Nevelige zeegezichten en harteloos wit in Vlissingen 14 Bert Franssen Vlissingen, met 44.000 inwoners Zeelands grootste stad, ligt in de punt van een frietzak. Mooi, maar ook wat geïsoleerd. Bewoners gingen win kelen in het kleinere Middelburg. Een onlangs gereedgekomen winkel centrum moet nieuw leven inblazen. Ik wandel rond, doorsta de kou, overzie de schade, en... geniet! Als eerste indruk een visitekaartje van de Spoorwegen. Op het enige perron van het Vlissingse station heeft een NS-architect bovenop oude gietijzeren kolommen een mo derne kunststof overkapping laten plaatsen. Gedurfd? Dialoog van oud en nieuw? Ik vind het een vermin king van Van Ravensteijns eigenzin nige stationsgebouw. Station van Vlissingen: kunststof overkapping op oude gietijzeren kolommen. Stormt het in Vlissingen altijd? Hevi ge rukwinden, striemende regens, vileine kou. Wel zorgen ze voor ne velige zeegezichten vanaf de haven mond. Andere monochrome Van Goyen-beelden, waar Nederland vermaard om is. Wie schoonheid wil ondergaan moet lijden. Bertus van Loon leidt me rond. Hij is opbouwwerker, daarnaast, sinds bezuinigingen het opbouwwerk trof fen, projectleider van bureau P2-0, dat over stadsvernieuwing adviseert. In de binnenstad zijn opvallend veel mensen op de been. Heeft iets te maken met het pas gebouwde nieu we winkelcentrum, dat iedereen graag wil zien. Als wandelaar kun je er niet omheen, kun je het niet weg denken, als je het zou willen. Ik pro beer het wel. Want aan mij is het niet besteed. Het is een centrum zoals je overal kunt zien: gebrek aan elegan tie, harteloos soort wit, maar niet on gezellig. Eén stukje is zonder meer gedurfd. Bestaat uit een heel domi nant buizenstelsel, dat een straat he lemaal overspant. 'Hier was vroeger het Kromme Ellebooge,' zegt Bertus van Loon. 'Dat was echt een begrip in Vlissingen. Beginjaren zeventig verdween het, men beschouwde het toen als het achterbuurtje van de stad. De huizen waren slecht onder houden. Het was op zichzelf niet on begrijpelijk dat een wethouder zei: daar moeten we eens tegenaan, want dat ziet er niet uit. Het was na tuurlijk wel dë periode van groot schaligheid en modernisering.' 'Er is hier kaalslag gepleegd om te moderniseren en om je gezicht te la ten zien. In het kader van de revitali sering van Vlissingen hebben ze ge dacht dat deze straat ook maar over kapt moest worden. De architect deed dat om zoals hij zei de aan dacht af te leiden van de onaantrek kelijke nieuwe bebouwing van de straat! Er is in Vlissingen enorm veel kritiek op de hoeveelheid buizen. De architect zegt: 'u moet er nog aan wennen, strakt komt er sierbestrating en worden de puien aangepast... Veel gebouwen worden in lichte kleu ren uitgevoerd. Maar die lichte kleu ren zijn enorm besmettelijk, gezien onze zure regen en uitlaatgassen.' Het winkelcentrum is werk van ir. A. Stemmer, op wiens naam de mees te stadsvernieuwing in Vlissingen staat. 'Hij wordt in Vlissingen be schouwd als de architect met de meest originele ideeën, iemand die de binnenstad een goede facelift Nieuw winkelcentrum in binnenstad, op deze plaats een oude straat geheel overkappend. heeft gegeven. Maar wat ik hier zie kan ik van Groningen tot Maastricht terugvinden, het is voor mij niet origi neel of herkenbaar, het is gewoon modern, niet bijzonder. Van de ande re kant is een winkelcentrum nu net wat Vlissingen nog nodig had. Het geeft toch een wat beter aanzien aan de stad.' Het moet de binnen stad weer tot leven brengen. Want Plein Vierwinden met trapgeveltjes in de omgeving van de Kromme Elleboog. (foto's Bert Franssen) tot voor kort ging 60% van de Vlis- singers in het iets kleinere Middel burg winkelen. Vlissingen ligt wat on gunstig, heeft nauwelijks een streek- functie. 'We maken een stad niet meer met mensen maar met machi nes,' zegt Bertus van Loon in een moment van bespiegeling. 'En ma chines braken in grote hoeveelheden steeds hetzelfde uit. Dat zie je terug in de architectuur. Vierwinden Vlissingens binnenstad als geheel maakt een verrassend monumentale indruk. We komen bij het idyllische Cornelia Quackhofje, zien de stijlvol le Sint Jacobskerk, oorspronkelijk uit de veertiende eeuw daterend, wan delen over het sfeervolle centraal gelegen Bellamy Park. Staan dan, terwijl ergens een carrillon speelt, op het prachtige Plein Vierwinden. 'Plein' is wat veel gezegd voor de miniatuur, waar panden met trapge veltjes het oog treffen. 'Deze zijn in het gebied van de Kromme Elleboog afgebroken en later hier neergezet,' zegt Van Loon. 'Ze waren gaaf ge noeg om in oude staat terug te bren gen. Men heeft daarbij de alleroud ste foto's gehanteerd. Want de trap gevels waren bijvoorbeeld niet meer (vervolg op pag. 16)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 14