bagf) iroef! Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras arwo postbus 9 21 OOaa heemstede 232527 ■«ent- \nputz 31 Het bijzondere stadhuis van Terneuzen. (foto J. Kamerling) 14 tot 17 uur, behalve op zondag. Na dit korte bezoek aan Hulst gaan we op weg naar Sas van Gent vlak bij de Belgische grens. Onder weg passeren we vele restanten van aarden forten, die getuigen van de bewogen gevechtshistorie van dit gebied. Van de forten is meestal niet veel meer te zien dan een glooiing in het landschap. Het Fort St. Jan met gracht eromheen is gerestaureerd. Sas van Gent Langs Westdorpe, een van de lang ste Nederlandse dijkdorpen (3,5 km) bereiken we Sas van Gent. De ge schiedenis van dit stadje is nauw verbonden met het Belgische Gent, dat via het kanaal van Gent naar Terneuzen met de Westerschelde is verbonden. De historische vorm van Sas van Gent is nauwelijks nog zichtbaar. Helaas is ook van de vestingwerken weinig meer over. Op de rechthoeki ge Markt en aan de Westkade zijn nog enkele fraaie 17de-eeuwse ge vels te bewonderen. Sas van Gent bezat zeven bastions. Alleen het bastion 'Generaliteit' aan de West- dam bestaat nog gedeeltelijk. Op dit bastion staat een achtkantige molen romp, de restanten van de voormali ge korenmolen uit 1830 werd ge bouwd. Het bolwerk wordt door de Sassenaren 'De Molenberg' ge noemd. De achtkantige vorm van de stenen molen is uniek. In Zeeuwsch- Vlaanderen is het in elk geval het enige exemplaar. Voordat de stenen molen gebouwd werd hebben daar houten molens gestaan. Onder het bolwerk bevinden zich onderaardse gemetselde gangen, die vroeger werden gebruikt voor de opslag en aanvoer van munitie. Deze gangen zijn gerestaureerd en kunnen be zocht worden. We nemen een kijkje onder de grond en zien de oude ko gels nog liggen. Terneuzen Van Sas van Gent rijden we nog even naar Terneuzen, waar we het indrukwekkende, moderne stadhuis van prof. Bakema willen zien. Het ligt aan de zeedijk en vormt een uitste kende overgang van de nieuwe naar de oude bebouwing van Terneuzen. De opbouw in lagen kan vergeleken worden met de bovenbouw van een schip. De burgerzaal ligt op de ne gende verdieping. Hier heeft men een prachtig uitzicht over de stad en de Westerschelde. Terneuzen is de grootste stad van Zeeuwsch-Vlaan- deren en de derde haven van Neder land. Langs de kade zien we impo sante flatgebouwen. Oude gebou wen zijn in Terneuzen niet veel meer te vinden al dateert de stad uit 1350.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 31