Curagao Monumenteneiland Onderhoudsplicht in verordening geregeld Jaap Kamerling 5 Wie, zoals ik onlangs, het eiland Curagao bezoekt kijkt zijn ogen uit. Hollandse gevels aan de andere kant van de oceaan maar dan met heel eigen Antilliaanse kenmerken. Majestueuze landhuizen met oerholland- se zadeldaken, bedekt met oranje dakpannen. En aan de St. Anna-baai, prachtig gelegen, de hoofdstad Willemstad met zijn indrukwekkende koopmanshuizen. Een heel curieuze ervaring, die ik elke monumenten liefhebber kan aanraden eens op te doen. na de inneming begon de Westindi- sche Compagnie met de bouw van fort Amsterdam aan de Sint Anna- baai. Naast het fort bouwde men toen de eerste woonwijk van Willem stad, Punda. In de 18de eeuw verrezen buiten de muren de wijken Scharloo en Pie- termaai en in de 20ste eeuw groeide de stad in snel tempo verder. Rond het Schottegat met nieuwe wijken als Emmastad en Juliana-dorp. Jarenlang verval Door jarenlang verval en vertrek van De nieuwe Openbare Bibliotheek van Willemstad (foto's Jaap Kamerling) Een opmerkelijk verschil met de Ne derlandse bouwkunst is, dat de in re naissance opgetrokken koopmans huizen zijn gepleisterd en geschil derd in zachte, kleurige pasteltinten. Het verhaal gaat, dat een hollandse gouverneur nogal last begon te krij gen van zijn ogen, die pijn deden van het felle zonlicht, dat werd weer kaatst door de aanvankelijk blinkend wit gekalkte gevels. Hij zou veror donneerd hebben, dat van stonde af aan alle witte gevels geschilderd moesten worden in kleurige zachte tinten. Of het verhaal waar is of niet, in elk geval is het resultaat, dat Wil lemstad nu behoort tot de kleurrijkste steden ter wereld. Behalve de koopmanswoningen en de landhuizen kan de bezoeker van het eiland ook imposante forten bewonderen zoals het robuuste fort Amsterdam, fort Nassau en fort Waakzaamheid. En dan zijn er ook nog de karakteristieke cunucu-huis- jes, voormalige slavenhutjes, opge trokken uit eenvoudige materialen als twijgen, slijk en kalk. Het landschap op Curagao is ta melijk vlak met hier en daar een heu vel en hoewel de vegetatie als ge volg van het warme, droge klimaat schraal is, bezit het landschap een mysterieuze charme, dat vooral wordt veroorzaakt door de rust, die het uitstraalt. In 1634 wist een Ne derlandse vloot onder leiding van Jo- hannes van Walbeeck het eiland op de Spanjaarden te veroveren. Kort bewoners uit de binnenstad van Wil lemstad is de staat, waarin veel ge bouwen in de stad zich bevinden, sterk verslechterd. En de talrijke landhuizen aan de rand van de stad en daarbuiten zijn soms erg verpau perd door jarenlange leegstand. Sinds 1954 is de Stichting Monu mentenzorg Curagao actief om be langrijke monumenten te redden en juist op het moment van mijn verblijf op het eiland maakte de krant be kend, dat er belangwekkende nieu we stappen zijn gezet om de verpau pering van de monumenten te keren. Een stimulans zal daarbij onge twijfeld zijn geweest, dat onlangs Willemstad door de Unesco is ge plaatst op de 120ste plaats van de wereldranglijst van beschermde ste den. Steeds meer europese en ame- rikaanse toeristen bezoeken het ei land om zijn rijke cultuurhistorisch erfgoed en de vrij goede recreatieve faciliteiten als strand, hotels, duik sport en kansspel. Monumentenverordening: onderhoudsplicht Moest Heemschut in 19881) nog melden, dat de in 1977 goedgekeur de Landsverordening Monumenten- De pontonbrug over de St. Annabaai in Willemstad. Op de hoek van de Handelskade en de Breedestraat het fraaie Penha-gebouw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 5