Tholen in vogelvlucht II J.P.B. Zuurdeeg 28 In deze tweede aflevering van Tholen in vogelvlucht een impressie van het stadje St. Maartensdijk en enkele kleinere dorpen. De eerste afleve ring verscheen in het vorige nummer. Het Gemeentehuis van St. Maartensdijk op de Markt. De qua omvang tweede plaats op Tholen is St. Maartensdijk. Het was een smalstad; in tegenstelling tot Tholen had het geen zitting in de Staten van Zeeland. Na de gemeen telijke herindeling op 1 juli 1971, waarbij de 7 voormalige gemeenten op Tholen werden opgeheven en op genomen in de nieuwe het hele ei land omvattende gemeente Tholen, is de bestuurszetel in deze plaats gevestigd. Omdat het van 1960 - 1964 gerestaureerde gemeentehuis uit 1628 en de bijbehorende gebou wen te klein waren voor het ambtelijk apparaat werd naast en achter deze panden een eigentijds gebouw ge plaatst, dat een kleinschalige struc tuur heeft en met de omgeving har monieert. In het historische deel van het gemeentehuis bevinden zich 15 portretten van de Oranjes die ver moedelijk afkomstig zijn van het in 1819 afgebroken slot van de Oranjes dat even buiten de Noordpoort stond. Nog steeds is de Koningin Vrouwe van St. Maartensdijk en Scherpenisse. Het monumentale hoogtepunt van de smalstad vormt de Maartenskerk. Het is een laat go tische pseudobasiliek uit de 14de en 15de eeuw. De toren herbergt twee klokkenspelen. Het uit 1616 dateren de klokkenspel van Peter van den Ghein hangt tegenwoordig op de lui- zolder terwijl een moderne beiaard in het open koepeltje in de spits van de toren hangt. Rond de uit 1791 date rende stadspomp staan aan de rui me markt aardige geveltjes. De ha ven die in het stadsgebeuren een belangrijke rol speelde, werd in 1962 gedempt. Aan de wallen, vesten en de drie poorten die het stadje rijk was, herinneren alleen nog de na men. Opvallend is dat nog na het star ten van de procedure om de smal stad als beschermd stadsgezicht aan te wijzen door de gemeenteraad geld beschikbaar werd gesteld voor het opruimen van restanten van de Westpoort terwijl aan de zuidzijde van de haven nog twee grootschali ge projecten werden gerealiseerd. De kleinere dorpen Aan de noordoostkant van Tholen ligt het ringdorp Oost-Vossemeer. Het heeft bekendheid doordat het vermoeden bestaat, dat de voorou ders van de president van de U.S.A. F.D. RooseveltuW deze plaats af komstig zijn. Het oudste monumen tale gebouw is de 15de eeuwse Ned. Herv. Kerk die na de vrijwel volledige verwoesting in 1595 werd herbouwd. Evenals in de andere kernen is de karakteristieke bebouwing van de ring grotendeels verloren gegaan. De stichting Huis en Heem en Heemschut pogen de laatste restan ten te redden en de gevallen gaten met aangepaste bebouwing in te vul len. Het Ambachtsherenhuis, ge bouwd van 1767 - 1771was tot 1953 de zetel van het gemeentebe stuur. De vierschaar, waar de schepenen zetelden heeft een fraaie schouw met een boezemstuk dat vrouwe Justitia voorstelt. Het is om geven door 16 wapenschilden van de toen zittende ambachtsheren. Op de hoek van de Voorstraat be vindt zich in de gevel van een voor malige smederij het smidsklokje dat circa 1784 door de dorpssmid werd vervaardigd. Buiten het dorp staat de stellingmolen De Jager van 1850 die eigendom is van de vereniging De Hollandsche Molen. Deze is van 1974 - 1976 gerestaureerd met be hulp van de molenaktie van de A.N.W.B. In St. Annaland staat de kerk ook in een ring, maar de belangrijkste his torische bebouwing bevindt zich in de Voorstraat die de Ring met de voormalige haven verbindt. Naast enige aardige 18de en 19de eeuwse gevels staat er ook nog een vroeg 17de eeuwse trapgevel. Achter dit gebouw is door onvoorzichtigheid van de bewoners in 1692 brand ont staan waardoor een groot deel van het dorp in de as werd gelegd. De ernstig gedupeerde dorpelingen heb ben toen het pand geplunderd. Het streekmuseum De Meestoot is ge vestigd in het voormalige gemeente huis van deze plaats. Het is ge noemd naar de gebouwen waar tot het eind van de vorige eeuw wortels van de meekrap tot een rood poeder werden verwerkt, dat werd gebruikt voor het maken van verf. Het muse um herbergt een collectie voorwer pen betreffende deze meekrap. Ver der zijn er klederdrachten en land bouwwerktuigen tentoongesteld. Ook zijn er een winkeltje, een schoolklas en een aantal stijlkamers.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 28