Den Bosch Watertorens Heemschut presenteert tentoonstelling jonge bouwkunst Nieuwe voorzitter redactieraad 40 i Op de regiobijeenkomst in 's-Herto- genbosch werd aan het einde van een uitvoerige gedachtenwisseling gevraagd om een handreiking voor de provinciale commissies, bij het maken van plannen voor verzelfstan diging. Vanuit de vergadering kwam ook de vraag om een centraal voor stel over de aanpak van de leden werving. Verschillende aanwezigen dron gen er op aan om niet te veel te de centraliseren. Sommige zaken blij ven in het overheidsbeleid centraal geregeld. Daarom moeten nationale zaken voor Heemschut ook een cen traal onderwerp blijven. Heemschut moet als landelijke organisatie wel één gezicht houden. Juist als lande lijke vereniging heeft Heemschut ge zag. Als een provinciale commissie straks verzelfstandigd is, maar 'in slaap valt', dan moet het bureau in Amsterdam als 'wakend oog' kunnen ingrijpen. In de vergadering was ook bezorgdheid over de versnippering van de financiële middelen. 'Finan ciële decentralisatie is bij een leden tal van 8.000 gevaarlijk. Versplinte ring gaat ten koste van het centrale budget.' Nog een opmerking: maak meer gebruik van de kennis die plaatse lijke historische verenigingen in huis hebben. Werk bij bepaalde acties sa men met provinciale en locale orga nisaties. Het moet mogelijk zijn om het aantal actieve leden te verdub belen. De decentralisatiecommissie moet nu rapporteren aan het bestuur. Het dagelijks bestuur schrijft een brief aan de PC's, waarin wordt gevraagd om een concreet plan per provincie. Elke PC zou een stappenplan moe ten opstellen waarin de volgende punten worden verwerkt: a. een concreet plan om de leden in de provincie meer bij het bescher- mingswerk of verenigingswerk te Varia betrekken. b. Een vraag om hulp om te komen tot concrete besluiten met betrek king tot het zelfstandig functione ren van de provinciale commissie. c. Een schatting van de tijd die men denkt te claimen van het landelijk bureau te Amsterdam, onder meer voor juridisch technische advie zen, organisatorische hulp etc. d. Een tijdschema waarbinnen één en ander realiseerbaar is (voor 1 januari 1995). In het voorjaar van 1992 zou er een voorzittersoverleg dienen plaats te vinden om de plannen op elkaar af te stemmen en ervaringen uit te wis selen. Het bureau zal dan op vragen vanuit PC's concrete aanbevelingen geven. Indien PC's nu al suggesties hebben en verder willen en kunnen werken aan de decentralisatie, wor den zij daarin ondersteund door het bureau. Abele Reitsma Wel wat laat geef ik hierbij een cor rectie op een onjuiste vermelding op de pag. 32 en 33 van het augustus nummer van Heemschut. W. de Wagt stelt, dat er 'tien jaar ge leden nauwelijks aandacht aan werd besteed' en volgens Hildebrand de Boer was tien jaar geleden nog geen sterveling in watertorens geïnteres seerd. Ik mag echter verwijzen naar de bundel 'Watertorens in Friesland', waarin de schrijver Peter Karstkarel zijn artikelenreeks, verschenen in het Friestalig maandblad 'De Strikel', verzameld heeft in een uitgave uit 1980. De beschrijvingen van de di verse watertorens vormen kunsthis torisch hoogstaande en heldere stu dies met fraaie illustraties. Dat de belangstelling, weliswaar niet algemeen, zeker niet afwezig was moge verder blijken uit de actie tot behoud van de Hëerenveense wa tertoren, een markant verticaal ele ment in het fletse silhouet van de oude veenkolonie. In deze bundel wordt de toren gekarakteriseerd als 'de interessantste watertoren van Friesland', toen in 1980 reeds ge doemd te verdwijnen. Afsluitende conclusie: in 1980 en reeds daarvoor waren er meerdere stervelingen, die ruime aandacht schonken aan de 'meerwaarde' van'de watertoren. Het is mijn stellige indruk, dat genoemde bundel en de actie in Heerenveen in elk geval bereikt hebben, dat een watertoren niet 'zómaar' van het Friese toneel zal verdwijnen. (Ook de heer Houwink uit Voorburg wees in een brief op de genoemde onjuist heid, Red.) R. van Tuinen, Beetgum (Fr) Maandagmiddag 11 november presenteerde de Bond Heemschut een reizende tentoonstelling over 'Jonge Bouwkunst'. De presentatie vond plaats in het provinciehuis te Arnhem en viel samen met een bijeenkomst over de resultaten van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) in Midden-Gelderland. De tentoonstelling zal volgend jaar op diverse lokaties de ronde doen in Gelderland. De tentoonstelling verduidelijkt voor een breed publiek verschillende bouwstijlen van 1850 tot 1940: Neo classicisme, Neostijlen en Eclecticis me, Art Nouveau, Amsterdamse School, Rationalisme, Het Nieuwe Bouwen en Delftse School. Ook 'mo numenten van bedrijf en techniek' worden belicht. De tentoonstelling bestaat per stijl uit enkele fotopane len en een tekstpaneel. Elke stijl heeft een paneel met foto's van Gelderse gebouwen die representa tief zijn voor die architectuurstro ming. In totaal telt de expositie een honderdtal Gelderse foto's. De nieu we tentoonstelling is geënt op een tentoonstelling die de Nationale Con tactcommissie Monumentenbescher ming (NCM) in 1987 presenteerde in de Amsterdamse Koopmansbeurs van architect H. P. Berlage. De tentoonstelling is in opdracht van Heemschut Gelderland vervaardigd door mevrouw Drs. M. C. I. van Hö- vell tot Westerflier - Speyart van Woerden, kunsthistorica te Nijme gen, die hiervoor gedurende bijna twee jaar heel Gelderland doorkruis te. De vormgeving is verzorgd door Studio Olykan te Amsterdam. Het project is financieel mogelijk ge maakt door het Cultuurfonds van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, het Thurkowfonds, het Anjer fonds Gelderland, het Gelders Ge nootschap, de provincie Gelderland en de gemeenten Apeldoorn, Arn hem, Groesbeek, Hattem, Nijkerk, Nijmegen, Ubbergen, Wageningen en Wijchen. Inlichtingen via tel. 080-230009 of 08895-41914. Onlangs nam mr. P. E. Driessen af scheid van Heemschut als secretaris van het Dagelijks Bestuur en voorzit ter van de redactieraad. De redactie dankt hem voor zijn inzet de afgelo pen jaren. Als voorzitter van de redactieraad wordt hij opgevolgd door mr. C. J. Vogel, die ook deel uitmaakt van het DB.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 40