Rol van provincie in monumentenzorg weer vergroten wm rrrnr iranr" im-ïï TOT Abele Retsma 6 Gedeputeerde mevr. G. de Vries-Hommes 'Ik vind het een opdracht voor ons, om dat wat onze voorouders ons hebben nagelaten, zo goed mogelijk te beheren en te bewaren' zegt ge deputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes. Toch beheert zij de Zeeuw se monumentenportefeuille vanuit een nuchtere houding. 'Als het mo nument niet duidelijk een functie meer heeft en als het nieuwe ontwik kelingen in de weg staat, dan moet je je afvragen of het belang van het monument zodanig is dat het toch bewaard moet blijven. Je kunt de ontwikkelingen niet tegenhouden. Het is een kwestie van afwegen.' In het algemeen is ze een 'groot voorstander van het opnieuw gebruiken van gebouwen voor andere functies.' Echt interessant worden monumen ten als er een verhaal aan vast zit, zoals bij veel vestingwerken, vindt mevrouw De Vries. 'Doordat je het gaat restaureren, krijg je ook hoe gedeputeerde uit. Mevrouw De Vries wijst bijvoorbeeld op de waterkerin gen, 'die een heel duidelijke functie in het verleden hebben gehad. We hebben schitterende watersluisjes. ANNO r «JMIJ langer hoe meer mensen die duiken in de geschiedenis.' 'Vroeger vond ik de geschiedenislessen leuk, maar dat was vooral door de spannende verhalen'. Zo is het met monumen ten ook. 'Waarom vind je het leuk om een rondleiding te krijgen door een stad? Dat is toch het verhaal dat er achter zit.' Fietsroutes Zeeland is kleinschalig, is rijk aan monumenten en heeft een grote di versiteit aan monumenten, zo legt de Dan zie je ook heel duidelijk het ver schil in tijd tot uitdrukking komen. Daar begint de laatste tijd meer be langstelling voor te komen, ook om dat wij de natuurlijke waarden terug willen brengen in het landschap. Dat past ook in een provincie die voor een belangrijk deel afhankelijk is van recreatie en toerisme.' Dat blijkt on der andere uit de cultuurhistorische fietsroutes die de provincie helpt uit zetten. In Zeeuws Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland zijn al fietsrou tes klaar. Voor Sint Philipsland is ook een cultuurhistorische fietsroute ont worpen. Tussen wal en schip Het Zeeuwse monumentenbeleid heeft een aantal speerpunten, zoals de bekostiging van de monumenten- wacht, de draaipremie voor molens en het noodfonds voor restauratie van monumenten die verloren drei gen te gaan. Afgezien hiervan lijken de monumenten tussen de wal en het schip te vallen. De verantwoor delijkheid voor monumenten ligt op dit moment in de eerste plaats bij het rijk en de gemeenten, benadrukt me vrouw De Vries. De provincies hebben in de natio nale wet- en regelgeving geen be langrijke taken meer, maar de Zeeuwse gedeputeerde vindt het te recht dat er stemmen opgaan om de rol van de provincies te vergroten. Vooral het restauratiebeleid zou een belangrijke provinciale taak kunnen zijn, zowel in financiële als in vak technische zin. 'De meeste gemeen ten hebben de know how voor mo numentenzorg niet opgebouwd. Dus als het om vragen gaat, komen ze toch weer bij de provincie terecht. Daar zijn we ook graag toe bereid - dat is het probleem niet.' De provin cie heeft nu niet de ruimte hier een volwaardige taak van te maken. Geen kerntaak De bezuinigingen door het rijk dwin gen de provincie ertoe zich te bezin nen op de kerntaken. Versterking van het provinciale monumentenbe leid is daarom een illusie. De gede puteerde vindt dit jammer. 'Mensen verkeren graag in een goed onder houden en verzorgde omgeving. Dat heeft ook weer zijn effect op de men sen zelf. Het is heel belangrijk dat je er als overheid voor waakt dat er geen verloedering of verslonsing plaatsvindt.' Ze zou bijvoorbeeld graag de monumentenwacht met een extra ploeg versterken. Maar het ontbreekt aan geld. 'Als je een dui delijke taak krijgt, is de bereidheid bij de lagere overheden groter om te in vesteren.' De gedeputeerde zou het bijvoorbeeld 'niet zo gek vinden om de zorg voor monumenten in het landschap bij de provincie te leggen.' Armoede De taak die het Besluit Rijkssubsi diëring Restauratie Monumenten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 6