41 Slecht beleid Sloop boerderij dreigt Beulaker Wiede wordt aangetast Ruilverkaveling Villa Windlust Provinciehuis Groningen Redt Catharinakerk Optimisme rond Waag Heemschut in actie Breda - De gemeente heeft drie mo numentale panden aan de Cathari- nestraat, die zij tot nu toe zelf ge bruikte, tesamen verkocht aan één eigenaar, die de panden tesamen de bestemming van hotel wil geven. De gemeente deed dit na een verzoek van Heemschut om de panden niet gezamenlijk te verkopen. Dit om te voorkomen dat het karakteristieke van de afzonderlijke panden be dreigd zou worden door één en de zelfde bestemming. De gemeente schreef toen terug, dat zij het behoud van de monumentale kwaliteit van de afzonderlijke panden onderschreef. Niettemin verkocht zij alle drie tege lijk met het gevolg, dat zij nu één zelfde bestemming krijgen. Er is zelfs al een bouwvergunning verleend. Heemschut acht dit in strijd met de toezeggingen van de gemeente en ziet met leedwezen, dat nu één van de panden, op de voorgevel na, zal worden gesloopt. De Bond consta teert, dat de bouwvergunning is ver leend zonder de resultaten van on derzoek door de bouwhistoricus in de beslissing te betrekken. Zij meent, dat een monumentale stad als Breda niet goed kan worden beheerd zon der gedegen bouwhistorisch onder zoek, dat de onderbouwing kan bie den voor beslissingen. Zij vraagt zich bezorgd af hoe het zal gaan met de bouw van een nieuwe schouwburg, waarbij een deel van de Kloosterka zerne in het geding is. Markelo - Een zeer beeldbepalende boerderij aan de Stokkummerweg 71 dreigt te worden gesloopt. De eige naar wil na sloop op de vrijkomende plaats een veel kleiner woonhuis bouwen. In een brief aan B. en W. schrijft Heemschut, dat er een aan wijzing van Stokkum tot beschermd dorpsgezicht in procedure is. Sloop van één van de belangrijkste beeld bepalende elementen daarin zou een ernstig verlies zijn en zelfs de aanwijzing als zodanig in gevaar brengen. Met klem verzoekt de Bond de boerderij te behouden. Zij is be reid te adviseren bij het maken van een verbouw/renovatieplan. Vollenhove - Heemschut heeft ernsti ge bezwaren tegen de bouw van een appartementenhotel bij de Blauwe Hand op de zuidelijke oever van de Beulaker Wiede. Dit meer is een van de weinige in ons land, waarvan de oevers nog een gave en onaangetaste indruk maken. De Blauwe Hand en omgeving is uit cultuurhistorisch oog punt van monumentale betekenis, schrijft de Bond in een brief aan B. en W. Het bouwplan zal de oeverlijn over een lengte van plm. 450 meter met bebou wing tot een hoogte van 9 meter visu eel onherstelbaar aantasten. Boven dien zal met dit hotel de verkeersdruk te ter plaatse sterk toenemen. De waarde van dit cultuurhistorisch be langrijke gebied gaat op die manier verloren. Heemschut verzoekt B. en W. de reeds verleende bouwvergun ning na heroverweging te vernietigen. Overijssel - De Provincie Overijssel heeft toegezegd overleg te voeren met Heemschut over het ruilverkave lingsplan Salland-West. De Provincie besloot hiertoe na een bezwaarschrift van de Provinciale Commissie Over ijssel van Heemschut. Bij de ruilver kaveling zou een viertal cultuurhisto rische objekten gevaar kunnen lopen. De Provincie Overijssel heeft toege zegd dat wanneer deze objekten in derdaad gevaar lopen, er overleg plaats zal vinden met Heemschut. Het is voor de eerste keer dat de me ning van Heemschut in een derge lijke procedure mee gaat wegen. De Provinciale Commissie Overijssel verklaart dan ook zeer verheugd te zijn over dit succes. Leidschendam - Een nieuwe ontwik keling rond villa Windlust, die in ons vorige nummer (pag. 34) niet meer vermeld kon worden is, dat restaure rend architect ir. J. Roos te Den Haag een nieuw plan heeft gemaakt waarbij hij in sterke mate rekening houdt met de wensen/kritiek van de Leidschendamse Monumenten- en de Provinciale Heemschutcommis sie. Niet alleen het plan zelf, ook de vlotte en soepele wijze waarop de heer Roos inspeelde op de sugges ties van Heemschut verdienen in stemming en waardering. Ons vorige bericht over de stand van zaken is dus gelukkig achterhaald door een verheugende ontwikkeling. Groningen - Onlangs gingen B W van Groningen akkoord met de her ziene plannen van Gedeputeerde Staten voor de uitbreiding van het provinciehuis tussen de Turfsingel en de Singelstraat in het centrum van de stad. Voor de geplande nieuwbouw van ruim 14.000 vierkante meter kan toren, een nieuwe hoofdentree aan de St. Jansstraat en een ondergrond se parkeergarage moet een nieuw bestemmingsplan worden gemaakt. De nieuwbouw zou in 1994 moeten beginnen. Tegen de massale nieuw bouw zijn van diverse kanten bezwa ren gerezen, onder andere van de bewonersvereniging van de Turfsin gel en ook van de Bond Heemschut. In een bezwaarschrift van 30/10/1991 aan de Raadscommissie Ruimtelijke Ordening is Heemschut van mening dat de uitbreidingsplan nen ontoelaatbaar zijn: het bouwvolu me is te groot en in conflict met de omgeving; aan de Turfsingel wordt een aantrekkelijk stuk singelwand op geofferd voor schaalvergroting en open structuur; de parkeergarage vergroot de verkeersdruk in de bin nenstad. Heemschut stelt voor een deel van het provinciehuis op een tweede locatie te situeren en herin nert de Raadscommissie aan stede- bouwkundige uitgangspunten van de Dienst Ruimtelijke Ordening uit 1986: mengfuncties aan de Turfsingel en hoogstens 40 strekkende meter kan toren erbij en handhaving van de in het vigerende bestemmingsplan op genomen structuurlijn. Doetinchem - In het augustus-num- mer (Heemschut nr. 4) is een storen de fout geslopen in het vermelde re keningnummer voor de reddingsac tie van de in oorsprong 14de eeuwse Catharinakerk in Doetinchem. Het juiste nummer moet zijn 3 1 4 3 6 3 3 0 0 bij de Rabobank in Doetinchem, ten bate van de Stich ting Catharina Cultureel. Amsterdam - De laatste ontwikkelin gen lijken erop te wijzen, dat ook wethouder Genet van Monumenten zorg bij de plannen voor herbestem ming van De Waag niet langer koste wat kost wil vasthouden aan de gla zen aanbouw, waartegen Heem schut zich steeds krachtig heeft ver zet. Inmiddels dringt de Groen Links- fractie in de Amsterdamse gemeen teraad in een notitie bij de andere partijen aan op de instelling van een speciale projectgroep die uitgangs punten opstelt voor het hergebruik van De Waag en de ingediende plannen daaraan toetst. Belangrijke criteria zijn volgens Groen Links de monumentaliteit van het gebouw en de rehabilitatie van de buurt. Ook moet de gemeente be reid zijn bij te dragen aan de exploi tatie van De Waag, indien een ge bruik binnen de monumentale voor waarde dit nodig maakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 41