Impressies uit Zeeuwsch-VUaanderen II Jaap Kamerling 30 Na een impressie van het westelijk deel van dit boeiende grensgewest in het vorige nummer geven we aan de hand van VVV-gids George Sponselee hieronder indrukken van de oostelijke helft van Zeeuws- Vlaanderen. We beginnen in Hulst. Hulst is een van de best bewaarde vestingsteden van Nederland. Het Spaanse bestuur legde hier tussen 1618 en 1621 een uniek vestingsys teem aan, dat door de prinsen Mau- rits en vooral Frederik Hendrik vele malen werd bestormd. Uiteindelijk lukte het de laatste na zes eerdere pogingen in 1645 de stad weer aan Staatse zijde te krijgen. De hoge aarden omwalling rond de stad is liefst 3,5 km lang - je kunt er een prachtige wandeling over ma ken - en telt negen bastions, een ra velijn (eiland), een contrescarp (stuk van de buitenste verdedigingsgordel) en drie doorgangen: de Gentsepoort, de Grauwse of Bagijnepoort en de Dubbele Poort. Vanaf de stadsmolen op een van de bolwerken heeft men een schitte rend gezicht op de stad. De ranke toren van de Willibrorduskerk met zijn opmerkelijke betonnen bekro ning priemt omhoog midden in de stad. Vlak ernaast in het fraaie stadssilhouet priemt het fraaie stad huis omhoog uit de 16de eeuw en Dakenspe! in Hulst met op achtergrond de toren van de Willibrorduskerk. even verderop de markante trapto- ren van het Refugium van de abdij Ter Duinen, thans Streekmuseum. Over basiliek, stadhuis en Refu gium straks meer. Karakter goed bewaard Op onze wandeling binnen de wallen valt op, dat de vestingstad haar oor spronkelijke karakter en stratenpa- troon goed heeft weten te bewaren. We komen vrijwel geen storende grootschalige ingrepen in de stad te gen, behalve een saai, langgerekt gebouw op de hoek van de Van Waesbergstraat en de Steenstraat. Wat wel stoort zijn de onrustige winkelpuien met schreeuwerige re clames. Het is duidelijk, dat Hulst het vooral moet hebben van winkelende bezoekers van over de Belgische grens. Al is het in Nederland iets duurder 'de Vlaming wil niet thuis blijven zitten en vindt, dat je altijd wel met iets thuis moet komen', merkt onze gids spottend op. Hij laat ook niet onvermeld, dat het stadje bijna tien seksshops telt. Lokkertjes voor de vooral vroeger preutserige Belgen, die thuis minder openlijk zijn in het uitstallen van dit soort nering. De puien in Hulst mo gen onrustig zijn, de ambiance van het historische Hulst lijdt er niet al te erg onder. Een stad, die met zijn be schermde stadsgezicht, zijn monu menten zó koestert kan wel wat heb ben. Overigens is er rond het stadhuis nog heel wat te doen geweest. We horen, dat er een nieuw stadskan toor naast gepland is, waarvan het ontwerp aanvankelijk nogal uit de toon viel en veel stof deed opwaai en. Ook Heemschut had bezwaren. Het plan ging van tafel. Een nieuw ontwerp van een andere architect ziet er volgens onze gids acceptabe ler uit en gaat nu uitgevoerd worden. Sponselee: 'Het is modern maar past toch'. Torenbekroning van beton Heel bewogen is de geschiedenis van de Willibrorduskerk, een basiliek in Brabantse gotiek. De kerk dankt haar tegenwoordige vorm aan de herbouw na de brand van 1468. Be roemde Vlaamse bouwmeesters als Matthijs en Laureyns Keldermans hebben aan de bouw meegewerkt. In de ramen van de in onze eeuw tot basiliek verheven kerk is de geschie denis van kerk en toren weergege ven. De eerste torenbrand was al in 1469, de tweede in 1562, de derde in 1663 - toen er sprake was van een kerk- en torenbrand - en in 1876 brandde de toren voor de vier de maal uit. Er kwam toen een nieu we spits, ontworpen door de beken de P. J. H. Cuypers. In 1944 werd de nieuwe spits echter door granaat- vuur opnieuw verwoest. Pas in 1958 kwam de nieuwe, hui dige torenbekroning gereed: een schepping van architect J. Brouwer, van modern materiaal, beton. De Hulstenaren waren niet erg te spre ken over dit ontwerp en onze gids heeft het spottend over 'frietvorken', waar 'apostelen' en 'gestileerde en gelen' zijn bedoeld. Toch is deze mo derne bekroning heel boeiend en doet zij het goed in het stadsbeeld. Basiliek aan restauratie toe De basiliek, die uit zandsteen is op getrokken, is trouwens al weer hard aan restauratie toe. De laatste res tauratie van de kerk zelf was in 1930/35. Restauratie zal zo'n vier miljoen kosten. Allereerst moet het carillon opgeknapt worden voor an derhalf ton, vindt Sponselee. We mo gen tenslotte in Hulst niet het monu ment voor Reinaert de Vos naast de Gentsepoort vergeten. In het middel eeuwse dierenepos wordt met o.a. de plaatsaanduiding 'Hulsterloo' ver wezen naar het Land van Hulst. Het monument met de bronzen gestalte van de Vos Reinaerde, in boetekleed gehuld op weg naar Rome, dateert uit 1938 en is ontworpen door de Antwerpse beeldhouwer A. Damen. Hulst heeft in het Refugium in de Steenstraat een streekmuseum. Het gebouw met de laat-gotische trapto- ren, was waarschijnlijk eens de ge vangenis van de vertegenoordiger van de Vlaamse graven in Hulst. De monniken van Ter Duinen, een Cis- terciënser klooster te Veurne, koch ten het in 1547 als Refugium. In 1645 kwam het huis aan de Prins. En nu is het een interessant streek museum, dat dagelijks open is van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 30