WA* Ui 25 heerst akkerbouw, is de verkaveling vrij grootschalig, volgen de wegen het dijkenpatroon, staan de boerde rijen verspreid en liggen de (weinige) dorpen aan de rand, dichtbij de dijk. Na ongeveer 1500 en tot in onze eeuw deden groter opgezette bedij kingsprojecten veel omvangrijker polders ontstaan. Met elkaar geven deze vorm aan grote delen van Dui- veland, Sint Philipsland, Noord- en Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaande- ren. De wegen liggen daar in de pol der, en de dorpen (zoals Borssele, Colijnsplaat en Schoondijke) zijn het resultaat van planning. Vechten tegen een vijand Tegenover de opbouw en uitbreiding van nieuw land stond alle eeuwen door de afbraak en het prijsgeven van land. Terwijl Zuid-Beveland tus sen 1350 en 1450 een landwinst van Kleinschalig landschap in de Zak van Zuid-Beveland. (foto Jaap Wolterbeek) Bij een ruilverkaveling gespaard reservaat in de omgeving van Nisse, Zuid-Beveland. Kenmerkend voor dit landschap zijn de vele perceelsscheidingen in de vorm van meidoornhagen, (foto AP. de Klerk) 5500 hectare boekte, moest aan de zuidkust van Schouwen in de perio de van 1300-1560 de helft van die oppervlakte prijsgegeven worden. Ettelijke stormvloeden vaagden gro te delen van het bedijkte oudland weg. Soms voorgoed; daaraan dan ken we bijvoorbeeld het uitgestrekte natuurgebied het Verdronken Land van Saaftinge. Vaak vond herdijking plaats en vermeldden de kronieken de triomfantelijk: 'twert corts daer na weder beverscht', dat is: aan de in vloed van het zoute zeewater ont trokken. Dat gebeurde eind 16de eeuw bijvoorbeeld met Noord-Beve land, maar pas nadat het eiland meer dan een halve eeuw 'drijvende' was geweest. Soms ook riep men het gevreesde water opzettelijk te hulp om polders te inunderen en zo de vijand af te schrikken. Meer dan enig ander deel van Zeeland was Zeeuws-Vlaanderen vanaf de 16de eeuw het slachtoffer van deze strate gie. Het Zeeuwse landschap omvat be halve patronen van verkaveling, van dijken, van wegen en van nederzet tingen, ook veel (soms op het oog) losse elementen. Opvallend is dat veel daarvan op een of andere ma nier iets te maken hebben met het bevechten van een vijand. Zo herin neren tal van forten (of de restanten daarvan) in Zeeuws-Vlaanderen aan het feit dat dit deel van Zeeland en kele eeuwen lang oorlogsterrein was. Verspreid over de Zeeuwse oudland- kernen komen we een kleine 40 bergjes tegen; deze werven (zoals ze in de bronnen heten) vormen het res tant van een oorspronkelijk veel gro ter aantal kasteelbergen. De strijd tegen het water werd niet alleen met dijken gevoerd. Uit karre- Een weel, herinnering aan een dijkdoorbraak in 1404 op Zuid-Beveland. (foto Zeeuws Doe. Centrum)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 25