BON JON SCHIJF DE KWAKEL Boterdijk 39a de Kwakel AANNEMER VAN SLOOPWERKEN VERKOOP VAN OUDE BOUWMATERIALEN Grenen vloerdelen, Glas in lood, Paneeldeuren, trappen e.d. Constant gebruikt sanitair in voorraad Bel gerust 02975 - 61012 voor meer informatie. 70 jaar< Sinds 4 9 22 Fa. Hekkers v. 't Spijker Walstraat 58, Deventer Tel. 05700 - 14410 Meubelmakerij gespecialiseerd in antiekrestauratie Eig. A. G. M. Willemsen Privé 05716 - 1769 Een heel bijzondere collectie Engelse bronzen, loden en stenen tuinornamenten, staat opgesteld in de fraaie landschappelijke tuin van Ton van Rijsbergen. 24 Architectonische betekenis Het Zusterhuis maakt deel uit van een voor die tijd gebruikelijk complex van kerk, pastorie, scholen en zus terhuis of klooster. In de Wassenaar- se situatie zijn Willibrorduskerk, pas torie en Zusterhuis - alle van de hand van Nicolaas Molenaar - ruim telijk gescheiden aan weerszijden van de Kerkstraat, maar architecto nisch zeer samenhangend, zeker wanneer ook het enige jaren later eveneens door Molenaar ontworpen patronaatsgebouw (thans cultureel centrum de Warenar) erbij wordt be trokken. De scholen zijn van andere architecten met als hoogtepunt de Bonifaciusschool in een Engelse landhuisstijl van de Haagse architect Co Brandes (1884-1955). Binnen het werk van Molenaar is het onderhavige complex zeker inte ressant. Niet alleen omdat het hier gaat om een nog volledig aanwezig complex, maar met name omdat in Wassenaar het streven naar meer rationeel ontwerpen goed zichtbaar is. Oudheidkundige waarde Het betreft hier een belangrijk onder deel van een nog vrij gaaf complex van kerk, pastorie, zusterhuis en scholen aan weerszijden van de Kerkstraat. Dergelijke complexen ge ven een goed beeld van de katholie ke emancipatie in de periode 1853- 1940, waarbij de katholieke burger geheel bediend werd door de eigen instellingen en de eigen organisa ties. Stedebouwkundige waarde Het Zusterhuis heeft een duidelijke functie als begin van een nog vrij gave straatwand. Uit dit gedeelte is nog zeer goed af te lezen op welke wijze een plattelandsdorp als Was senaar de bebouwingsgrenzen in de periode 1890-1930 verlegt. Van de daarvoor nog aanwezige kleinschali ge bebouwing met kleine vrijstaande woningen op redelijke afstand van elkaar, komt men in die periode tot een meer aaneengesloten bebou wing van utiliteitsgebouwen en he renhuizen. Voorts heeft het Zuster huis een duidelijke functie als tegen hanger voor de architectonisch be langrijke Bonifaciusschool. Tenslotte Het is duidelijk dat met name de ar chitectonische waarde van het oor spronkelijke ontwerp en de oudheid kundige waarde van het gehele com plex bescherming van het onderhavi ge Zusterhuis rechtvaardigen op plaatselijk niveau. Daarnaast is dit complex ook landelijk van belang vanwege de zeldzaamheidswaarde binnen het werk van Nicolaas Mole naar. Een dergelijk volledig en nog zo gaaf complex van zijn hand met Zusterhuis, kerk, pastorie en patro naatsgebouw komt nog maar weinig voor. Zeer veel van zijn gerealiseer de ontwerpen zijn door sloop in de jaren '60 en '70 en door oorlogshan delingen verloren gegaan. Te denken valt daarbij aan zijn complexen te Groningen, Zwolle, Nij megen, Rotterdam en Den Haag. Al leen al in Den Haag gaat het om drie grote stadskerken met bijbehorende complexen en zijn befaamde inter naat Groenestein. Het is het daarom zeker waard dat de strijd om behoud wordt voortge zet. Lukt dat nu niet door plaatsing op de Rijksmonumentenlijst, dan kan mogelijk uitstel van sloop alsnog lei den tot plaatsing via het Monumen ten Selectie Project. Het is daarom raadzaam om in dit soort gevallen gebruik te maken van de wettelijke bezwarenprocedures! Gert van Kleef is lid van de Wasse- naarse monumentencommissie. Wildenborchseweg 13, 7251 KB Vorden. Telefoon 05752-6763. Open dinsdag tlm zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 24