11 Het Badhotel, (foto Zeeuws Documentatiecentrum) ben laten staan'. De project ontwik kelaar is er natuurlijk het minst rou wig om, in ieder geval is er een schandvlek minder op de kaart van Domburg. Het 'herenakkoord' tussen gemeente en projectontwikkelaar is hiermee wat veranderd. Er komt nu een nieuw Badhotel in oude stijl, met rondboogvensters en louvres. Dokter Mezger Met dr. Joh. G. Mezger kwam de Eu ropese, vooral Duitse, aristocratie op zoek naar rust en buitenlucht naar Domburg. De door collegae miskende arts, zoon van een Duitse slager, wei gerde het voorschrijven van moderne medicijnen. Hij stond heilgymnastiek en massage (fysiotherapie) voor en genas prins Willem, zoon van Koning Willem III, waarmee zijn naam defini tief gevestigd was en de Europese aristocratie hem blindelings volgde; van Amsterdam, waar hij praktiseerde in het Amstelhotel, tot Parijs en gedu rende de zomermaanden in Dom burg. Hij was in tweede echt gehuwd met de Middelburgse Pieternella Bor- sius, die hem in 1885 introduceerde in het gezonde Domburg. De 'wrijf- arts' met de gouden duimen was een sociaal voelend mens, had ook tijd voor de minder welgestelden en zette zich in voor de verbetering van de volksgezondheid. In Domburg zorgde hij voor licht, gas en verbeterde leef omstandigheden. Hij overleed in 1909 en werd in Oostkapelle begraven. Ter nagedachtenis werd in 1910 op het Groentje in Domburg een borstbeeld onthuld. De volgelingen van Mezger zoch ten onderkomen in het Badhotel, het Strandhotel (in de oorlog opgebla zen) of bouwden villa's in de duinen en de bossen. Een mooi voorbeeld is villa Carmen Sylva (1887, architect J. J. van Nieukerken) pseudoniem van de dichtende Roemeense koningin Elisabeth von Wied, die er regelmatig te gast was. Mezger zelf bouwde in 1886 Villa Irma die eind jaren veertig afbrandde bij het bakken van panne koeken. De kolossale neo-renaissan- ce villa Duinenburg, opgebouwd door de Antwerpse architect C. Matijssens in opdracht van Jhr. Spreng erin 1885, heeft in de tuin nog een sauna gebouwtje dat op aanraden van dr Mezger werd gebouwd. Men treft verder fraaie villa's in chaletstijl, Noorse stijl en jugendstil, sommige goed onderhouden, andere in slechte staat. Typische voorbeel den van badplaatsarchitectuur uit de periode 1915-1930 treft men aan in het Burgemeester van Teylingenpark. Toorop De op Java geboren kunstenaar Jan Toorop (1858-1928) was vanaf 1892 een regelmatig bezoeker van Dom burg. De reislustige Toorop kwam op uitnodiging van de kunstminnende Mies Elout-Drabbe voor rust en ook om heil te zoeken bij dokter Mezger tegen zijn kwalen tengevolge van sy filis. Gefascineerd door het beroem de Zeeuwse licht en de Zeeuwse ta ferelen verzamelde zich rondom Villa Carmen Sylvia, hoog op het duin. hem in de loop der jaren een kunste naarskolonie. Een aardige bijkom stigheid was het geïnteresseerde en koopkrachtige publiek in de bad plaats. Regelmatig zag men in Dom burg Sluyter, Jacoba van Heems- kerck, Maurice Goth, Hart Nibbrig en natuurlijk Toorop's dochter Charley. Achteraf is de belangrijkste figuur onder hen Piet Mondriaan geweest, die tot 1919 regellmatig terugkeerde. Het is in Domburg geweest dat zijn stijl radicaal veranderde. Toorop was zeer actief en organiserde vanaf 1911 in een door hem ontworpen tentoonstellingsgebouwtje nabij het Saunagebouwtje in de tuin van villa Duinenburg, gebouwd op advies van dokter Metzger Badpaviljoen jaarlijks tentoonstellin gen. Het eenvoudige bouwwerk waaide overigens bij elke storm gro tendeels weg, maar werd telkens hersteld. De oorlog en het wegblij ven van de centrale figuur Toorop betekende rond 1920 het einde van de kolonie. Villa Loverendale In opdracht van de antropofose en verzamelaar van moderne kunst Ma- rie Tak van Poortvliet werd villa Lo verendale in 1908 gebouwd. De villa was tevens de werkplek van haar vriendin de schilderes Jacoba van Heemskerck. Jacqueline van Paaschen heeft zich intensief inge zet deze villa voor sloop te behoe den, te restaureren en te gebruiken als documentatiecentrum en muse um m.b.t. de Domburg-groep. De sterk verwaarloosde villa - architec tuurhistorisch niet zo interessant maar cultuurhistorisch des te meer - bevond zich echter op het (dure) Badhotelterrein en moest plaatsma ken voor een appartementencom plex en de sloopvergunning was snel gegeven... de verschillende partijen waren echter nog in onderhandeling en op zoek naar alternatieven en mogelijkheden. Men zag wel wat in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 11