet overzicht van de activiteiten van de Bond Heemschut en zijn actieve Provinciale Commissies. Met name aan het vele actie-werk van de PC's wordt uitvoerig aandacht ge schonken. De decentralisatie van het werk van Heemschut komt goed op gang. De Provinciale Commissies worden steeds zelfstandiger in hun werkwijze en ook het naar buiten brengen van de activiteiten gaat professioneler dan voorheen. Uit het jaarverslag blijkt, dat er in 1991 in acht PC's een speciale pr-medewerker in de commissie actief werd. Steeds vaker lukt het om met acties de locale pers en omroep te 'halen'. Voorzitter J. Franssen wijst in zijn voorwoord op de drie regiobijeenkom sten, die in 1991 werden gehouden om de verdere decentralisatie te sti muleren en ondersteunen. Hij consta teerde op die bijeenkomsten een toe nemende bereidheid om decentraal te werken. Een belangrijk gegeven nu de zorg van de overheid voor de monu menten immers ook is gedecentrali seerd. De voorzitter maakt ook met nadruk melding van de geslaagde Jubileum discussie-middag t.g.v. het 80-jarig be staan van de Bond. Deze middag had als motto 'Monumentenbescherming en sociale vernieuwing'. Het is een belangrijke taak van Heemschut om mensen in buurten of dorpen, die drei gen te verpauperen te wijzen op het verlies aan cultureel erfgoed wanneer karakteristieke gebouwen dreigen te verdwijnen. Uitgebreid staat het jaarverslag ten slotte stil bij de renovatie van het Ko renmetershuis, de landelijke zetel van Heemschut in Amsterdam. De firma Kneppers te Amsterdam heeft deze inwendige renovatie, die hard nodig was op een zeer aanvaardbare wijze uitgevoerd, aldus Franssen. Jaarverslagen van verwante organisaties In juli verscheen het Jaarverslag 1991 van de Monumentenwacht Nederland. In het verslag kunt u o.a. lezen over de meerjarenonderhoudsplanning, het inspectiehandboek, de ijk-instructieda- gen en de gestage groei van het aan tal inspecties en objecten. Dezelfde maand bereikte ons het Jaarverslag van de Monumenten- wacht Noord-Holland. Opmerkelijk is de enorme groei van het ledenbe stand van de monumentenwacht. Was dat in 1977 bij de start 14, het groeide in 1984 tot 516 en bereikte in 1991 het aantal van 1376. De Stichting Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerkte Breda stuurde de redactie ook een jaarver slag toe. Uit het verslag blijkt, dat in 1991 plannen voor verdere restauratie van de Grote Kerk, verbetering van het on derhoud en het realiseren van voor zieningen voor het publiek vorm heb ben gekregen. Bijna 100.000 belang stellenden bezochten in 1991 de Gro te Kerk. In het Jaarverslag van de Amster damse Maatschappij tot Stadsherstel wordt bezorgdheid geuit over de drei gende ontwikkeling in Amsterdam, dat alleen nog maar gerestaureerd kan worden voor een heel kleine groep mensen, die zeer hoge huren kan be talen. Zodra namelijk de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht van de hele Amsterdamse binnenstad een feit is, bestaat de mogelijkheid om niet-ge- subsidieerde kosten, die gemaakt worden in samenhang met het be schermde stadsgezicht in de huur door te berekenen. Dit kan van groot belang worden naarmate de subsidie mogelijkheden beperkter worden. De huren dreigen boven het maximaal haalbare marktniveau uit te stijgen. Andere jaarverslagen, die binnen kwamen, worden in het oktober-num- mer kort besproken. J.K. Op vrijdag 19 juni jongstleden vond in Zwolle een symposium plaats onder de titel 'Monumentenzorg blijft in beweging'. Sprekers waren Oversticht-voorzitter mr. L.A. van Splunder, prof. dr. A. van der Woud (hoogleraar geschiedenis van de bouwkunst aan de Vrije Universiteit Amsterdam), drs. R.J. de Wit (voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumenten) en drs. U.F. Hylkema, interim-directeur van de Rijksdienst voor de monumentenzorg. Van Splunder wees in zijn toespraak op de gevolgen die de nieuwe Monu mentenwet van 1988 heeft gehad. Daarbij ging hij in op de forse bezui nigingen op de investeringen in het culturele erfgoed en besprak hij de aard en de taak van het overheids optreden in deze. Met name het be lang van monumenten in het ruimte lijke ordeningsproces verdient vol gens Van Splunder de nodige aan dacht van de overheid. 'Monumentenzorg behelst veel meer dan alleen restauratie.' Prof. Van der Woud maakte zich in zijn toespraak sterk voor een betere inte gratie van het facet 'beheer' in de monumentenzorg. Hij sprak zijn zorg uit over de toenemende modernise ring binnen oude stadskernen. In de ogen van Van der Woud moet de op drachtgever van een verbouwing of renovatie er rekening mee houden dat ook de kwaliteit van de openbare ruimte in stand wordt gehouden. De heer Hylkema ging in zijn speech onder meer in op zowel de historie als de toekomst van de mo numentenzorg in Nederland. De pro vincie is volgens hem drager van de verantwoordelijkheid van het ruimte lijk beleid van de gemeenten. Hij ver wees daarbij onder meer naar de Twentse buitenplaatsen. 'Monumentenzorgers moeten as- sertiever worden.' Dat was één van de opmerkingen van de heer De Wit, die zich verder afvroeg of de decen tralisatie van de monumentenzorg niet te ver was doorgevoerd. De Wit noemde de bezuinigingen op monu mentenzorg 'onbegrijpelijk', zeker met het oog op de MIR-affaire. Daar aan refererend merkte De Wit op het vreemd te vinden dat er nu geen geld was om deze nieuwe monu menten te behouden. Richard Kers, PR-medewerker Heemschut Overijssel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 34