(BRRM) aan Gedeputeerde Staten toedelen, om de budgetten van de kleine monumentengemeenten te verdelen, valt in de praktijk zeer be scheiden uit. Het aantal gemeenten dat mee wil doen aan een gezamen lijke pot, is zelfs zo klein dat de pro vincie weigert deze taak op zich te nemen. Het beheren van zo'n klein budget is geen zinnige taak voor de provincie, vindt de gedeputeerde. 'Het is het verdelen van de armoe de.' Boerderijen Mevrouw De Vries vindt dat er in de Zeeuwse planologie zorgvuldig om gegaan wordt met monumenten. 'De gemeenten gaan hoe langer hoe meer de waarde van cultuurhistori sche monumenten inzien. Histori sche gegevens zoals dijkjes, water gangen, kreken, vliedbergen en der gelijke worden zo veel mogelijk ont zien.' De aanvragen om monumenten te slopen betreffen vooral boerenschu ren en boerderijen in het landelijke gebied. 'Dat vind ik niet zo gek. Als je ziet dat de boeren het tegenwoor dig niet zo makkelijk hebben en als je ziet wat voor investeringen ze dan moeten plegen (voor instandhouding - AR) en welke bijdrage daar van het rijk tegenoverstaat, dan denk ik wel eens: voor hetzelfde geld kun nen ze een hypermoderne schuur neerzetten waar ze heel goed in kunnen werken zodat ik me wel kan voorstellen dat de boeren daar nogal aarzelend tegenover staan.' De hui dige milieu-eisen voor de agrarische bedrijfsvoering verdragen zich niet allemaal met de historische behui zing van de veestapel. 'Des te meer respect heb ik voor degenen die het wel volhouden. Ik denk dat er door het rijk in feite meer aandacht aan besteed zou moeten worden. Het is natuurlijk wel schitterend als je juist die oude boerderijen behouden kunt voor je streek. Het rijk heeft hier de middelen voor, de provincie niet.' Gemeenten De Zeeuwse gemeenten zijn nog niet ver gevorderd met hun gemeen telijke monumentenbeleid. Gemeen telijke monumentenlijsten zijn een zeldzaam verschijnsel. De provincie stimuleert de gemeenten niet bij het ontwikkelen van hun zelfstandige be leid. 'Het is natuurlijk wel zo dat door het Monumenten Inventarisatie Pro ject (MIP) de gemeenten bewuster zijn geworden ten aanzien van hun monumenten. Dat stimuleert natuur lijk wel weer.' In het algemeen vindt mevrouw De Vries dat de gemeen ten zich hun verantwoordelijkheden goed bewust zijn. Inventarisatie De provincie heeft geen provinciale monumentenlijst. 'Het is wel zo dat we via het streekplan deze zaken proberen te bewaren' zegt de gede puteerde, 'en het is wel bekend wel ke monumenten er zijn.' Het MIP is in Zeeland afgerond. Op eigen initia tief heeft de provincie hierin ook de monumenten van na 1945 meegeno men. De waterkeringselementen zijn nog niet allemaal bekend. Die pro beert de gedeputeerde mee te ne men als portefeuillehouder voor na tuur en landschap. 'Zo zijn er ver schillende kanalen waarlangs je kunt werken'. Mevrouw De Vries heeft 'er wel plezier van' dat ze behalve mo numenten ook natuur en landschap in haar portefeuille heeft, evenals o.a. recreatie en toerisme. 'Zo kun je allerlei verbindingen leggen.' (vervolg van pagina 5) is goed mogelijk zonder het uiterlijk geweld aan te doen. Landbouwmachines Ook als de agrarische bedrijfsvoe ring gehandhaafd blijft, is er een pro bleem, zegt Oele. 'De boer heeft een ander soort schuur nodig.' Een oude Vlaamse schuur is soms zes maal duurder dan een nieuwe schuur. In sommige gevallen moet je toestaan dat de oude houtconstructie uit de schuur verwijderd wordt, zodat de boer één grote ruimte tot zijn be schikking krijgt. 'De schuur is dan toch bruikbaar voor combines. Al leen het uiterlijk is dan nog origineel.' Oele kent ook een oplossing als de deuren te klein zijn voor de grote machines: je kunt de oorspronkelijke houten buitenwand zo aanpassen, dat de boer een gedeelte in het hoogseizoen kan demonteren. De Zeeuwse Heemschutters vinden de moderne agrarische 'damwand- loodsen' een verarming in het land schap, vooral de vele standaard-mo dellen. 'Het hangt ook van de vorm af', maar een boer die een aange past, landschap-vriendelijk model wil hebben, is duur uit. De Heemschutters maken een vergelijking met Friesland. Daar is meer gevoel voor het behoud van oude boerderijen. 'De Zeeuwse boe ren zijn minder bereid te investeren in monumenten.' Gunstige uitzonde ringen zijn er gelukkig ook. Overtuigen Het kleine aantal gemeentelijke mo numentenlijsten in Zeeland vindt vol gens de PC-leden zijn oorzaak in de geringe belangstelling; de mentali teit. De beschermde stads- en dorpsgezichten zijn bijvoorbeeld niet populair. 'Want dan mag ik niks meer' is een veel gehoorde uitdruk king. Maar het is niet allemaal even somber. Plomp: 'Als je je ervoor in zet, dan krijg je ze toch wel achter je. Het is niet makkelijk om autocht one Zeeuwen te winnen voor monu mentenzorg. Oele weet hier echter wel raad mee. Hij inventariseerde ooit 36 vliedbergen, die alle op de rijksmonumentenlijst kwamen. 'Je moet eerst goed contact met de boer hebben. Je moet beginnen met een praatje te maken in de boer z'n taal.' Europa Zeeland is een grensprovincie. Zijn er dus gevolgen te verwachten van de Europese eenwording? De Heemschutters verwachten dat de Europese invloed zich zal beperken tot Zeeuw-Vlaanderen. 'Voor Zeeuws-Vlaanderen vrees ik het ergste. Ze gaan zich steeds meer oriënteren op België. Als ze dan ook de ruimtelijke cultuur overnemen, is het niet best' zegt de voorzitter. De PC-leden signaleren daar naast een toenemende druk van in dustrialisatie langs de as Antwerpen- Rotterdam. Oele ziet ook een bedrei ging in de mogelijke overloop van de glastuinbouw uit de regio Naaldwijk. 'Dat kan de kip met de gouden ei eren slachten', zo waarschuwt Plomp. Zo'n aantasting van het land schap verjaagt de toerist. Hoe belangrijk is de cultuurhistorie voor het Zeeuwse toerisme? Zee land dankt zijn toerisme oorspronke lijk aan mensen die zon, zee en strand zoeken. Tegenwoordig blijft het hier niet bij. Plomp: 'Nu eist men meer kwaliteit, onder andere van de omgeving. Dus: maak je dorpskern aantrekkelijk. De cultuurhistorische omgeving is belangrijk voor de at tractiviteit van je gebied.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 7