Open Monumentendag De Open Monumentendag in Meppel 14 is beide. Al in de elfde eeuw werden de eerste dijken opgeworpen. Het gebied bestond in de 19de eeuw uit twee polderdistricten: Bom- melerwaard beneden de meidijk en Bommelerwaard boven de meidijk. Het gebied boven de meidijk werd droog gehouden door de Drielse en de Bommelse wetering die beide bij Aalst in de Maas werden afgewa terd. De beide voormolens werden rond het midden van de vorige eeuw vervangen door stoomgemalen. In 1854 werd de Fijnje-pomp geïn stalleerd die de afwatering van de Bommelse wetering moest regule ren. In 1881 werd deze pomp ver vangen door het huidige 'Dijkgraaf H.C. de Jongh'-gemaal, dat dit jaar deel uitmaakt van de open monu mentendag. Eveneens te bezichti gen zijn de sluizen in de buitenpol der Munnikenland, in de buurt van slot Loevenstein. Maar het gaat hier om de samenhang van alle elemen ten in het landschap. De route van Zuilichem naar het gemaal bij Aalst loopt over de oude, dertiende eeuw- se, Meidijk. Veel elementen uit het landschap zijn van enorm belang ge weest voor het bestaan van de Bom melerwaard. Het is dus zeker de moeite waard eens stil te staan bij de cultuurhistorische achtergrond van dit gebied; zo lang dat nog kan tenminste Op zaterdag 12 september 1992 zal de zesde Open Monumentendag worden ge houden. In 440 gemeenten in Nederland zullen op deze dag monumenten gast vrij open staan voor het publiek. Overal waar de witte vlag met het zwart/gele logo hangt, mag men gratis naar binnen. Heemschut zal op diverse plaatsen met een standje acte de présence geven. Op vrijdag 11 september zal in de mo numentale stad Middelburg het startsein worden gegeven. Vanaf half augustus ligt de landelijke Open Monumentenkrant weer bij alle VVV- en ANWB-kantoren en bij alle vestingen van de landelijke sponsor het NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Overal in het land zijn op dit moment reeds duizenden mensen bezig met de voorbereidingen van de Open Monumentendag. Iedere gemeente die deelneemt heeft haar eigen co mité. Deze comité's maken de af spraken met de monumenteigena ren, maken routes, folders, tentoon stellingen, dia- en filmvoorstellingen. Kortom, zij maken de lokale pro gramma's voor deze dag. In Amster dam staat de markt met monumen tenorganisaties dit keer op het Max Eeuwe-plein. Heemschut is ook ver tegenwoordigd. Vanuit de landelijke coördinerende stichting wordt dit jaar in het bijzonder aandacht besteed aan de hierna volgende thema's: - Archeologie - Panden in restauraties - Grensoverschrijdende activiteiten Dit laatste thema zal staan in het licht van de Europese Open Monu mentendagen, die in het tweede of derde weekend van september wor den gehouden. De Open Monumentendag is één van de grootste evenementen van Nederland. Vorig jaar zijn er 650.000 bezoekers geteld. Uit onderzoek blijkt dat ruim 60% van de Nederlan ders de Open Monumentendag kent en dat 40% weet wat de dag in houdt. Dit gegeven is voor de monu- mentenzorgers, zowel de gemeente- of rijksambtenaren als de particuliere monumentenorganisaties, een be langrijk gegeven. Hieruit blijkt dat de bevolking belangstelling heeft voor hun werk en daarmee voor het be houd van het cultureel erfgoed. Dit zou de minister van WVC in haar overwegingen te bezuinigen op de monumentenzorg mee kunnen ne men. Jacob van Lennep en Dirk van Hogendorp zagen in 1823 tijdens hun tocht door Drenthe ook Meppel. 'Meppel is het enige vlek in Drenthe dat enige gelijkenis heeft met een stad. Als de voornaamste doortochtplaats van Overijssel naar Groningen is het gedurig vol levendigheid en gerij'. In grote lijnen geldt dat nog steeds, al is Meppel dan geen vlek meer en ook niet de enige stad in Drenthe. Maar het is nog altijd een knooppunt, nu van spoor-, auto- en vaarwegen. De bloeitijd van het multifunctionele stad je valt af te lezen aan de vele impo sante behuizingen. Geen wonder dat Heemschut-Drenthe voor dit jaar Mep pel in de beleving van de Open Monu mentendag centraal stelt. In samen werking met de gemeente (24.000 zielen) en de stichting Oud-Meppel is een aantrekkelijk programma samen gesteld, waarin alle aandacht kan wor den gegeven aan monumentaal Mep pel, ooit 'de poort van Drenthe' en het 'Rotterdam van het Noorden' geheten. De vroegere gerichtheid op Amster dam is te herkennen aan: Keizers-, Heeren- en Prinsengracht. Dempingsplannen verijdeld Meppel, in grootte de vierde plaats in Drenthe, is ook de waterrijkste stad van Drenthe. Soms wel eens te rijk, want er is een periode geweest van regelmatige overstromingen, omdat de bemaling aan de boorden van de Zuiderzee/IJsselmeer te wensen overliet. Toen dat probleem kon wor den opgelost en de scheepvaart vanuit en naar Meppel niet meer zo toonaangevend was, kwamen er - na de oorlog - ideeën los om nu ook maar de grachten te dempen, ana loog aan de opvattingen van de Am sterdamse commissaris Kaasjager en van Alkmaarse initiatiefnemers die de grachten dicht wilden gooien om er verkeersbanen van te maken. Wat in Alkmaar en Mokum niet lukte, lukte ook niet in Meppel. De provin cie zei 'nee' tegen de dempingsplan nen, een deel van de bevolking maakte een vuist met een nieuwe politieke partij 'Stadswacht'. De (verijdelde) dempingsplannen maakten deel uit van een plan tot herstel van de oude kern. Het hart was dichtgeslibd. Het is nu weer open en leefbaar gemaakt. Voor de krotten en 'gaten' zijn woningen te ruggekomen die een indruk geven van hoe Meppel er eens uit heeft ge zien. Met de 'rijke herenhuizen' zorgt deze nieuwbouw voor een karakte ristiek stadsbeeld, met het water als levend element. Heemschut, het ge meentebestuur van Meppel en de stichting Oud-Meppel verwachten de Heemschutters 's morgens om 10 uur in het Stadskantoor (vlak bij de kerk). Behalve koffie met koek zijn er ook drie korte inleidingen over de historie, de wederopbouw en het grachtenbehoud. Daarna verzorgt Oud-Meppel rondleidingen langs al les wat de moeite van het bekijken waard is. En dat is veel! Voor de Heemschutters is er ook een lunch- mogelijkheid. Opgaven voor deelne ming aan het ochtendprogram al of niet met lunch: Heemschut-Drenthe, tel. 05921-14055, vóór 5 september. De middag is vrij, maar ook dan valt er veel te beleven. C. Rodenburg, PR-medewerker Heemschut Drenthe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 14