Hoge spits op beroemde toren van Zaltbommel? 18 Bert Franssen Een topmonument. Dat is de Sint Maarten in Zaltbommel zeker. Is daar om een plan om bovenop haar stompe toren een slanke spits van meer dan 30 meter te plaatsen bij voorbaat verwerpelijk? Ik vind van niet. Stijlvolle gotiek, een markante toren, een betrekkelijk 'gaaf' geheel, inderdaad. Maar ik zou heel voorzichtig toch willen stellen dat er iets 'mis' is. Met de 67 meter hoge toren. Het stoort mij geenszins dat hij stomp is. Er zijn meer stompe to rens. Bijna altijd onbedoeld, maar wat geeft het, als het resultaat is zo als in Dordrecht. Wat een prachtig woest onaf monument! Hetzelfde kan ik niet echt van de toren van Sint Maarten zeggen. Aan de top afgeraffeld, met dat malle dakje erop, veel te gedrongen, echt knoeiwerk. En daardoor waarschijn lijk 'karakteristiek' - ik chargeer een beetje. 'Aan de architectuur en de schoonheid van de Sint Maarten wordt onrecht gedaan wanneer de oorspronkelijke torenspits niet in ere wordt hersteld. Het is hoog tijd dat de Bommelaars daartoe de handen ineen slaan.' Dat schreef initiatiefne mer R.R. van den Berge vorig jaar in een plaatselijk blad. Van den Berge liet het niet bij woorden alleen en for meerde een werkgroep van vijf men sen, onder wie een oud-wethouder, een accountant en een bouwkundig ingenieur. Een groep burgers met in vloedrijke contacten. Hun plan is niet zonder precedent. De Munttoren in Amsterdam was oorspronkelijk een niet zo heel op vallend vestingwerk. Hendrick de Keijzer zette er een prachtige toren spits op. En een paar jaar geleden kreeg de Markiezenhof te Bergen op Zoom haar toren terug die er heel lang niet meer geweest was. Blijft de vraag of het voornemen de Sint Maartenstoren een volkomen ander tegenstand rekenen. Bijvoorbeeld van apotheker G.P.M. Beckers te Rossum, een plaatsje in de buurt van Zaltbommel. Beckers stuurde Heemschut een verontruste brief: 'De toren, zoals deze vanaf de snelweg en vanaf de rivier opdoemt, is bekend en geliefd.' Hij noemt het idee een 'aantasting van het bestaande stadsbeeld' en hoopt dat Heemschut voldoende te genwicht zal tonen tegen het 'boze plan.' Toch heeft de Sint Maarten, die rond 1500 gereedkwam, oorspronke lijk een lange, slanke spits gehad. Zij het slechts gedurende 38 jaar, want in 1538 kwam zij door een bliksemin slag naar beneden. Later werd er een nieuwe spits op gezet, in renais- sance-stijl uitgevoerd. Ook deze kwam, in 1692, naar beneden. Zodat de toren veruit de langste tijd van zijn bestaan stomp is geweest. Dat zal voor monumentenzorgers een krachtig argument zijn om hem te la ten zoals ie is: uit respect voor de bouwgeschiedenis van een pand. Als een gebouw door de bliksem wordt vernietigd mag het weer opge bouwd worden. Maar 300 jaar na dato - dat is andere koek. Van Hoogevest Niettemin. Zo dwaas vind ik de plan nen van Bommelse burgers niet. Zijn het ietwat excentrieke lieden, ge schikt als het ware voor een optre den in Koot Bie? Misschien wel! En temidden van de rommel, rommel drijft de torenspits van Bommel, Bommel En temidden van de rommel, rommel drijft de torenspits van Bommel in het rond oud liedje karakter te geven door er een slan ke, sobere spits van meer dan 30 meter bovenop te plaatsen, niet al te dwaas is. In haar huidige gedaante maakt de toren al meer dan 300 jaar deel uit van onze cultuurgeschiede nis. Het plan mag dan ook op flinke Wat hen bezielt? Tja, maar daar gaat het niet om. Ze hebben een pro bleemstelling ter tafel gebracht die serieuze aandacht verdient. Sterker, ze worden gesteund, en niet door de minsten. Bijvoorbeeld door de Zalt- bommelse burgemeester H.J. Palm (PvdA). En ook vader en zoon Van Hoogevest, van het overbekende ar chitectenbureau Ir. T. van Hooge vest, staan er achter. Dat is bepaald niet onbelangrijk. Want de 32 miljoen kostende, in 1985 gereedgekomen grote restauratie van de Sint Maar ten, werd door dit architectenbureau geleid. Van Hoogevest heeft nu voor de werkgroep schetsen voor een nieuwe torenspits vervaardigd en ad viezen verstrekt. Torenspits op schilderij In zijn prachtige huis aan het plein rond de Sint Maarten vertelt Van den Berge hoe zijn initiatief tot stand kwam: 'Ik ben een jaar of negen ge leden in Zaltbommel komen wonen. De Sint Maarten staat bij wijze van spreken in mijn tuin. Het is een schit terende kerk, een heel gaaf exempel van de Nederrijnse gotiek waarvan ook voorbeelden te zien zijn in Xan- ten, Wesel, Kraneburg, Doesburg en Nijmegen. Toen we hier nog maar pas woonden, zei ik tegen mijn vrouw: het zou toch ideaal zijn als de kerk weer in zijn oorspronkelijke toe stand zou worden hersteld.' Hij overhandigt mij een ansicht kaart waarop de Sint Maarten mèt torenspits is afgebeeld. 'Dit is een schilderij, geschilderd in 1550, het hangt in de kerk. Toen ik dat voor het eerst zag, dacht ik meteen: het zou de moeite waard zijn de spits, zoals die op het schilderij te zien is, er weer op te plaatsen. Dat speelde een jaar of negen geleden, serieuze plannen kwamen daaruit voorlopig niet voort. Een jaar geleden nodigde een plaatselijk blad de lezers uit stukjes te schrijven over wat zij dachten of nastreefden. Toen werd ik als het ware wakker.' Niet veel later had hij zijn werk groep van Zaltbommelse burgers ge vormd. Deze baseert zijn historisch gelijk uitsluitend op genoemd schil derij, van een onbekende schilder (zie illustratie). Dat lijkt een smalle basis. Apotheker Van Rossum in zijn brief aan Heemschut: 'Hoe komt men aan een historisch gedocumenteerd bouwplan? In de kerk hangt een merkwaardig paneel, waarop de toren in zijn 2de helft- 16de eeuwse gedaante voorkomt. Dat men met dit gegeven een con structief bouwplan zou kunnen ma ken is wel zeker van niet.' Van den Berge ziet het anders. 'Vast staat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 18