Vierde internationale vakbeurs voor restauratie en conservering 29 De houten standerdmolen op de Mo lendijk is het oudste type molen in onze streken. Het belangrijkste gebouw in Poortvliet is de Ned. Herv. kerk die dateert uit de tweede helft van de 15de eeuw. Alleen het schip, het noordelijk transept en de toren zijn bewaard gebleven. De stellingmolen De Korenaar dateert van 1710. Scherpenisse is qua vorm een pol derdorp, waar de belangrijkste histo rische bebouwing aan de voormalige zeedijk staat die met zelkas afkom stig van de zoutwinning werd ver breed. In het gemeentehuis uit 1594 komt jaarlijks na Pinksteren nog steeds het Kloveniersgilde bijeen. De Ned. Herv. kerk staat aan de rand van het dorp. Het is de enige plaats waar nog in de onmiddellijke omgeving van de kerk wordt begra ven. Nadat in het midden van de 18de eeuw gruis op de hemel van de kansel was gevallen en de predikant danig was geschrokken heeft men het transept en het koor afgebroken. Alleen het schip en de toren zijn be waard gebleven. De watertoren uit 1923, die als zodanig geen functie meer heeft, is door zijn hoogte en ligging een oriëntatiepunt op Tholen. Het is geselecteerd als monument van jongere bouwkunst en heeft daardoor wellicht weer toekomst. De jongste plaats op Tholen is Sta- venisse. Dit polderdorp kon pas ont staan na de bedijking van de Stave- nissepolder in 1599. De rechte Voor straat, die de haven met de Ned. Herv. kerk verbindt, en de beide ach terstraten (nu de Wilhelmina- en de Julianastraat genoemd) getuigen van een planmatige opzet. In de Voorstraat staan enige 17de en 18de eeuwse gevels. De kerktoren dateert van 1672. De in 1910 gebouwde Ned. Herv. kerk bevat de gebeeld houwde graftombe van Hieronymus Tuyll van Serooskerke die in circa 1669 door Rombout Verhulst werd vervaardigd. Het slot, dat in 1653 werd gebouwd, was in de 18de eeuw al bouwvallig. Wel is het kas teelterrein met de bijzondere gracht muren bewaard gebleven, zij het in deerniswekkende staat. Hoewel het gemeentebestuur de restanten in het register van beschermde monumen ten wil handhaven heeft men gesteld dat het opknappen ervan financieel niet haalbaar is. Al met al heeft het voormalige eiland Tholen nog veel te bieden. Ondanks de vaak ingrijpende veranderingen die plaatsvonden is het verleden nog herkenbaar. J.P.B. Zuurdeeg is streekarchivaris van Tholen. Restoration 92 van 20 t/m 22 oktober in RAI Amsterdam De nieuwste inzichten, materialen en technieken gecombineerd met tra ditioneel vakmanschap. Daar draait het om tijdens de internationale vakbeurs Restoration 92, die van dinsdag 20 tot en met donderdag 22 oktober plaatsvindt in de Delta- en Randstadhal van de RAI in Am sterdam. Restoration is hét evenement op het gebied van restauratie en conserve ring van ons cultureel erfgoed be stemd voor de vakbezoeker én de geïnteresseerde particuliere op drachtgever. Zij doen er bij circa 150 exposanten ideeën en contacten op. De vakbeurs gaat vergezeld van een groot internationaal congres. Informatieplein Evenals vorige keer, in 1990, kent de beurs een Restauratorenpaviljoen. De bezoeker vindt er onder andere restauratoren van schilderijen, meu bels, tapijten, textiel, uurwerken, pa pier en monumenten. Verder kent Restoration een infor matieplein waarop non-profit organi saties als de Bond Heemschut hun diensten en informatie aan de be trokken doelgroepen aanbieden. Daarnaast zijn er landeninzendingen uit Italië, Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Hiermee wordt het internationale karakter van het evenement onder streept. Nieuw: tuin-restauratieplein Nieuw op de beurs is een tuin-res tauratieplein. In deze gezamenlijke presentatie laat een internationaal gezelschap van tuin- en landschaps architecten zien hoe tuinen in hun oude luister kunnen worden hersteld. Gevarieerd expositieprogramma De vakbeurs Restoration 92 beslaat een zeer breed terrein. Van het her stel en behoud van kunstwerken, meubilair, textiel, boeken, archieven, tot de restauratie en conservering van gebouwen en (natuurmonu menten. Het expositieprogramma omvat niet alleen produkten, mate rialen en technieken. Ook gespeciali seerde dienstverleners zoals archi tecten, conservatoren, restauratoren, onderzoeks- en opleidingsinstituten geven acte de présence. Congres Restoration 92 is meer dan een vak beurs. Onder de titel 'Conservation, training, materials and techniques: la- test developments' vindt gelijktijdig een groot internationaal congres plaats. Doel van dit congres is een bijdrage leveren aan de internationale uitwisseling van kennis en ervaringen. Een van de hoofdonderwerpen van het congres is 'opleiding'. Er is grote behoefte aan een goede trai ning van restauratoren. Het congres gaat in op de ontwikkeling van een internationale standaard voor oplei dingen. Vierde editie Restoration Restoration wordt voor de vierde keer gehouden. Het evenement is een uitvloeisel van de vakbeurs 'Restauratie' die eind jaren tachtig in Zutphen plaatsvond. In 1990 ver huisde het evenement naar de RAI. Restoration 92 is van dinsdag 20 tot en met donderdag 22 oktober 1992 dagelijks geopend van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Plaats van handeling is het Interna tionaal Tentoonstellings- en Con grescentrum RAI te Amsterdam. De toegangsprijs bedraagt zonder invi tatiekaart 25,-. Aanmelding voor het congres kan bij het Congressecretariaat Restora tion 92, p/a RAI Organisatie Bureau Amsterdam, telefoon: 020-5491212, toestel 1744. J.K. (Zie ook de in dit nummer meegenie te brochure)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 29