Impressies uit Zeeuwsch-Vlaanderen (I) S?||ffgS Abele Reitsma/Jaap Kamerling 37 In een Zeeland-nummer van Heemschut mag een impressie van het unieke grensgewest Zeeuwsch-Vlaanderen niet ontbreken. Met de rond borstige VVV-gids George Sponselee, kenner bij uitstek van de streek, waar hij geboren werd en nog steeds woont, rijden we een hele middag door dit prachtige en unieke stukje Nederland. Sponselee voelt zich meer Vlaming dan Zeeuw en heeft absoluut geen behoefte aan een vas te oever-verbinding met de rest van Nederland. Al die Nederlanders ex tra, die dan deze kant opkomen, zegt hij met ironie. Een opmerking, die wel aangeeft in welke bijzondere regio we rondtrekken. Overigens ziet deze Vlaming Zeeuwsch-Vlaanderen toch echt wel als een stuk Neder land. Landschap met dijken en schansen 'Voor elke meter is hier wel zeven keer gevochten' zegt onze gids als we door het westen van Zeeuws Vlaanderen rijden. Niet alleen de oorlogen hebben enorme inspannin gen gevergd in dit gebied. Het ver overen van het land op het water is al een strijd op zich geweest. Zeeuws Vlaanderen bestaat uit hon derden polders. De enorme ruimte in dit landschap en de geweldige luch ten zijn veel bezongen. Het land schap is doordrenkt van historie, maar de meeste cultuurmonumenten zijn hier geen blikvanger. Iemand die alleen op zoek is naar gebouwde monumenten, moet op veel plekken in het buitengebied elke historische referentie missen. Er is bijvoorbeeld geen overdaad aan schilderachtige oude boerenerven. Dit landschap is niet intensief be- Dorpspleintje van St. Anna ter Muiden (1959). bouwd. In deze openheid zijn de his torische dorpskernen en stadjes ex tra duidelijk herkenbaar, als eilandjes in het water. In deze streek zijn min der nieuwbouwwijken en industrie terreinen die het zicht verstoren dan elders in het land. Een halve eeuw terug moet heel Nederland zo over zichtelijk zijn geweest. Juist bij afwezigheid van blikvan gers komt het werkelijke erfgoed van deze streek tot zijn recht: aarden for ten en schansen, dijken, vliedber gen, watergangen en grenspalen on derbreken de wijdsheid. Juist deze sporen van gevechten en van inpol deringen verlenen het landschap zijn unieke afwisseling. Het zijn beschei den monumenten, die langer in ruste zijn dan ze ooit in functie zijn ge weest. In dit stille landschap ontvan gen ze de eerbied die ze verdienen. Deze monumenten vertellen meer over dit gebied dan een willekeurig historisch bouwwerk. Sommige ver dedigingswerken hebben hun naam gegeven aan een blijvende neder zetting, zoals Retranchement en Turkeye - ooit een fort met waar schijnlijk Turkse huurlingen. De dorpskernen en stadjes in het westen van Zeeuws Vlaanderen ademen eveneens een bescheiden, kleinschalige sfeer. Sommige winkel straten zijn nog nauwelijks bedorven door lelijke reclame. Prachtig zijn plaatsen als Sluis, St. Anna ter Mui den, iJzendijke en Biervliet. On danks de glorie van het toerisme krij gen de Zeeuwse gemeenten niet de grootstedelijke pretenties die veel andere plaatsen elders wel hebben, terwijl ze zich meestal niet kunnen beroemen op zo'n belangrijke eco nomische functie als de Zeeuwse. Aardenburg Een verplicht nummer tijdens een verkenning van West-Zeeuws Vlaan deren is de stad Aardenburg, hoewel andere steden niet minder 'schoon' zijn. Aardenburgers beroemen zich er op dat hun woonplaats in de tijd van de Romeinen al van grote betekenis was als Castellum (175- 275 na Chr.). Tot voor kort had Aar denburg internationaal patent op de aanwezigheid van beschilderde sar cofagen. Onlangs werd hier nog zo'n graf gevonden onder het terras van een restaurant. Het gemeentelijk museum toont een schat aan materi aal over de geschiedenis van de streek. Gidsje Op dit moment zijn acht nieuwe fiets routes in ontwikkeling. De toerist heeft in Zeeuws Vlaanderen geen gebrek aan goed verzorgde cultuur historische informatie. Van elke plaats is wel een historische be schrijving beschikbaar. Het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen geeft een zeer informatieve full-co- lour gids uit 'Zeeuwsch-Vlaanderen ten voeten uit' met onder andere ze ven cultuurhistorische routes. Het boekje is tegen een gering bedrag bij dit bureau te bestellen: Postbus 1166, 4530 GD Terneuzen, telefoon 01150-21022. A.R. In het augustusnummer volgt deel II van dit artikel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 37