Welstandsprijs Drenthe voor Ruinerwolder architect 26 draagt aan de voor monumenten 20 schadelijke zure regen. De gedachte een mooie, oude stad bereikbaar te maken door hem af te breken ten bate van wegenaanleg en de bouw van parkeergarages is gelukkig niet meer van deze tijd. De middenstand begint er tevens achter te komen dat een autovrije of -luwe binnenstad geen rem op het aantal bezoekers hoeft te betekenen. Opbrengst toerisme naar monumenten Een laatste discussiepunt vormde de gedachte de hoge opbrengsten van het toerisme via de belasting gedeel telijk door te sluizen naar de be scherming van monumenten zelf, die immers die toeristen aantrekken. Dat gebeurt nog nauwelijks, maar lijkt heel redelijk. Op die manier kan de toerist de 'schade' weer enigszins vergoeden. Voor de derde maal heeft Het Drents Welstandstoezicht zijn jaarlijkse prijs toegekend. Waren in de beide voor gaande jaren woningbouw en open bare gebouwen de thema's, voor dit jaar was het motto: bedrijfsgebou wen. Uit de 45 inzendingen kwamen De verbouwde boerderij. zes genomineerden naar voren. De prijs was voor de architect M. C. Clay uit Ruinerwolde die uit een door brand vernielde Drentse boerderij in Uffelte een pottenbakkerij met woon huis schiep. 'Dit ontwerp illustreert duidelijk dat het mogelijk is een ge bouw te maken dat op intelligente wijze inspeelt op de ruimtelijke kwali teit van een historisch waardevolle omgeving, zonder terug te grijpen op historiserende, min of meer nostalgi sche vormen', aldus het juryrapport. De jury, waarvan ir. R. Ritz, secre taris van de Bond Heemschut Dren the, deel uitmaakt, gaf de opdracht gever, die op een gegeven moment kwaliteit boven het tekort schietende budget stelde, het compliment dat hij het heeft aangedurfd de gebaande paden te verlaten. Het gegeven van de boerderij was losgelaten om er een eigentijds bouwwerk voor in de plaats te stellen. 'In het ontwerp is het boerderij-idee losgelaten. De oriëntatie van de boerderij is 180 graden gedraaid, de woning op het zuiden georiënteerd. Om optimaal van de fraaie omgeving te kunnen profiteren is het niveau opgetrokken tot 1,36 m+peil. Het raster op 1,20 m voor de volledig glazen voorgevel verzacht de uitstraling ervan en zorgt voor een vanzelfsprekende inpas sing in de omgeving. De oven als belangrijk gegeven voor het bedrijf is centraal in de achtergevel geplaatst, half binnen half buiten en vormt zo een boeiend beeldelement aan de achterliggende es. Het project-Clay is gekozen omdat het in zijn ontwerp is gelukt contro verse en inpassing tot één boeiend object samen te smelten'. Aldus de jury. Ze verwacht niettemin dat er stof tot discussie zal zijn in het dorp Uffelte. Architect Clay en opdrachtgever Beekwilder ontvingen elk de prijs, een door de Elper kunstenares San- drien Thiel ontworpen perspex sie raad waarin het werk van Welstand stoezicht is gesymboliseerd. C. Rodenburg (vervolg van 17) kunnen worden verrijkt. Momenteel bevat het bestand zeventig monu menten zoals de arbeiderswoningen De Tiengeboden en de trafohuisjes in de polder en villa's in Beek. Daar naast telt de gemeente veertig Rijks monumenten, variërend van de res tanten van het Middeleeuwsche Kas- teelse Hof te Ooij tot het in expres sionistische stijl opgetrokken huis De Wylerberg (1921-1924) van de Duit se architect O. Bartning in Beek. Met de eigen middelen van 50.000,- uit het monumentenfonds en 44.800,- uit het stadsdorpsvernieuwingsfonds hoopt men jaarlijks de monumenten zorg financieel te kunnen injecteren. Notre Dame des Anges Overigens ziet de wethouder de her bestemming van kapitale panden als een groot probleem. Hij is dan ook blij, dat Villa Waalheuvel in Ubber- gen met een neorenaissance-vorm- geving uit 1916 van J. Zoetmulder weer optimaal benut wordt. Hetzelf de geldt voor Notre Dame des An ges, een voormalig pensionaat voor meisjes uit welgestelde milieus, en nu een woon-werkgemeenschap. Op de vraag waarom de van lan delijke betekenis zijnde Rijksstraatweg nog steeds geen be schermd dorpsgezicht is, antwoordt de heer Janssen: 'Het voorstel hier voor ligt al jaren lang bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Tot nu toe is daar geen concrete beslis sing over genomen.' Tot het aanwij zen van zogenaamde gevoelige ge bieden is de gemeente helaas nog niet gekomen. Het maken van een landschapsbeleidsplan is ook nog toekomstmuziek. Wel besteedt zij in praktische zin zorg aan het land schap door karakteristieke elemen ten zoals heggen om weilanden, bo men en dergelijke goed te onderhou den. Hiervoor is een speciaal fonds van 7000,- beschikbaar. De Stich ting tot behoud van Monument en Landschap in de gemeente Ubber- gen biedt hierbij de helpende hand. Het noordelijkste deel van de uiter waarden langs de Waal wordt in het kader van de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening door de provin cie als één, samenhangend natuur gebied beschermd. De koppeling van het toeristenbe- leid aan de monumentenzorg bekijkt Janssen in principe positief, zij het met enige terughoudendheid. Sinds twee jaar werkt men aan een verbe tering van de toeristische voorzienin gen op de heuvelrug. Op bescheiden schaal en terecht, 'want het moet geen tweede Valkenburg worden'. Het poldergebied daarentegen vrij waart men zoveel mogelijk van toe ristische overstromingen. Drs. Vincent Collette is lid van de Provinciale Commissie van Heem schut in Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 26