Wonen in Veere's Grote Kerk? 18 De Grote Kerk van Veere op een oude prent. Leo van der Meule ledereen weet dat wanneer een oester zich verslikt in een zandkorrel en het ding niet meer uit zijn schelp kan lozen, er iets heel moois ontstaat: een parel. Onze oesterprovincie bij uitstek is natuurlijk Zeeland, oes ters bij de vleet, aan parels geen gebrek. Er ligt er onder andere een aan een binnenmeer tussen Noord-Beveland en Walcheren, die hebben ze een naam gegeven: Veere. Speciaal monumentenliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan deze perle fine, die haar glans zeker niet in het minst ontleent aan de silhouet- en stadsbeeldbepalende Grote Kerk. Een reusachtig bouwwerk met een hele bijzondere bouwgeschiedenis, maar ook een handenbinder en zor genkind van de eerste orde. In dit artikel bouwhistorische informatie, het standpunt van de gemeente Veere en de eigenaar, de Rijksge bouwendienst (RGD) afdeling Zuid- West, verantwoordelijk voor het on derhoud, de problemen en mogelijke oplossingen... en als het aan ons ligt een kledderende oorvijg op het eind. Bij de bouw van de kerk in de late vijftiende eeuw waren de beroemde Zuidnederlandse bouwmeesters Spoorwater en Keldermans betrok ken. Gegeven dit feit is de kerk, ook in zijn materiaalaanwending, een fraai voorbeeld van de contacten en wederzijdse beïnvloeding tussen de Noord- en de Zuidnederlandse bouwkunst in die dagen. De kerk vloog achtereenvolgens in brand, werd gebombardeerd, was hospitaal, gesticht voor bedelaars, weer hospi taal, kazerne, werd natuurlijk ook nog eens tussendoor met sloop be dreigd en is nu uiteindelijk in gebruik bij de Stichting Delta Cultureel, die de enorme ruimte gebruikt voor ex posities en manifestaties. Wat de kerk tevens zo bijzonder maakt is haar omvang in verhouding tot de grootte van de stad en de ge loofsgemeenschap die zij bediende. Bediende... want wat de kerk uniek maakt is haar vroege buitengebruik stelling als kerk. Na alle ingrepen en veranderingen rest slechts een in drukwekkende, ongemeubileerde ruimte. Stilte tussen twee zinnen is ook poëzie, een rustteken in een compositie staat ook voor muziek, leegte is wel degelijk architectuur en dit laatste gaat zeker op voor Veere's Grote Kerk. Stelt u het zich eens voor: toerend door het Zeeuw se land, of zeilend over de Zeeuwse wateren, komt u in een juweel van een stadje met een kanjer van een kerk. U treedt er, enigszins aarze lend - mag het wel? - binnen en dan... misschien wel voor het eerst in uw leven ervaart u wat het begrip 'ruimte' inhoudt. Rijksgebouwendienst Een gebouw van een dergelijke om vang kost natuurlijk handenvol geld aan onderhoud, om precies te zijn 50.000 per jaar. Dat is eigenlijk nog te weinig, maar de RGD heeft meer monumenten te onderhouden. Zij gaf in de loop der jaren zo'n 7 miljoen uit aan de kerk, in het tragi sche besef te kort te schieten. Het huidige gebruik door Delta Cultureel dekt al deze kosten bij lange na niet. De RGD besloot een oplossing te zoeken door de kerk gedeeltelijk, met name in de zijbeuken, geschikt te maken voor bewoning in meerde re lagen. Zij stelde de randvoor waarden, ter bescherming van de monumentwaarde van de kolos, op. Die logen er niet om en mogen te- samen met de hierboven genoemde bedragen gelden als bewijs van de serieuze zorg waarmee de RGD, onder voor haar moeilijke omstan digheden, dit monument omringt. De aangetrokken architecten prof. ir. J. van Stigt en ing. H. Lockefeer konden een heel eind aan deze ei sen tegemoetkomen. Toch meende de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in Zeist, waarvan het stand punt volledig door de gemeente Veere gevolgd en gedeeld wordt, het plan af te moeten keuren. Niet alle ingrepen ontzien de historische bouwmassa in voldoende mate. Een aantal ervan blijkt toch niet om keerbaar zoals dwingend vastge legd in de randvoorwaarden. Met name de oplegging van de vloeren wordt uit de tekeningen niet duide lijk en men vreest blijvende aantas ting van het oude werk. Ook de om geving van de kerk ondergaat een negatieve verandering, de omsloten tuin wordt open wandelgebied en er komt een parkeergarage. Hier dus ook vermindering van de belevings waarde. Of zullen we zeggen onverengde woede? Wat opvalt bij het lezen van het toegestuurde materiaal, het be kijken van de tekeningen, maar voor al in de gesprekken met de betrok kenen is dat een deel van hen het met elkaar eens is: dit topmonument moet gewoon, met een ruimer on derhoudsbudget dan nu, blijven zo als het is. Bij de RGD denkt men genuanceer der. De dienst geeft weliswaar de voorkeur aan een culturele functie maar totnogtoe diende deze moge lijkheid zich niet een. De kerk van Veere moet, volgens de RGD, omdat het hier om een met gemeenschap- geld overeind houden van een ge bouw, een breder maatschappelijk draagvalk krijgen. Het gebruik moet meer omvattend zijn. Een woonfunc tie is een mogelijkheid maar het best vindt men bij de RGD een combina tie van wonen en cultuur. Overigens is het plan om de Grote Kerk een be langrijke woonfunctie te geven intus sen van de baan. De gemeenteraad heeft het plan af gewezen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 18