Stadsvernieuwing in Goes Anne Karine Lemstra 28 In 1979 verscheen er in dit tijdschrift een artikel over het herstel van woonfuncties in de Goese binnenstad. Centraal in dit stuk stond een structuurschets van de gemeente uit 1974 aan de hand waarvan de bin nenstad werd gerestaureerd. In dat plan lag de nadruk op een tweetal aspecten. Ten eerste moest de woonfunctie van de binnenstad, met name het noordelijk deel, hersteld worden. Ten tweede moest de win kelfunctie hersteld en verbeterd worden. Nu, twintig jaar na het ont werp van de structuurschets, is het plan bijna voltooid en is Goes weer in het bezit van een in zijn oude glorie herstelde en druk bezochte bin nenstad. Goes beleefde in de 15de eeuw haar 'gouden eeuw', als centrum van een levendige zout- en lakenhandel. In de daaropvolgende eeuwen begon de stad aan een langzame neer gang. Rond het begin van de twintig ste eeuw bereikte Goes, evenals vele andere provinciale steden, een dieptepunt. Armoede en verpaupe ring kenmerkten de straten. Met de economische opleving van de jaren '60 ontstonden ideeën om de stad tot een industrieel-economisch cen trum te maken. De stad moest aan dit beeld worden aangepast. Dit leid de in 1966 tot een saneringsplan voor de binnenstad. Het plan zou uit eindelijk leiden tot afbraak van een groot deel van het oude centrum. Zo rond 1970 vertrokken veel mid denstanders uit het centrum naar de 'nieuwe' rand van de stad. Hierdoor verloor het centrum zijn winkelfunc tie. Het vestigen van kantoren en be drijven in het centrum leidde daar naast tot het verlies van de woon functie. Het resultaat was dat de be zoekersstroom naar het centrum stagneerde en het 'kloppend' hart van Goes stil viel. Deze ontwikkelin gen leidden in 1972 tot het oprichten van de 'Stuurgroep Voorbereiding Structuurschets Binnenstad' onder voorzitterschap van de wethouder van Ruimtelijke ordening, Volkshuis vesting en Openbare Werken L. H. de Leeuw. Op 10 juni 1974 werd de 'Structuurschets Binnenstad Goes' gepresenteerd. Sindsdien is men be zig geweest met de restauratie, re novatie en herbouw van dit oude stadscentrum. Oud-Wethouder de Leeuw heeft zich bijna twintig jaar met de restauratie van de binnen stad en de omliggende dorpskernen bezig gehouden. Inmiddels zijn er legio voorbeel den van deze stadsvernieuwing te zien. Naast de restauratie van de vele historische woonhuizen en de nieuwbouw in de gesaneerde wijken, zijn er in Goes ook voorbeelden van oude panden die een nieuwe (woon)functie gekregen hebben, waardoor zij behouden konden blij ven. Voorbeelden hiervan zijn de Ja- cobsschool, de Joanna kerk en de houtschuren van de firma Dekker. Veel van deze gebouwen zijn be waard gebleven mede door inspan ning van de Stichting Monumenten Goes. Zij kocht in 1974 een aantal panden in de Jacobsstraat op. De restauratie van deze huizen vormde het startsein voor het herstel van de stad. Inmiddels is de stichting in het bezit van een aantal belangrijke his torische panden in en om Goes. Wonen in houtloodsen Een mooi voorbeeld van het behou den van een waardevol pand door middel van het aanpassen van zijn functie is de voormalige houthandel Dekker aan de A. Joachimkade. Deze houtloodsen werden rond 1840 gebouwd en zijn een voorbeeld van de schaalvergroting die de industrie in de vorige eeuw doormaakte. Der- De houtloodsen voor de verbouwing. gelijke industriële monumenten wor den tegenwoordig steeds vaker be waard en gerestaureerd. Het complex bestaat uit een vijftal verschillende panden, die ten oosten en westen van de Joachimkade ge groepeerd zijn. De gebouwen zijn voor het grootste gedeelte opgetrok ken uit gepotdekselde vurenhouten planken. De zadeldaken zijn gedekt met rode Hollandse pannen. Opval lend is één van de gebouwen aan de oostzijde van de kade. De begane grond is voor een deel opengewerkt en de verdieping wordt gesteund door pilasters ter hoogte van de ge binten. Dit complex stond aan het begin van de jaren '80 ter discussie; moest het gesloopt worden of bewaard blij ven? Het geheel werd verkocht aan een projectontwikkelaar. Tegelijker tijd kwam een deel van het complex op de monumentenlijst te staan, waardoor het niet gesloopt kon wor den. Uiteindelijk werden de hout loodsen aan de Stichting Monumen ten Goes verkocht. In samenwerking met het architectenbureau Van Doorn, werd er een serieus plan voor het behoud van het complex ontworpen. In het kader van de stadsvernieuwing besloot¥nen de loodsen om te bouwen tot 24 woon eenheden. Op het omliggende ter rein werden nog eens 64 nieuw bouwhuizen gepland. In januari 1987 werd met de bouw gestart. Deze duurde ruim een jaar en in mei 1989 werden de houtschuren opgeleverd. Uitgangspunt van de verbouwing was om het oorspronkelijke karakter, zowel in het interieur als het exteri eur, zo veel mogelijk intact te laten. De twee belangrijkste kenmerken waren de houtstructuur en het geslo-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 28