k Het paviljoen von Wied gered? Excursie Limburg Heemschut Brieven 42 Als initiatiefnemer van het museum plan bij het paviljoen von Wied, heb ik niet mee willen doen aan publieke discussies over dit plan. Als suppor ter van Heemschut en trouw lezer van Uw blad, laat ik mij nu toch ver leiden tot een reactie op het stukje in het aprilnummer, waarvan de kop luidde: Het paviljoen von Wied be dreigd? Het plan is gemaakt door architect Wim Quist. Die keuze is gemaakt vanwege de kwaliteit van zijn werk. Daarbij is vooral belangrijk dat hij reeds vijfmaal eerder een museum (ver)bouwde, waarvan viermaal bij een monument (Kröller-Müller, Bra bants Museum, Museon en Rijksmu seum). Zijn deskundigheid op dit punt is dus beproefd en door een aantal locale, provinciale en nationa le instanties, ook op het terrein van de monumentenzorg, getest. Dat is natuurlijk niet steeds rimpelloos ge gaan, maar dat zal niemand die op dit terrein bekend is ook verwachten. Ook in Den Haag is het plan bij 'von Wied' met name op dit (monumen- ten)aspect beoordeeld en goedge keurd. Dit alles bewijst natuurlijk niet dat het hier om een goed plan gaat, maar deze informatie is misschien toch nuttig om een beeld te krijgen van de betrachte zorgvuldigheid. De beoogde opzet zal er toe lei den dat het onderhoud van het pavil joen en van het er om heen liggende terrein voor langere tijd verzekerd is. Dat is een voordeel voor de eige naar; de instandhouding van een monument dient, zoals uw organisa tie terecht bij herhaling stelt, ook een maatschappelijk belang. Wie het pa viljoen van de landzijde benadert, zal zich niet aan de indruk kunnen ont trekken dat enige face-lift niet over bodig is. Al vele jaren is het aanzicht niet optimaal. De glazen veranda aan de Noordzijde werd reeds lang geleden afgebroken; de door archi tect Limburg beoogde symmetrie ging daarmee verloren. Het ligt voorts in het voornemen binnen het paviljoen nog enige verbeteringen aan te brengen. De situering van het paviljoen ten opzichte van het omliggende terrein is na de bouw in 1826 al vele malen en soms ingrijpend gewijzigd. Dat gebeurde o.a. in 1926 toen de grote aanbouw aan de Oostkant plaats vond, die het aanzicht vanaf de Ge vers Deynootweg af geheel veran derde. Het gebeurde tijdens de oor log door de bouw van bunkers en opnieuw na de oorlog toen die ten dele weer werden opgeruimd. Nog weer later werd het parkeerterrein aangelegd. (De studie die dra C. Sil- lem van het paviljoen maakte bevat een schat van informatie over de ge schiedenis en de architectuur van dit door koning Willem I voor koningin Wilhelmina gebouwde zomerdagver- blijf). Door zijn hoge ligging en het rui me terrein er om heen kan men het paviljoen van alle kanten zien liggen. Trekt men als het ware een cirkel om het gebouw, dan blijft bij het nieuwe plan de dominantie van het paviljoen voor meer dan drie kwart van die cir kel behouden. De bewoners van een vijftiental huizen krijgen minder zicht. Voor andere huizen zal er sprake zijn van een ander zicht. Voor de ve len - de VVV statistieken spreken van 8 a 10 miljoen bezoeken per jaar - die langs de Scheveningse boule vard flaneren, zal de dominantie van het paviljoen geheel behouden blij ven. Voor vrijwel alle 'waarnemers' zal het aanzicht eerder mooier dan lelijker worden. Ik ben mij er van be wust dat dit laatste een waarde-oor- deel inhoudt. Dat geldt ook voor mijn overtuiging dat het plan een betere ruimtelijke relatie van het paviljoen met de omgeving betekent. Met het museumplan worden een aantal doelen gediend. Er komt een muse um en een nogal verwaarloosd stuk je grond op een mooie plek krijgt, behalve een opknapbeurt, een maat schappelijk betere bestemming. Voor wat het monument betreft - en daar gaat het hier om - zal het museum plan er toe leiden dat het (verbeter de) paviljoen voor jaren gered is, d.w.z. niet alleen blijft staan, maar in een gezonder conditie beter gaat functioneren, terwijl de manifeste lig ging behouden blijft. Prof. dr. T.H.M. Scholten, Scheveningen. Zoals we in het vorige nummer van Heemschut vermeldden, zal de ex cursie Limburg dit jaar plaatsvinden op zaterdag 5 september. Het te be zoeken gebied is Noord-Limburg, een streek die helaas te weinig be kendheid geniet, behalve dan bij duizenden campingtoeristen die wel weten hoe mooi het er is. De tocht begint bij het NS-station Venlo om ongeveer 10.15 uur. Aan komst trein uit het westen: 10.01 u.; uit het noorden: 09.50 u.; uit het zui den: 10.08 u. Bezocht worden plaatsen als Griendtsveen, Horst, Lottum, Broek huizen, Broekhuizenvorst en Ooijen. De route van Venlo naar Griendts veen en Horst toont het Noord-Lim burgse landschap in zijn verschillen de facetten: van het middenterras van het Maasdal naar het vooral vroeger moerassige hoogveengebied van de Peel. Tij dens een geleide wandeling zal veel aandacht uitgaan naar de afwate ringskanalen, de Peelmonumenten en het beschermd dorpsgezicht van Griendtsveen, dat als karakteristiek Peeldorp pas in de vorige eeuw is ontstaan. Na een bezoek aan de kasteelruïne van Horst wordt gelun cht in het nabije restaurant 'De Oude Lind'. Daarna wordt er gewandeld door de kern van het rozendorp Lot tum, met nog enige oude boerderij en, een prachtig bomenrijk markt plein en het kasteel 'De Borggraaf'. Door Broekhuizen en Broekhuizen- vorst wordt zo gereden dat waarde volle straatwanden en dorpsgezich ten de excursiedeelnemers zullen verrassen. Tenslotte zal een bezoek worden gebracht aan kasteel Ooijen, een der weinige na de oorlog over gebleven kastelen in Noord-Limburg. Hier zal deskundige leiding de be zoekers wijzen op de noodzaak van restauratie, mede met het oog op de ligging van het kasteel in de directe omgeving van een camping met res taurant. Rond begin september zal het bouwhistorisch onderzoek van het kasteel voltooid en gerappor teerd zijn. De tocht wordt besloten met koffie en vlaai in het restaurant nabij dit kasteel. Om 17.30 uur is de bus weer terug bij het NS-station in Venlo. Bij deze excursie zijn introducés toegestaan. Opgave door overmaking (uiterlijk 1 augustus) van 40,op postbank rekeningnummer 124326 ten name van Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. 'Excursie Noord-Limburg'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 42