Monumentenbeleid in Wassenaar Gert van Kleef 23 Goed begonnen, maar voor veel objecten is het te laat Het monumentenbeleid in Wassenaar komt goed op gang, maar er moe ten nog wat zaken uit het recente verleden worden aangepakt. Met name het behoud van het Zusterhuis aan de Kerkstraat van de architect Nicolaas Molenaar. Een nieuw beleid In de afgelopen maanden is ook in Wassenaar een monumentencom missie geïnstalleerd, die aan de hand van de modelmonumentenver- ordening het Wassenaarse gemeen tebestuur adviseert over het plaatse lijke monumentenbeleid. Er is meteen een goed begin ge maakt door het plaatsen van enkele markante Interbellumvilla's - waar van Wassenaar er vele heeft - op de gemeentelijke monumentenlijst. Deze villa's liepen gevaar door ver bouwing of sloop als gevolg van het wisselen van eigenaar. Voor een aantal monumenten of gebouwen met bijzondere waarde komt dit be leid echter te laat. In de afgelopen 5 jaar zijn belang rijke objecten gevallen onder de slo pershamer. Te denken valt daarbij aan het bekende kasteel Duinrell, de imposante Wassenaarse watertoren, het heel bijzondere landhuis Nieuw Rijksdorp en het fraaie classicisti sche landhuis Rust en Vreugd uit 1848. Binnenkort zullen nog worden ge sloopt het hoofdpostkantoor van rijksbouwmeester Knuttel en het poli tiebureau uit de twintiger jaren met een aardig torentje. Geen gebouwen die in aanmerking komen voor be scherming op rijksniveau, maar wel karakteristiek voor het straatbeeld en voor de Wassenaarse geschiedenis. Daarnaast dreigt nog sloop voor het Zusterhuis aan de Kerkstraat. Dit monumentale pand, van de architect Nicolaas Molenaaris na het vertrek van de zusters gekocht door een be legger met het doel om te slopen. Een projectontwikkelaar heeft in middels een plan gemaakt voor sloop van dit Zusterhuis en van de nabij gelegen zeer monumentale Bo- nifaciusschool en vervanging van beide gebouwen door nieuwbouw met ondermeer een nieuwe school en luxe appartementen. Om dit te voorkomen heeft het in Wassenaar actieve Cuypers Genootschap aan de minister gevraagd het Zusterhuis op de Rijksmonumentenlijst te plaat sen. Daardoor is het gebouw voorlo pig beschermd. Procedure rond het Zusterhuis Het is tot nu toe wat merkwaardig gegaan met dit Zusterhuis. Al in ja nuari jl. had de gemeentelijke monu- Het Zusterhuis, voorzijde. mentencommissie het college gead viseerd het gebouw op de gemeen telijke monumentenlijst te plaatsen. Het college nam dit advies echter niet over, omdat het zich gebonden voelde aan afspraken met de pro jectontwikkelaar, maar bood wel aan om met de projectontwikkelaar in ge sprek te gaan om te kijken of behoud mogelijk was. Het gemeentebestuur kwam deze belofte echter niet na, waardoor de projectontwikkelaar verder ging met plannen maken. Het Cuypers Ge nootschap, vertegenwoordigd in de gemeentelijke monumentencommis sie, besloot daarom om een aan vraag te doen voor plaatsing op de Rijksmonumentenlijst. Dit genoot schap krijgt nu echter het verwijt van de projectontwikkelaar, dat er veel eerder had moeten worden gere ageerd, terwijl het initiatief in handen van de gemeente was gelegd! Korte beschrijving Een zeer beknopte beschrijving zal mogelijk uw interesse wekken. Het oorspronkelijke hoofdgebouw betreft een Zusterhuis naar ontwerp van Ni colaas Molenaar (1850-1930). De eerste steen werd gelegd op 8 mei 1899 door de toenmalige pastoor J. J. Bruyskens. In de vijftiger jaren is het hoofdgebouw uitgebreid met een vleugel met spreekkamers en slaapvertrekken. De kwaliteit van deze aanbouw is voor wat betreft harmonie en ornamentiek minder ge slaagd dan het hoofdgebouw en doet afbreuk aan het oorspronkelijke werk van Nicolaas Molenaar. Zijn ontwerp is traditioneel van aard en is tot stand gekomen in de voor die tijd typerende klooster- en gestichtsstijl in een mengvorm van neo gothiek en neo renaissance. Bij het oorspronkelijke hoofdge bouw gaat het om een beperkt naar voren staand risaliet, met onder meer de hoofdingang (thans buiten gebruik) en het trappenhuis, be kroond door een topgevel waarin een zeer bijzonder venster is opge nomen. Voorts is de topgevel versierd met twee ronde spaarvelden en tegen de schuin oplopende daklijn twee hard stenen reliëfs met een wat romaans aandoende raamvorm. De vorm hier van doet denken aan vroeg-christelij- ke architectuur. De vorm van de ramen op de eer ste verdieping van dit gedeelte mani festeert duidelijk hun functie. Het venster ten behoeve van het trap penhuis is voorzien van traceringen en eenvoudig glas-in-lood. De boog- trommels van dit venster en van de voormalige hoofdingang zijn voor zien van neo gotisch gedecoreerde tegeltableaus met de opschriften 'soli deo gloria' en 'liefdesgesticht'. Bo ven het venster ten behoeve van het trappenhuis is een groot hardstenen kruis ingemetseld. De ramen van de zijbouw bestaan uit kruisvensters met boogtrommels, gevuld met eenvoudig geometrisch gedecoreerd metselwerk. Dergelijke versieringen van metselwerk van zwarte en gele stenen bevinden zich in de vorm van speklagen op de drie vloerniveaus van het gebouw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 23