Tholen in vogelvlucht (I) J.P.B. Zuurdeeg 34 De oudste sporen van bewoning, die op Tholen zijn gevonden, dateren van rond het begin van onze jaartelling terwijl enige jaren geleden bij een opgraving tussen Tholen en Poortvliet op het veen restanten zijn gevonden van een boerenwoning met Romeins en vroeg inheems ge- bruiksaardewerk uit de 2de eeuw. Na de Karolingische tijd teisterde een grote stormvloed in 1014 de Vlaamse kust. Deze vloed zal ook op Tholen merkbaar zijn geweest. De toenmali ge bewoners reageerden hierop met de aanleg van dijkjes en het opwer pen van vluchtheuvels. Een aantal van deze vliedbergjes, in oorsprong 2 a 3 meter hoog, is in de 12de en 13de eeuw verhoogd. Deze hogere bergjes hadden een militaire functie. Ook op de ruim 7 meter hoge Westkerkseberg zijn sporen aange troffen van een gebouw. Oorspron kelijk waren er verschillende eilan den die door afdamming en inpolde ring van geulen met elkaar zijn ver bonden. De laatste grote geul, de Pluimpot, die het huidige eiland Tho len in een oostelijke en westelijke helft verdeelde, is in 1556 op twee plaatsen afgedamd. Bij de laatste overstroming in 1953 werd ruim de helft van Tholen door het zoute wa ter overspoeld. In Stavenisse, dat het zwaarst werd getroffen, verdron ken 151 mensen. Na de ramp vond de herverkaveling plaats. Vooral de oudste polders, met name Poortvliet, Scherpenisse en Schakerloo onder gingen ingrijpende veranderingen. Wegen en waterlopen werden recht getrokken; ook werden binnendijken afgegraven en het land geëgali seerd. Landschap Hoewel door de diverse landinrich tingswerkzaamheden het verschil in karakter tussen het oudland en de jongere polders is verminderd, werd het toch geen grootschalig gebied. Ondanks het afgraven van een aan tal binnendijken is het eiland nog steeds een optelsom van een groot aantal polders (ca. 60) waarvan de met bomen beplante en bloemrijke dijken dominant aanwezig zijn. Dit coulisse-landschap kent fraaie door kijkjes met wisselende beelden zo wel op het land als over het water. In de zomer zorgt de bloemzaadteelt voor een kleurrijke schakering. Luchtfoto van het stadje Tholen. (foto Slagboom en Peeters)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 34