Achter de mendeuren bevindt zich de deel, die dwars op de lengteas van de schuur staat, vandaar de naam 'dwarsdeeltype'. Behalve dit type ko men er in Zeeland ook schuren van het langsdeeltype voor, maar deze blijven beperkt tot de grensgebieden met Noord-Brabant (Tholen) en be horen tot het Vlaamse schuurtype. In één van de mendeuren is meestal een klein deurtje aangebracht dat 'klienket' werd genoemd. De deuren, luiken en ramen zijn meestal door witte randen geaccentueerd. Bijgebouwen en erf Waar de wagens niet in de schuur werden geplaatst heeft men een apart houten wagenhuis gebouwd, met toegangsdeuren in de langsge- vels. Vlakbij het woonhuis staat Boerderij 'Molenhof' te Heinkenszand, nu makelaarskantoor. dankbar Appartementen in boerderij aan de Ooststraat te Kapelle. 'Landlust' te Nieuwdorp. Boerderij werd restaurant. Boerderij 'De Dankbare' aan de Westhovenseweg in Oostkapelle. Op voorgrond: dampaal met naam. meestal een bakkeet of zomerhuis, bestaande uit een woonvertrek met een bakoven en het slaapvertrek voor de dienstmeid. Al dan niet tegen de schuur aan gebouwd stond er ook een aantal varkens- en kippenhokken op het erf, dat vaak omsloten werd door ol men, linden of populieren. Naar de hofstede voert een oprijlaan, die van de openbare weg wordt afge scheiden door een hek met de naam van de hofstede daarop. Op het boerenerf bevinden zich verder een moes- en siertuin, de bleek, een boomgaard en een drinkput voor het vee. Nieuwe bestemmingen. Zoals in de inleiding reeds vermeld, zullen voor een belangrijk deel van de karakteristieke boerderijen nieu we bestemmingen moeten worden gevonden om deze te kunnen be houden. Dit proces is al enige tijd geleden in gang gezet met de komst van de kampeerboerderijen en hore cagelegenheden. Daarnaast hebben een aantal particulieren de wat klei- Boerderij te Nieuwdorp, nu kantoor van de Technische Dienst van Havenschap Vlissingen. nere boerderijen gerestaureerd en van een nieuwe aangepaste indeling en functie voorzien. Enkele voorbeelden noemen wij hier tenslotte: 'Landlust' Nieuwdorp: bestemming restaurant. 'Molenhof' Heinkenszand: make laarskantoor. de boerderij aan de Akkerweg in Nieuwdorp: kantoor Havenschap Vlissingen. 'Hoge Hoeve' Dreischor: een woon boerderij. Boerderij aan de Ooststraat Kapelle: 18 woonappartementen. Woonboerderij 'Hoge Hoeve' bij Dreischor. PA. Boot en W. Heijbroek zijn lid van de Provinciale Commissie van Heemschut Zeeland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 22