f\ Literatu u r 9 stadje op zich zelf. Na de Protestan tisering van Zeeland en de Vrede van Munster (1648) werden de ge bouwen in gebruik genomen als be stuurlijk centrum van het gewest Zeeland. Na het bombardement van 1940 kwam de restauratie van het eigenlijke Abdijcomplex onder leiding te staan van architect Lussanet de la Sablonière, die zich zeer gewetens vol van zijn moeilijke taak gekweten heeft. Cees Dam heeft inmiddels 'lijn' gebracht in de nieuwe vormgeving van het binnenplein van de Abdij, Gezicht op het stadhuis vanuit de Lange Delft (1942) (Tekening A. van Kranendonk) Lange Delft, gezien naar het westen (1942) waar ook het 'Zeeuws Museum' te vinden is. Rond de karakteristieke bomen zijn cirkelvormige houten zit banken aangebracht. Ik ga even langs bij R.M.Th. Adri- aansens, technisch adviseur van de Zeeuwse Commissie van Heem schut. Mijn gesprekspartner is werk zaam voor de provincie Zeeland als directeur van de Directie Economie, Ruimtelijke Ontwikkeling en Welzijn en is stedebouwkundige. De uitbreiding van de Statenzaal als onderdeel van het Abdijcomplex is na opbouwende kritiek van o.a. Heemschut in goede banen geleid, en dit geldt ook voor de vormgeving van het binnenplein. Speels steken twee glazen torentjes net iets boven de omringende buitenmuur uit. "t is tijd voor een pluimpje op de hoed van Cees Dam', merkt Adriaansens op. Huisjes van Berghoef bedreigd Desgevraagd zegt Adriaansens, dat de schilderachtige huisjes van ir. Berghoef, geslaagd produkt van de herbouw tijdens de laatste oorlog, met hun verspringende witte plinten, momenteel bedreigd worden. Ze lig gen aan de voet van de 'Lange Jan'. Het waterschap heeft behoefte aan nieuwe kantoor ruimte. Er bestaat een commissie voor de Middel burgse binnenstad o.l.v. de heer Kla- renbeek. Het is te hopen dat project ontwikkelaars geen wig drijven in de tot nu toe harmoni sche bebouwing. Het wordt tijd dat de Monumenten Selectie Procedure inzake Middelburg op gang komt! Adriaansens zou het een goede zaak vinden als de Zeeuwse PC van Heemschut eens met wat jong talent Burgerhuisgevel te Middelburg, (foto Zeeuws Documentatiecentrum) uitgebreid zou kunnen wor den. Dat bevor dert een gezon de doorstro ming. Finale van de stads wandeling Achter de Abdij, waar momen teel een nieuw klank- en licht spel 'Historama' te zien is, wan del ik door de Spanjaard straat. Hier is een prachtig stuk oud-Mid delburg be waard gebleven, monumentale koopmanshuizen. Curieuze huisna men als 'Keereweer' (nr. 15) en 'Jo nas in den Walvis'. De secretaris van het 'Zeeuws Tijdschrift', drs. L.A. de Witte, toont mij welwillend zijn impo sante woonstede: Spanjaardstraat 47, waarvan de voorgevel in 1723 ontstond. Twee gestucte schoor steenmantels stammen van Italiaan se stucadoors, en dateren uit de Ro cocotijd (omstreeks 1770). Fraai is ook de oudere houten kap van dit majestueuze pand. Het pleintje voor de door Pieter Post en Arent van 's Gravezande gebouwde Oostkerk, bijna Italiaans in zijn decoratieve maar toch sobere distinctie, is een prachtig eindpunt. Deze centraal- bouw ontstond in 1646/'47, en werd in 1954 gerestaureerd. Iets verderop staat de classicistische Koepoort, bij een bewaard gebleven vesting gracht. Middelburg is een reisje waard! Koos Bosma (o.r.v.): Architecktuur en stedebouw in oorlogstijd. De wederopbouw van Middelburg, Rotter dam 1988. FredJilleba, Het oude Zeeuwse woonhuis, Zutphen 1983. Brochure: Middelburg antiekstad, met antiekroute. Heemschut mei 1987, themanummer over de Staten zaal van de Abdij.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 9