Walcheren krijg Atlantikwall Museum 15 G.M. Baijens Langs de Zeeuwse kust zijn op verschillende plaatsen restanten te vin den van de Atlantikwall, de enorme Duitse kustverdedigingslinie uit de Tweede Wereldoorlog. De Europese Atlantische kust vormde toen de westgrens van Hitiers Derde Rijk en om deze natuurlijke grens tussen land en water tegen een geallieerde invasie te beschermen, werd in de jaren 1942-'44 een gigantische keten van duizenden verdedigingswer ken gebouwd. Bunker 'verpakt'in vliedberg. Deze Atlantikwall strekte zich uit van de Noordkaap in Noorwegen tot Biarritz aan de Frans-Spaanse grens. In de geschiedenis is geen enkel voorbeeld te vinden van een kustverdedigingslinie van een derge lijke omvang. In luttele jaren ont stond met behulp van enorme hoe veelheden beton, staal en andere bouwmaterialen en door de inzet van een 'leger' aan arbeidskrachten een schier onneembare vesting. De At lantikwall moest niet alleen invasies vanuit zee kunnen weerstaan, maar moest ook bestand zijn tegen aan vallen vanaf het land en vanuit de lucht. Dit verklaart de grote verschei denheid aan bunkers, geschutsop- stellingen, terreinhindernissen en dergelijke, die in de bijna 5000 km lange verdedigingslinie werden ver werkt. Rond havensteden, zoals Vlissin- gen, was de verdediging het sterkst. Havensteden werden als op zichzelf staande verdedigingspunten in de Atlantikwall opgenomen, en ook in het achterland van versterkingen voorzien. Tijdens het verloop van de oorlog werd de immense Atlantikwall slechts op twee plaatsen doorbro ken. De eerste keer gebeurde dit op 6 juni 1944 tijdens de geallieerde landingen in Normandië (D-day) en de tweede keer was dat op Walche ren, bij Westkapelle en Vlissingen op 1 november 1944. De strijd om de Schelde Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen beheersen door hun ligging aan de mond van de Westerschelde de toe gang tot Antwerpen. Daarom werden deze strategisch van groot belang zijnde gebieden tijdens de Tweede Wereldoorlog extra zwaar verdedigd. Vlissingen werd uitgebouwd tot een ware vesting; de duinen en dijken langs de hele Walcherse en West Zeeuwsch-Vlaamse kust stonden vol met bunkers, geschutsopstellingen en andere verdedigingswerken. De geallieerden kregen de voor het verdere verloop van hun opmars zo belangrijke havenstad Antwerpen in september 1944 vrijwel onbescha- Bunker langs de anti-tankgracht. digd in handen, maar de havens wa ren onbruikbaar zolang de Duitsers het mondingsgebied nog bezet hiel den. Omdat de geallieerde troepen alleen konden beschikken over de inmiddels ver van het front gelegen provisorische invasiehavens in Nor mandië, was het zaak om nog voor het stormseizoen over Antwerpen te kunnen beschikken. In september 1944 vielen geallieerden vanuit Bel gië west Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen. De harde strijd om het gebied duurde zeven weken en kostte dui zenden mensenlevens, terwijl van een groot aantal kernen alleen puin hopen overbleven. Na deze zwaar bevochten overwinning werd alle aandacht gericht op de verovering van Walcheren. Om de verdediging van dit Zeeuw se schiereiland te verzwakken wer den op een viertal plaatsen de zee dijken gebombardeerd, zodat vrijwel het hele gebied onder water kwam te staan. Daarna werd op 1 november 1944 na landingen vanuit zee de Walcherse Atlantikwall bij Vlissingen en Westkapelle doorbroken en kon den via de smalle drooggebleven strook grond achter de duinen de overige verdedigingswerken langs de Walcherse kust worden veroverd. Een aanval via de smalle verbin- dingsdam tussen Walcheren en Zuid-Beveland en de daar aanwezi ge schorren en slikken completeerde de verovering van Walcheren. Nu lag de vaarweg naar het zo belangrijke Antwerpen open. Na de oorlog Na de oorlog zijn grote delen van de Atlantikwall opgeruimd. De gemeen- \c urm*-/ M fj4Mfr.il wt. 0

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 15