19 i •f" Schets van architectenbureau l ir. T. van Hoogevest van de f terug te bouwen torenspits. weliswaar dat het schilderij gemaakt is nadat de spits er afgebliksemd was. Het werd rond 1550 gemaakt, de spits kwam in 1538 naar bene den. De schilder heeft het dus uit zijn herinnering moeten maken. Aan de andere kant heeft hij de kerk zo waarheidsgetrouw geschilderd, zo betrouwbaar, dat je je kunt afvragen waarom de toren uit de lucht gegre pen zou zijn. Van Hoogevest heeft vele spitsen geplaatst en heeft ge zegd: 'Dit is typisch een achtkantige, ranke, Nederrijn-gotische naaldspits, die er heel duidelijk op hoort!' Mevrouw M. Witteveen-Jansen, voorzitter van de Zaltbommelse Mo numentencommissie, denkt hier an ders over. 'Het is een 16de eeuws schilderij en dan weet je dat de ma ten niet kloppen. Het schip is bijvoor beeld een beetje te hoog in verhou ding tot de lengte.' 'Als zelfs daar vraagtekens bij staan, zal de Rijks dienst voor de Monumentenzorg nooit een positief advies geven,' re ageert J.P.J. van der Haagen, direc teur juridische en technische zaken van Heemschut. Van den Berge: 'Een volgende vraag was of de toren zo'n spits wel kan hebben. Van Hoogevest onder zocht het en kwam tot de conclusie, dat er technisch geen enkel bezwaar was. Dan was er de vraag of zo'n spits niet erg veel onderhoud zou vergen. De oorspronkelijke houten spits met leibedekking is inderdaad erg onderhoudsgevoelig. Maar als je haar in metaal uitvoert heb je er ver der geen onderhoud aan.' Gemeente Uiteraard is de medewerking van de gemeente Zaltbommel onontbeer lijk. De gemeente is eigenaar van de toren (de Hervormde Gemeente heeft het schip in eigendom). De werkgroep van Van den Berge heeft een inleidend gesprek met de fractieleiders van de gemeenteraad en het college van B W gehad. 'Er is wel wat oppositie,' zegt Van den Berge bij wijze van understatement. Zo heeft de PvdA-fractie (5 van de 12 zetels) het plan ronduit afgewe zen, zij het nog niet officieel, 'leder een was emotioneel geraakt,' zegt fractievoorzitter B.P. Roemers. 'Er was een sterk gevoelen om de to ren te laten zoals die nu is. Een overweging was ook dat geen le vende Bommelaar de toren ooit mèt spits heeft gezien. Ik ben ook bang voor wat ze erop gaan zetten. Het metaal dat ze willen gebruiken, bevalt me helemaal niet. Zelf had ik ook iets van: laten we toch met beide benen op de grond blijven staan.' Burgemeester H.J. Palm (PvdA) heeft zich informeel wèl al positief over het plan uitgelaten. 'Maar die heeft niet zo heel veel te zeggen,' zegt Roemers. 'De gemeenteraad beslist!' De andere fracties hebben nog geen standpunt ingenomen. Ze heb ben het verzoek van de werkgroep gerespecteerd, daarmee te wachten tot de definitieve plannen ontwikkeld zijn. Wel kon wat de gemeente be treft de werkgroep doorgaan met de uitwerking van de plannen, zodat er in het najaar zaken gedaan kunnen worden. Van werkelijk doorslaggevend belang zou het advies van de Zalt bommelse Monumentencommissie kunnen zijn. Het wordt een globaal advies, omdat het plan ook nog niet uitgewerkt is. Het moet nog aan de gemeente uitgebracht worden. Maar voorzitster mevr. M. Witteveen-Jan sen laat weinig ruimte voor twijfel over de richting daarvan. 'Ik zie niet in hoe het plan op een nette manier in een zodanige vorm gegoten kan worden, dat de Monumentencom missie er akkoord mee kan gaan.' Ze onderstreept het belang van de monumentencommissie. 'Als wij als monumentencommissie geen argu menten aanreiken om te zorgen dat de spits er niet komt, dan is de werk groep ongetwijfeld mans genoeg om te zorgen dat ie er wèl komt.' Blameren Heemschut-directeur Van der Haagen tenslotte: 'Theoretisch hoef je geen bezwaar tegen het plan te hebben, mits het wetenschappelijk en bouwkundig verantwoord is. Maar ik loop niet warm voor het plan. Zie af van de onnodige reconstructie var de Sint Maartenstoren. De monu mentenzorg zou zich blameren.' Misschien mag deze verslaggever nog een eigen mening geven. Een plan voor een torenspits is het over wegen best waard, vind ik. Maar voor mij is er nog een andere vraag. Vind ik de torenspits van het paneel van de onbekende schilder, waarop alles gebaseerd is, vind ik die... mooi...? Daar moet ik nog even over nadenken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 19