Hoever ga je met decentraliseren of wat heeft Groningen met de Larmag-toren in Amsterdam te maken? Jaap Kamerling 38 Al twee jaar is er hier en daar een lichte onrust te bespeuren bij de ac tieve provinciale gelederen van Heemschut. Het decentralisatieproces binnen de vereniging moet nu eindelijk eens goed afgerond worden, de provinciale commissies mogen bij hun acties niet langer te sterk afhan kelijk zijn van de deskundigheid van het landelijk bureau, zo had men van het bestuur te horen gekregen. Er was een uitvoerige decentralisa tie-nota uit Amsterdam gekomen en de reacties daarna waren even gron dig gepeild. Maar zoals dat wel vaker gaat: het papier is geduldig en de na tuur is sterker dan de leer. Nu na twee jaar zijn enkele provincies nog zelfstandiger gaan functioneren, an dere gingen op de oude voet door en het 'dictaat' van Amsterdam werd na tuurlijk nooit 'opgelegd' zoals sommi gen vreesden. De nota zelf was in tussen in de meeste provincies er gens midden in de stapel met pape rassen beland. Het bestuur organiseerde dit na jaar twee regio-bijeenkomsten om het hele decentralisatie-proces nog eens een extra stimulans te geven, maar het had wel geleerd van de schoonheidsfoutjes van zijn eerdere aanpak. De provincies werden in Zwolle op 18 oktober met fluwelen handschoenen aangepakt. Niks geen dicteren, ieder een zijn eigen route en tempo. Dat was trouwens altijd al de bedoeling geweest van het bestuur. Flexibiliteit is immers steeds het motto geweest. Wel werd de nota van 1989 als ge heugensteun nog maar eens uitge deeld. Aan het slot van de gemoedelijke bijeenkomst in hotel Wientjes met koffie en broodjes kon dan ook in een ontspannen sfeer worden afgespro ken, dat elke provinciale commissie een eigen 'stappenplan' maakt, waar in zij aangeeft hoever zij wil gaan met decentraliseren - gewoon als com missie doorgaan aan de hand van Amsterdam tot en met het oprichten van een eigen afdeling - en welke prioriteiten zij zelf stelt bij het actie- werk. De voorzitter van de Zwolse bij eenkomst, algemeen directeur Ber- nard Duimel, stelde aan het begin de verzamelde heemschutters al gerust door te zeggen, dat de begeleidings commissie 'decentralisatie' het on derling niet helemaal eens is. Elke pc een fax Hans Soels uit Noord-Holland is wel voor decentralisatie maar niet op ba sis van de veel te ingrijpende opzet van de Amsterdamse nota. Elke pro vincie een eigen bureau en deskun dig apparaat, dat red je niet. Laat Amsterdam de zaak nu maar runnen en geef elke pc een snelle fax-verbin ding met het straks fraai opgeknapte en vertimmerde zenuw-centrum van de bond, het Korenmetershuis. Ton Gijsbers uit Gelderland staat wel positief tegenover decentralisatie maar 'je moet wel goede afspraken maken.' Casper Staal (Utrecht) is van me ning, dat je wel dingen kunt voor schrijven maar Heemschut blijft nu eenmaal een vrijwilligersorganisatie; iets opleggen heeft geen zin, anders lopen de mensen weg. Bernard Duimel tenslotte voegt zich als directeur deemoedig naar wat de organisatie zelf beslist. 'Niets moet alles kan' Vervolgens houdt Gijsbers een stimu lerend verhaal over een mogelijk te volgen 'marsroute'. Hij geeft slechts suggesties. 'U bepaalt zelf het tempo'. Zijn motto: 'Niets moet, alles kan' maar laten we wel rekening houden met gemaakte afspraken. De nieuwe Monumentenwet maakt het ons niet gemakkelijker, de verantwoordelijkhe den zijn verschoven naar het locale ni veau. Maar Heemschut was 'avant la lettre' al gedecentraliseerd dus kun nen we daar prima op insteken. We moeten dus terug naar de basis en het kontakt met gemeenten en plaat selijke actiegroepen en historische verenigingen intensiveren. Heemschut heeft daartoe meer actieve en des kundige leden nodig maar moet ook accepteren, dat we gewone steunle- den hebben, die het blad lezen en graag naar excursies gaan. Ook die kunnen we goed gebruiken. In Gelder land wordt bovendien met een bericht- geverslijst gewerkt van zo'n 15 men sen. Die houden bepaalde regio's in de provincie goed in de gaten en acti veren weer een groep mensen per re gio. Met trots meldt Gijsbers, dat zijn commissie reeds in 15 gemeentelijke monumenten-commissies eigen Heemschut-mensen heeft kunnen af vaardigen. Zo'n vertegenwoordiger kan bijvoorbeeld een proeve van ei gen gemeentelijk monumentenbeleid inbrengen in zo'n commissie. De Grote of St. Michaelskerk te Zwolle met toren in de 17de eeuw (ingekleurde potloodtekening van A. Beertsraten).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 38