Historisch restaurant Tjaarda in Oranjewoud bedreigd Heemschut-agenda 35 Tholen is ook een aantal binnen- dijkse natuurgebieden rijk. Het groot ste ligt in de in 1957 afgedamde Pluimpot die tot dan toe St. Maar tensdijk en Scherpenisse vanuit de Oosterschelde bereikbaar maakte voor schepen. Onder Stavenisse zijn twee wielen of welen - oude restan ten van dijkdoorbraken - in verband met de ornithologische en botani sche waarde als natuurgebied aan gewezen, terwijl men thans werkt aan de bescherming van het Ram- megors, een speciedepot dat is ont staan door de aanleg van het Schel- de-Rijnkanaal. Een door zoute kwel brakke vegetatie treft men aan in de zogenaamde karrevelden aan de zuidkant van Tholen. Deze lager ge legen weilanden zijn in de loop der eeuwen ontstaan door hieruit grond te halen voor de verhoging en ver zwaring van de zeedijken. Stad Tholen Het ca. 12.000 ha grote Tholen telt 7 stadjes en dorpen die ieder een ei gen karakter en identiteit hebben. Het stadje Tholen is met ruim 6.100 inwoners de grootste plaats, die in de 13de eeuw is ontstaan aan de dijk langs de Eendracht op de plaats waar de hertogen van Brabant een tol hadden gevestigd. Het kreeg in 1366 stadsrechten; de Middeleeuw se verdedigingswerken bestonden uit vestinggrachten, muren, wallen en 5 stadspoorten. Deze versterkin gen zijn in de Tachtigjarige oorlog vervangen door een geheel nieuw stelsel van grachten en wallen met 7 bolwerken. Na de opheffing van de vesting begon men in het midden van de vorige eeuw met de aanleg van een wandelpark op de aan de landzijde afgegraven wallen. Dit park is nog bijna geheel aanwezig. Binnen de wallen herkent men drie stadsdelen. De Oude Stad ligt ten westen van de Hoogstraat die evenals de Verbrandestraat een voormalige zeedijk was. Daar staat de bebouwing met de meeste allure zoals het kort na de stadsbrand van 1452 gebouwde stadhuis. In het ran ke opengewerkte torentje bevindt zich een klokkenspel. De eveneens kort na de stadsbrand gebouwde Gasthuiskapel, is in 1974 en 1975 ingrijpend gerestaureerd. De bebou wing rond de Markt vormt een hoog tepunt binnen de gehele stedelijke ruimte. De 18de eeuwse stadspomp en de travalje of hoefstal dragen bij aan de sfeer van dit plein. Het sil houet van de Onze Lieve Vrouwe- kerk torent uit boven de noordweste lijke pleinwand. Deze kruiskerk is één der hoogtepunten van de Bra bantse gotiek. Het stadje kent echter ook plano logische missers zoals de Minneput- testraat waar rond 1970 kaalslag heeft plaats gevonden en niet goed is ingevuld. Ook doen enige recente woningbouwprojecten afbreuk aan het kleinschalige karakter van de binnenstad. Aan de noordwestkant staat de eens verhoogde ranke wal- korenmolen van 1736 aan de Oude- landspoort. Rond de eeuwwisseling was deze straat de Boerenhemel waar rentenierende boeren hun wo ningen lieten bouwen. Hier en even verderop staat nu een aantal monu menten van jongere bouwkunst, die bij de recent afgesloten inventarisa tie zijn geselecteerd om van Rijks wege te worden beschermd. On langs werd Tholen binnen de sin gels, met uitzondering van het noordoostelijk bolwerk, aangewezen als beschermd stadsgezicht. J.P.B. Zuurdeeg is streekarchivaris van Tholen In het augustusnummer volgt deel II van dit artikel. Onlangs presenteerde de eigenaar van restaurant Tjaarda een plan voor nieuwbouw van zijn zaak waarbij een geheel nieuw horeca-complex met congreszalen in Oranjewoud zou verrijzen. Het nieuwe complex bestaat uit een paviljoenvormig ge bouw op de plaats van het huidige Tjaarda, waaraan drie lange armen zijn gekoppeld. Het nieuwe gebouw bevat twee bouwlagen en is 160 me ter breed, welke afmeting in het hoofdzakelijk 19de eeuwse bouwvo lumes bevattende Oranjewoud niet past. Het uit 1834 daterende pand, gesitueerd op het kruispunt van vijf wegen, heeft behalve de historische waarde een beeldbepalende functie. Het vormt nog steeds het hart van Oranjewoud, ooit residentie van de Friese Nassau's. De Bond Heemschut wilde met een open brief zijn waardering voor dit oude restaurant benadrukken en daarbij de eigenaar verzoeken het oude hoofdgebouw met serre in de nieuwbouw op te nemen. Daarbij doet het bestuur ook de aanbeveling om in het bestaande Tjaarda een grand café onder te brengen. Een dergelijk onderdeel is namelijk in het nieuwe plan opgenomen. Het oude Tjaarda zou een uitstekende am biance voor zo'n café kunnen zijn. Rita Mulder-Radetzky 20 juni Openbare bijeenkomst PC Drenthe met historische verenigingen over het werk van Heemschut. Aanvang 10 uur. Plaats: Mensingaborg, Rooden. Na afloop lunch en excur sie. 5 september Excursie naar Noord-Limburg, ge- org. door de afdeling Limburg van Heemschut, (zie ook pag. 42) 12 september Open Monumentendag 3 oktober Excursie naar Geertruidenberg (ge rest. Grote Kerk en binnenstad), ge- org. door de PC Noord-Brabant van Heemschut. Aanvang 10 uur. 10 oktober Landelijke Heemschutdag in Fries land. 28 oktober De PC Utrecht van Heemschut orga niseert een lezing over stedebouw. Het oud-PC-lid Dick de Haan spreekt in Rhenen over stedebouw. 10 november Tweede lezing van de PC Utrecht. In Amersfoort spreekt wethouder A.L.L.M. Asselbergs over stadsver nieuwing, oud en nieuw in de histori sche context van stad en land. 23 of 24 november Derde lezing van de PC Utrecht. In Montfoort spreekt technisch adviseur Paul van Vliet van de PC over res tauratie en architectuur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 35