Assendorperlure tegen de vlakte voor Hanzelandprojekt Geen toekomst voor historisch stukje Zwolle Heemschut in actie 42 De Zwolse Assendorperlure gaat tegen de vlakte. Dit werd duidelijk tij dens een gesprek tussen ingenieur J. P. van den Berg van Heemschut Overijssel en de Zwolse wethouder voor Economische Zaken Schaf- tenaar. Heemschut had zich sterk gemaakt voor behoud van de 'Lure', ondermeer door het aanbieden van een alternatief stedebouwkundig plan aan de Zwolse gemeenteraad. De Assendorperlure is jaren een punt van geschil geweest tussen de ge meente Zwolle en het bedrijfsleven enerzijds en een aantal ideële groe peringen waaronder de Bond Heem schut anderzijds. Het karakteristieke stukje Zwolle grenst aan het Zwolse NS-emplacement en vormt de over gang naar Zwolle-Zuid. Bij de invul ling van het industriegebied Hanze land zou de 'Lure' volgens de plannen niet te handhaven zijn. Het ambitieu ze Hanzeland-projekt, waarmee een geschatte investering van een miljard gulden is gemoeid, leek even op los se schroeven te staan. Projektontwik- kelaars Mabon en Wilma trokken zich terug en onder het NS-emplacement vond de NS de grootste olieverontrei niging in het land tot nu toe. Alle hoop voor de Assendorperlure leek zo doende nog niet verloren. De term 'lure' (of ook wel: 'lier') stamt uit de middeleeuwen en wordt ge bruikt als aanduiding voor hooggele gen grond. In het geval van de Assen dorperlure behoorde deze hogere grond tot de marke Assendorp. Op de luren werden in de middeleeuwen ne derzettingen gevestigd, de laagten werden gebruikt als weide en als hooi land. De Assendorperlure is één van de laatst overgebleven gebieden waarin dit van oorsprong middeleeuw se karakter bewaard is gebleven. Een oversteekplaats in het laaggebied vormde de verbinding tussen de As sendorperlure en de nederzetting die later de stad Zwolle zou worden. In de middeleeuwen werd deze oversteek plaats de Voorde' genoemd, maar in de Tachtigjarige Oorlog wordt gespro ken van 'Reysigef, een militaire term die staat voor een plaats die geschikt is om over te steken. Via Voorde of Reysiger was het mogelijk bij de Sas- senpoort te komen. De bebouwing van de Assendor perlure is karakteristiek voor de histo rische ruimtelijke ordening. De huizen staan alle vrij van elkaar en scheef ten opzichte van de weg. Bovendien verleent de Assendorperlure direct bestaansrecht aan de Lurerschans wanneer de laaggebieden in tijden van oorlog werden geruïneerd, was de goed begaanbare Assendorperlu re een zwakke schakel in het verdedi gingssysteem van de stad Zwolle. Om dat zwakke punt te neutraliseren liet prins Maurits als verdedigingsmid del de Lurerschans aanleggen. Andere belangen 'Door de veranderingssymptomen en het groeiproces binnen een stad ver dwijnt een stuk herkenbaarheid', ver- 'De provinciale commissie Overijssel van Heemschut heeft de stede- bouwkundige G. Lodder in 1989 een plan laten opstellen dat er in voor zag dat de Assendorperlure gehand haafd zou blijven binnen de nieuw bouw. Zo heeft Heemschut gepro beerd aktief mee te denken met het Zwolse gemeentebestuur en ge tracht te laten zien dat oud en nieuw goed verenigbaar zijn. Dat plan is ook daadwerkelijk door Heemschut aan het gemeentebestuur gepresen teerd. Ook de dr. A. A. Beekman stichting heeft het gebied in cultuur historisch opzicht laten onderzoeken en daarover in mei 1989 een rapport uitgebracht. Dat onderzoek werd uit gevoerd door de heer P. P. D. Burm met assistentie van prof. dr. G. Bor ger, dr. J. Beenakker en drs. W. Lig- tendag.' '.ioH'ü' l l. r' i i'p De Assendorperlure te Zwolle, gezien vanuit het NS-emplacement (foto ir J. P van den Berg, Zwolle) telt ingenieur J. P. van den Berg van Heemschut Overijssel. 'Dat heeft tot gevolg dat de mensen de band met hun omgeving kwijtraken. Ik denk dan ook dat veel van wat we kennen als 'weerstand tegen verandering' een diepere psychologische oorzaak heeft. Bij stadsuitbreiding krijg je hoe dan ook te maken met het oude patroon. De waarde daarvan moet onderkend worden en men is zich daar ook steeds meer van bewust. Dat zie je nu ook terug bij de Assendorperlure. Veel Zwollenaren zien de Lure als een soort recreatiegebied dat zou moeten wijken voor andere belangen. De mensen wonen daar al jaren, hun directe le venssfeer wordt ernstig bedreigd.' Gaat de Assendorperlure definitief te gen de vlakte, de hoop voor de nabij gelegen Lurerschans lijkt nog niet ge heel verloren. 'De Lurerschans zou misschien geïntegreerd kunnen wor den in de plannen', vertelt de Zwolse wethouder Schaftenaar. 'Maar wat de waarde is van een Lurerschans die helemaal omringd is met een modern wegennet, daarover heb ik zo mijn twijfels.' Richard Kers Richard Kers is ex-pr-medewerker van de provinciale commissie Heem schut Overijssel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 42