Amersfoort goed bekeken Boeken 32 Beleidsnota en vademecum over monumentenzorg en archeologie Zij, die Fons Asselbergs, wethouder voor Monumentenzorg, Archeolo gie en Cultuur, Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Stadsver nieuwing te Amersfoort kennen, zullen begrijpen dat als hij een beleids nota over monumentenzorg en archeologie doet verschijnen, deze straalt van betrokkenheid en enthousiasme. Na het verschijnen in 1979 van de nota 'Vooruitstrevend Behoud' kon men overigens ook niets anders ver wachten. De nu uitgebrachte Amersfoortse beleidsvisie omvat volgens de inlei ding niet alleen een blik op de toe komst (waarmee de jaren tussen 1990 en 2000 zijn bedoeld), maar ook een verantwoording over tien jaar gemeentelijke monumentenzorg en stadsherstel en een 'monumen- tenwijzer' voor eigenaren, bewoners, architecten en aannemers. De goed willende burger moet overigens bij het doorlezen van laatstgenoemde paragraaf toch wel de schrik om het hart slaan als hij merkt in welke bu reaucratie hij terecht komt, als hij, gevolg gevende aan de opwekkende klank van de nota, aan kwaliteitsver betering wil meedoen. Niet dat de gemeente Amersfoort daar nu schuldig aan is, het Rijk heeft zich op het gebied van de mo numentenzorg en de architectuur ook aardig in een papieren burcht weten te verschansen. Ten nadele uiteraard van een brede maatschap pelijke acceptatie van een cultuurhis torisch identificeerbaar leefmilieu. 'Amersfoort, goed bekeken' han delt over meer dan de beschermde monumenten, wat tegenwoordig niet zo opvallend meer overkomt, maar beperkt zijn werkingsinvloed toch voornamelijk tot het van rijkswege aangewezen beschermde stadsge zicht. Betreurenswaardig, want daar mee komen historische en ruimtelij ke relaties met de stadsdelen van na 1850 (en de na de oorlog ontwikkel de stadsuitbreidingen) niet behoorlijk tot hun recht. Dit is des te verwon derlijker omdat Amersfoort in het re cente verleden toch zo'n aardige pu blicatie het licht heeft doen zien on der de titel 'Jonge bouwkunst in Amersfoort 1800-1990' (dus niet al leen van 1850 tot 1940, zoals het MIP). Kennis van zaken is dus aan wezig, waarom dan niet meegeno men in een beleidsnota monumen tenzorg? Vermoedelijk raakt deze vraag een kwetsbaar punt van de algeme ne visie op monumentenzorg anno 1992. Heette het in 1979 nog 'voor uitstrevend behoud', nu is de naam veranderd in 'Amersfoort goed beke ken'. Is de dynamiek, ondanks het enthousiasme en elan, er een beetje uit ten voordele van een meer be dachtzame beschouwing? teitsbeleid. Een beleid, dat niet al leen visuele rehabilitatie nastreeft, maar vooral sociaal-maatschappelij ke en infrastructurele ontwikkelingen in een historisch perspectief weet te plaatsen. De Amersfoortse nota gaat hier helaas nog weinig op in, het geen wel begrijpelijk is omdat op dat terrein vooralsnog meer vragen lij ken te bestaan dan antwoorden (ook op rijksniveau). Het gevolg is echter dat het nu voorliggende beleidsstuk met betrekking tot de monumenten zorg in Amersfoort wel erg 'braaf' overkomt, zonder opmerkelijke ver nieuwing of vooruitstrevendheid. Dit alles neemt natuurlijk niet weg Inpassing van nieuwbouw in de oude binnenstad van Amersfoort. Erg 'braaf' Bij de nota lijkt het inmiddels traditio neel geworden cultuurbehoud nog sterk te domineren ten opzichte van cultuurvernieuwing. Maar dit laatste is toch essentieel voor een even wichtige ontwikkeling van een neder zetting? Is de monumentenzorg (en niet alleen in Amersfoort), na de (fei telijke) afronding van de traditionele instandhoudings- en welstandstaak in een identiteitscrisis geraakt? En kan daarom een huidig monumen tenbeleid alleen maar zicht op 'meer van hetzelfde' bieden? Het is niet te hopen, want juist een gemeentebestuur met een historisch besef als het Amersfoortse heeft baat bij een vooruitstrevend kwali- dat er een goed verzorgde, in hand zaam formaat opgemaakte nota is verschenen, die zeker de niet des kundige stedeling enthousiasme voor en wegwijs in het historische Amersfoort zal bijbrengen. Als be leidsnota voor de jaren negentig met betrekking tot een integraal stedelijk kwaliteitsbeheer komt hij evenwel weinig progressief over. Amersfoort goed bekeken. Beleidsnota en vademecum over monumentenzorg en archeologie. Uitgeg. door het gemeentebestuur van Amersfoort, sept. 1991. Peter van Dun, Rijksdienst voor de Monumentenzorg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 32