39 Het panorama, dat Anton van den Wijngaerde (1548-1558) van Den Bosch tekende. Expositie Jonge Bouwkunst Voor de vorig jaar benoemde pr-me- dewerkers ziet hij een belangrijke taak. Zij moeten Heemschut in elke provincie een gezicht geven door de bond te vertegenwoordigen bij in spraakrondes, de media actief te be naderen en naar buiten te treden op manifestaties, beurzen, exposities etc. Zo presenteert Heemschut Geld erland vanaf november een eigen tentoonstelling over jonge bouw kunst. Bij de planning van activiteiten moet elke provincie tenslotte zijn ei gen rangorde van activiteiten kiezen, vindt hij tenslotte. De basis moet breder Heemschut-voorzitter Franssen neemt het woord. 'Heemschut moet zijn leden beter leren kennen', stelt hij. We moeten meer leden actief bij het werk betrek ken anders dreigt een te kleine actie ve groep overbelast te raken. De ba sis moet breder, is zijn overtuiging. Van der Schrier uit Overijssel voegt daar aan toe, dat je dan ook iets met die mensen moet doen - fol- low ups en zo, en dat geeft weer ex tra werk, zodat je weer verder over belast raakt. Franssen: 'Dan maak je een goe de taakverdeling'. Duirnel kijkt ook wat bedenkelijk. 'We doen al erg veel, je moet het ook kunnen behappen. Stel je voor, dat alle 8000 leden tegelijk uit hun stoel opstaan.' Middenkader nodig Staal uit Utrecht wijst op de nood zaak van een soort middenkader tus sen de actieve en consumptieve le den in. Je hebt ook mensen nodig, die hun omgeving in de gaten hou den, tips geven en de rest overlaten aan de commissie. Larmag-toren Na de structuur komt gelukkig ook de inhoud van het actie-voeren aan de orde. De Friese afgevaardigde Kroon is het, die de discussie deze wending geeft. 'Waar staan wij als Heemschut voor', dat is ook een belangrijke vraag. En dan komen er ineens boeiende stadsvernieuwende of -vernielende pro jecten op tafel als de Larmag-toren, die Amsterdam bedreigt en het door Heemschut Groningen zo gevreesde museum van architect Mendini in de noordelijke hoofdstad. Over zulke plan nen wordt binnen Heemschut en zelfs binnen commissies vaak verschillend gedacht. Hoe bepaal je nu een stand punt? En dan blijkt, dat Heemschut zoals Caderius van Veen uit Groningen het stelt, weliswaar is gedecentraliseerd maar niet echt gedeconcentreerd. Want hoe legt een commissie verantwoording af aan de leden in de provincie. Of moet Amsterdam soms uitmaken, wat voor standpunt we in de provincie kiezen. Provincie bepaalt eigen standpunt Caderius is er duidelijk over. Per pro vincie zijn we gelegitimeerd, vindt hij. Wij hoeven geen mening te geven over die wolkenkrabber in Amster dam en andere provincies moeten ons vrij laten in onze mening over een museum. Pas als Amsterdam grote bezwa ren heeft kan het eventueel een lan delijke zaak worden. Wel vindt hij, dat de pc's hun beleid meer moeten ver antwoorden naar hun leden in de provincies. Veldhuis uit Overijssel stelt vervol gens duidelijk, dat als Groningen te gen dat museum is zij zo'n zaak zelf helemaal moet afhandelen. Directeur Duirnel zit ook duidelijk op de decen tralisatie-toer. 'Een provincie moet zélf bepalen of het bij een actie tot een procedure moet komen. Zelfs als Amsterdam meent, dat een bepaalde actie-procedure juridisch nauwelijks zin heeft moet een provinciale com missie toch actie kunnen onderne men al is het dan misschien op een ander niveau, bijvoorbeeld in de vorm van een protestbrief. Ook emo ties moet je bij een actie een plaats geven. Voorlichter Kamerling van Heemschut voegt eraan toe, dat het publicitair effect ook belangrijk is, zo wel voor het actie-object als voor de ledenwerving. Amsterdam verleent slechts service Het landelijk bureau, zo benadrukt Duirnel, is een service-verlenend in stituut. Wij ondersteunen en advise ren maar we mogen als bureau nooit demotiveren door te zeggen: 'Begin daar niet aan'. Dat moet een com missie zelf maar uitmaken. En wat de procedure betreft, ook die kan een provincie zo lang mogelijk zelf voe ren. Als zij dat nodig vindt kan ze een beroep doen op het landelijk bureau. Een mening, die weinig verzet op roept. Wel wijst Reijenga uit Gronin gen er nog op, dat je bij dat zelf pro cederen een doorlopende volmacht uit Amsterdam nodig hebt en dat dat kan. En in feite gebeurt het ook in het geval van het Groningense museum. Zo komt de discussie uiteindelijk toch uit op de hamvraag 'hoe ver ga je met decentraliseren'. En dat is een vraag die om te beginnen elke com missie eerst voor zichzelf moet be antwoorden. (zie voor regio-bijeenkomst in Den Bosch pag. 40)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 39