Heemschut Broekgebiedsgordel niet aantasten Station behouden Sloop weeshuis met poort mag niet Gerechtsgebouw Almelo met sloop bedreigd Snippelingsdijk Heemschut in actie 43 Noord-Brabant Den Bosch - Heemschut heeft er bezwaar tegen, dat, terwijl de dis cussie over de stedelijke uitbrei- dingsproblematiek van Den Bosch nog loopt, reeds concrete planonder delen worden uitgevoerd, die van onomkeerbare invloed zijn op de kwaliteit van het stadsrandgebied. In een brief aan GS van Noord-Brabant schrijft Heemschut met name te doe len op een belangrijk deel van de broekgebieden, die de gemeente Den Bosch wil bestemmen voor een bedrijventerrein in het gebied De Brand. De groene broekgebiedsgor del rond de stad vormt een wezenlijk kenmerk van de historisch gegroeide stedelijke karakteristiek. Weliswaar is de alleroudste stadskern aanzien lijk uitgedijd door toevoeging van nieuwbouwwijken, het principe van een geïsoleerde ligging van de stad t.o.v. de landelijke omgeving is in hoofdzaak behouden gebleven. Dit specifieke stedebouwkundig/histo risch kenmerk is volgens Heemschut een uniek en waardevol gegeven, dat niet verloren mag gaan. In elk geval mag er geen aantasting plaatsvinden voordat de gevolgen ervan zorgvuldig zijn afgewogen bin nen de context van een integrale stadsontwikkelingsvisie. Gelderland Lochem - Heemschut pleit in een brief aan B en W van Lochem met kracht voor plaatsing van het station van Lochem uit 1865 op de gemeen telijke monumentenlijst. Het station behoort, ondanks verbouwingen in 1879 en 1920, tot de gaafste voor beelden van het type 4de klasse. Hoewel er'meer stations in deze ca tegorie zijn, is er niet een die zijn ui terlijke verschijningsvorm zo goed bewaard heeft als Lochem. De toe voeging van 1879 was geheel in stijl terwijl die uit 1920 het karakter van het station niet aantast. Ramen en deuren bezitten fraaie decoratieve elementen en de grootsteunen en steunen van de gietijzeren overkap ping zijn heel bijzonder. Ook de his torische reden, die ten grondslag ligt aan de excentrische ligging van het station - invloed van de bewoners van kasteel Ampsen - pleit voor be houd. In de regio zijn geslaagde voorbeelden te vinden van behoud van stations, zoals in Wolfheze, Vor- den, Aalten en Winterswijk. Heem schut wil graag meedenken over een aanvaardbare bestemming voor het station van Lochem. Nijmegen - Met Heemschut valt niet te praten over de sloop van het voor malige katholieke weeshuis met poortje. Dat Rijksmonument is te vin den op het zogenaamde Hessen- berg-terrein. Het is de bedoeling dat alle opstallen hier gesloopt worden, waarna de weg vrij is voor het zogenaamde Flash Gordon-projekt; een aantal speels gerangschikte woontorens op een parkeergarage. Het poortje zou steen voor steen gesloopt moeten worden, waarna bekeken wordt hoe het in de nieuwbouw kan worden ingepast. De Bond Heemschut vindt dat maar niets. 'In strijd met het karakter van een beschermd Rijksmonument is er carte blanche gegeven aan ontwer pers om het gebied in te vullen alsof er geen beschermd monument be stond', schrijft de Bond aan het stadsbestuur. Die gang van zaken wordt 'ontoelaatbaar' genoemd. De Bond zet uitvoerig kanttekenin gen bij het advies van de Nijmeegse monumentencommissie om slechts het poortje en de trap in de nieuw bouw op te nemen en het pand van de Rijksmonumentenlijst af te voe ren. Volgens de Bond is het college van B en W onvoldoende voorgelicht over de waarde van het totale Wees- huis-complex. Er wordt onder andere gewezen op de langdurige bouwge schiedenis die terug gaat tot de mid deleeuwen. Behalve bezwaren tegen de afbraak van het weeshuis, heeft Heemschut ook bedenkingen over grootschalig heid van het bouwplan Flash Gordon. Er wordt op gewezen dat het plange bied binnen de oude stadsmuren ligt en grenst aan het gebied dat tot be schermd stadsgezicht is uitgeroepen. Gevreesd wordt dat de massaliteit van Flash Gordon de structuur van het gebied zal verstoren. Als alternatief geeft de Bond het stadsbestuur in overweging om het voormalige weeshuis te behouden en te restaureren, waarbij het van binnen geschikt zou kunnen worden gemaakt voor appartementen. 'Zo ontstaat een boeiende ontmoeting tussen oud en nieuw Nijmegen met een historisch zinvol aanknopings punt en de zo gewenste en voor een oud stadscentrum karakteristieke di versiteit', aldus de brief. J.K. Overijssel Almelo - Het oude gerechtsgebouw in Almelo wordt bedreigd met leeg stand en mogelijk zelfs met sloop. De rechtbank verhuist naar een nieuwe locatie bij het station. Het ge bouw moet wijken voor de nieuw bouw van een aantal woon- en kan tooreenheden. Het gerechtsgebouw is in de ogen van Heemschut sfeerbepalend voor Almelo en zou daarom gehandhaafd moeten blijven, zij het met een ande re bestemming. Aanpassing van het gebouw zou volgens de gemeente Almelo echter te duur zijn. Ook an dere waardevolle Almelose gebou wen worden bedreigd, onder meer het Huis van Bewaring, dat over een zeer karakteristieke gevel beschikt. De heer Rutgers van der Loeff, Heemschut-lid en oud-kinderrechter te Almelo, is tegen de sloopplannen in actie gekomen. De PC heeft een speciaal comité gevormd dat een plan van aktie in deze opstelt. De PC is van plan binnenkort met een aan tal Almelose belangengroepen rond de tafel te gaan zitten om te praten over deze en andere problemen. Deventer - De PC pleit bij het colle ge van Burgemeester en Wethou ders van Deventer voor behoud van de Snippelingsdijk in die stad. De PC verzoekt het college de in cultuur historisch opzicht zo belangrijke dijk te restaureren en vervolgens in te passen in het Grachtengordel-pro ject. Dit project voorziet in de archi tectonische en stedebouwkundige vernieuwing van het Deventer grach- tengebied. Met name de bouwplan nen voor een vestiging van de Hoge school IJsselland zouden aantasting van de Snippelingsdijk tot gevolg kunnen hebben. Ook het gebied tus sen Berkelweg, Veenweg en Snippe lingsdijk zou een bestemmingswijzi ging te wachten staan. De Snippelingsdijk kent een bewo gen geschiedenis. De dijk werd in 1610 aangelegd en is menigmaal doorgebroken. In 1809 werd de dijk verlaagd tot een overlaadkade; een situatie die in 1858 weer teniet werd gedaan. De eerste huizen op de dijk werden gebouwd in 1894. In 1926 deed de Snippelingsdijk voor het laatst waarvoor hij was aangelegd: het tegenhouden van water. Door het overstromen van de IJssel in dat jaar was de Bergweide onder water komen te staan. Nadat Deventer in 1972 onder het waterschap Salland geraakte, was de dijk niet langer hoofdwaterkering van de IJssel. De Heemschut-agenda staat dit keer op pag. 35.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 43