Er zit schot in decentralisatie van Heemschut 1, Heemschut Vereniging 40 Concrete projectplannen per provincie Er komt nu echt schot in het decentralisatie-proces van de Bond Heem schut. Alle provinciale commissies maakten voor 1 april plannen van aanpak en op een speciale werkbijeenkomst in Amsterdam werd op 11 april de balans opgemaakt. Het bestuur van Heemschut zal echter nog wel wat energie moeten steken in het overtuigen van de provinciale commissies van het grote belang van decentralisatie want, zo moest voorzitter Franssen opmaken uit de verslagen uit de provincie, de te neur is nog steeds een beetje: 'Laat Amsterdam het werk doen'. En daarmee wordt dan bedoeld op het landelijk bureau in de hoofdstad met zijn stafleden. Franssen hield daarom nog eens een motiverend betoog: Bij de Rijksdienst heeft de mening postgevat, dat de profilering van de Nationale Commissie Monumenten bescherming, de landelijke koepel van particuliere monumentenorgani saties, als platform ook op provinci aal niveau ongewenst is. Heemschut met zijn provincie-gewijze opbouw, zou in de ogen van de RDMZ in de provincies een meer prominente rol moeten gaan spelen. De Bond zou bijvoorbeeld moeten gaan participe ren in de organisatie van lezingen en cursussen in de provincies. De Rijks dienst staat achter de decentralisatie van Heemschut omdat dit aansluit bij de nieuwe monumentenwetgeving en de aanscherping van het beleid. In het contact met de Gedeputeer den voor het monumentenbeleid zal directeur Hylkema van de RDMZ dan ook aandacht gaan vragen voor de rol van de Bond Heemschut, al dus Franssen. Als de provinciale commissies en afdelingen van Heemschut concrete projecten ont wikkelen is er voor de realisatie daarvan bij de Rijksdienst geld be schikbaar. Contact met leden versterken Franssen signaleerde, dat de inge diende plannen van aanpak per pro vincie nogal van elkaar verschillen. Het Dagelijks Bestuur van de Bond is van oordeel, dat de eerste op dracht aan de provinciale commis sies moet luiden: het versterken van het contact met de leden en de le denwerving. Het aantal leden van Heemschut daalt langzaam en om als organisatie sterker te kunnen opereren moet dat echt veranderen. Het landelijk bureau heeft allerlei le denwerfacties uitgeprobeerd en kon takten gelegd met ANWB en Natuur monumenten, die het goed doen als het om ledenwerving gaat. Het be stuur heeft echter de indruk, dat het landelijk bureau te ver van de men- De heer Magnusson, eigenaar van het tot winkelcentrum verbouwde oude postkantoor van Amsterdam, neemt uit handen van Heemschut-voorzitter J. Franssen het april nummer van Heemschut over hergebruik van monumentale gebouwen in ontvangst. Achter hem algemeen directeur B.J.M. Duimel van Heemschut, (foto Chr. Lucas) De redactie is de heer Magnusson voor zijn gift t.b.v. het thema-nummer zeer erkentelijk. sen af staat als het om ledenwerving gaat. Een provinciale en/of regionale aanpak zal zeker meer resultaat hebben. Daarom moeten de PC's zich gaan toeleggen op direct con tact met nieuwe doelgroepen. Een goed middel daartoe is de ontwikke ling in elke provincie van een eigen nieuwsbrief. Groningen heeft daar mee al de spits afgebeten. Om de ledenwerving niet te be moeilijken ziet het bestuur af van contributieverhoging in 1992. Wel zal er weer een gerichte geldinzame lingsactie komen. De opbrengst daarvan zal naar de provinciale com missies gaan. Graag ziet het be stuur, dat alle provinciale commis sies en afdelingen op korte termijn concrete projectplannen maken en die voorleggen aan het landelijk bu reau, die daarmee voor subsidie de boer op gaat bij de Rijksdienst. Elk plan zou moeten worden voorzien van een bijbehorende begroting. De nadruk bij de plannen moet vol gens het DB liggen op: - de binding met de leden bijvoor beeld d.m.v. een jaarlijkse liedenbij eenkomst en het opzetten van een nieuwsbrief om de leden te informe ren over acties en dergelijke. - de contacten met de gemeentelij ke en provinciale overheid, bijvoor beeld het zitting nemen in gemeen telijke monumentencommissies. - het organiseren van lezingen en cursussen in de provincie. Binnen de commissie of afdeling zou een apar te coördinator daarvoor moeten wor den aangewezen. Ambitieus plan in Groningen Vol lof was de voorzitter over het plan van aanpak van de commissie Groningen. Een heel ambitieus plan, waarvan de begroting liefst 1.5 ton beloopt. Heemschut zou daaraan 5000,- moeten bijdragen. Het ove rige geld zou moeten komen van de provincie en de RDMZ. De provincie zou bijvoorbeeld kunnen bijdragen in de vorm van detachering van men sen, die aan de Monumenten Inven tarisatie Projecten hebben gewerkt en nu een wachtgeldregeling heb ben. Franssen zal het plan van Gro ningen meenemen in het overleg met de RDZM als indicatie. De manier, waarop de landelijke Bond Heemschut financieel zal bij dragen aan de provinciale commis sies is intussen vrij duidelijk gere geld. Elke provinciale commissie ontvangt volgens een vaste verdeel sleutel en naar rato van het aantal leden een bedrag per lid. Om dat geld te kunnen krijgen moeten de pc's elk jaar een begroting indienen vóór 1 oktober. Ook moeten ze elk jaar een gespecificeerde rekening in dienen van baten en lasten vóór 15 februari van het volgend jaar. Het gaat bij de uitgaven om de onkosten vergoedingen aan technisch advi seurs en pr-medewerkers, secretari- aats- en vergaderkosten, reiskosten en kosten voor kleine projecten en initiatieven. Plan van Actie centraal Met de speciale projectplannen, die de PC's ontwikkelen, gaat de Bond

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 40