6 Het fraaie landhuis Brievengat zorg weliswaar bekrachtigd was maar in feite niet daadwerkelijk werd gehanteerd, in augustus dit jaar meldde het hoofdstedelijk dagblad Beurs- en Nieuwsberichten2), dat de in februari 1991 aangenomen nieu we Eilandsverordening Monumen tenzorg inmiddels wettelijk 'handen en voeten' heeft gekregen. Zij was zojuist in het Afkondigingsblad gepu bliceerd en kan beschouwd worden als een uitwerking voor het eiland Curagao van de Landsverordening. De bescherming van het architecto nisch erfgoed op Curagao is daar mee vastgelegd. Vanaf nu kunnen eigenaren van monumenten hun panden niet langer verwaarlozen of naar eigen goeddunken renoveren. Welke panden onder de monumen tenwet vallen is vastgelegd in een Monumentenplan. Het gaat daarbij om ruim 750 panden in de binnen stad van Willemstad, liefst de helft van de binnenstedelijke bebouwing op Curagao. Daarnaast is ook een groot deel van de ruim 50 landhuizen, die Cura gao telt, op de monumentenlijst ge zet. Bovendien zijn in Willemstad vier monumenten-actiegebieden aangewezen, waar naast een con centratie van monumenten in slechte staat een bijzondere stedebouwkun- dige structuur aanwezig is. Eigena ren van monumenten hebben dus nu de verplichting tot onderhoud. Op dat punt is Curagao dus verder ge vorderd dan het moederland. van voorzitter Ernest Voges van de pas opgerichte NV Stadsherstel, dan is hij gedwongen zijn pand te ver kopen aan Stadsherstel of de Stich ting Monumentenzorg, die het dan zelf zal restaureren. Stadsherstel probeert dan zo'n monumentaal pand op commerciële basis te verhu ren. De dit jaar opgerichte NV Stads herstel is opgezet naar het voor beeld van het Amsterdamse Stads herstel3) en stelt zich ten doel monu menten in Willemstad te verwerven, te restaureren en vervolgens com mercieel te verhuren. De financiering Stadsherstel bezit een aandelenka pitaal van 53.5 miljoen Nederlandse gulden. Eigenaars die eerst zelf wil len proberen een restauratie ter hand te nemen, kunnen een beroep doen op het Monumentenfonds, dat wordt gevoed uit gelden van de ei- landelijke overheid, banken, pensi oenfondsen en Nederlands ontwik kelingsgeld. Eigenaars kunnen maar liefst de helft van de restauratie-kosten ver goed krijgen. Lukt het ze toch niet, dan kunnen ze hun pand verkopen aan Stadsherstel of de Stichting Monumentenzorg. Het verschil tussen deze laatste twee is, dat N.V. Stadsherstel door zijn aandelenuitgifte over een veel groter kapitaal beschikt dan het geld, dat de Stichting Monumentenzorg jaarlijks beschikbaar heeft voor aan koop en restauratie. Daar staat te genover, dat de Stichting gedurende zijn veertigjarig bestaan een schat aan ervaring heeft opgebouwd, waarvan Stadsherstel gebruik kan maken. Ernest Voges: optimist Een ander verschil is, dat Stadsher stel zich tot Willemstad beperkt ter wijl de Stichting heel Curagao als aandachtsgebied heeft. Ernest Vo ges, voorzitter van de Stichting Mo numentenzorg maakt duidelijk, dat beide elkaar beslist niet bijten. Ze vullen elkaar aan. Zelf zit hij in het bestuur van beide instellingen. Vo- Het sterk vervallen landhuis Klein Santa Martha Helft subsidie Als tegenprestatie van de overheid wordt gewerkt aan een subsidierege ling, die het de eigenaars mogelijk moet maken aan deze verplichting te voldoen en waarvoor een Stichting Monumentenfonds is opgericht. Vol doet hij er niet aan, zo hoorden we van aankoop en restauratie ge schiedt voor een aanzienlijk deel uit de opbrengst van door de NV uit te geven aandelen. Stadsherstel is ge start met een aandelenkapitaal van 15 miljoen Antilliaanse gulden (1 NAG 96 cent). Ter vergelijking: de Amsterdamse Maatschappij tot ges is behalve monumentenbestuur der general manager van de uiterst belangrijke haven van Willemstad. En daarbij een onverbeterlijk optimist met een energieke uitstraling. Ik pro beer hem uit zijn tent te lokken en vertel, dat ik tijdens m'n verblijf al heel wat landhuizen in verre staat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 6