De Vermaning van Edam A. Meester Edam- Menno's Vermaning.r Een wandeling door Edam brengt U ongetwijfeld ook op de Kaasmarkt. De doopsgezinde kerk, schuilgaande achter de kosterswoning, Nieuw- enhuizenplein 5, staat hier als een getuige uit de tijd dat de Dopers niet langer werden vervolgd, maar ook nog niet geheel geaccepteerd. De plaatselijke doopsgezinde kerk geschiedenis gaat terug tot om streeks 1530, toen de eerste ge meenten van Dopers (later Menno nieten en Doopsgezinden) zich in Waterland vestigden. Veel gelovigen braken met de traditionele Rooms- katholieke Kerk en lieten zich herdo pen. Dat de Kerk en de Overheid daartegen ernstige bezwaren had den, blijkt ondermeer uit het feit dat de Procureur en Baljuw in 1546 's- nachts met fakkels en lantarens in Edam huiszoeking deden bij Dirck Pietersz. Smuel en Jacob Gelder man. Beide 'ketters' werden in dat zelfde jaar in Amsterdam verbrand! De Vermaning, in 1702 gebouwd op de fundamenten van een vroegere doopsgezinde kerk, komt als zo vele gebouwen hier, op de Monumenten lijst voor, en is door de kunsthistori sche afdeling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg als een van de oudste en gaafst bewaarde vermaningen in Nederland gekwalifi ceerd. Het interieur heeft rondom eikehou ten lambrizering, waartegen langs alle zijden vaste banken staan. In combinatie met de zware houten trekbalken en het houten gewelf le vert dat een bijzonder intact geble ven geheel op, dat sinds de bouwtijd niet onder ingrijpende veranderingen heeft geleden. De oostelijke, zuidelijke en westelijke muren verkeren echter in zeer slech te staat, evenals de vloerbalken en het dak. Dit alles is al reden genoeg om een grondige restauratie uit te voeren. Het Ministerie van WVC heeft een vergunning daartoe verstrekt, alsme de toezegging van subsidie. Ook de gemeente Edam-Volendam heeft haar volle medewerking toegezegd. Voor de kleine groep Edamse doopsgezinden is het vrijwel onmo gelijk de financiële konsekwenties van de restauratie alleen te dragen, hoewel de eigen inspanningen een weerspiegeling zijn van de wil tot in standhouding van hun oude en ge- strument, zal er toe bijdragen het ge bouw buiten de regelmatige kerk diensten voor culturele doeleinden dienstbaar te maken. Uit het bestuur van de Stichting is inmiddels een Be heerscommissie gevormd, die zich nu reeds met de exploitatie bezig houdt. Uit de berekeningen van de archi tect blijkt dat een bedrag van ca. 175.000,- nog moet worden ge vonden om de renovatie schuldenvrij te voltooien. Hiertoe is het bestuur van de Stichting, naast de acties van zelfwerkzaamheid, die reeds een •»V\1 De Doopsgezinde kerk in Edam, de Vermaning uit 1702. liefde plaats van samenkomst. Ter ondersteuning hiervan is in 1988 de Stichting Herstel en Beheer der Ver maning van Edam gevormd. Haar eerste taak, de aanzet tot de restau ratie van de Vermaning, heeft zij in zoverre verricht dat de architect de plannen en de kosten-subsidie-ana- lyse heeft kunnen maken. Haar tweede taak, na de restauratie, zal zijn het uitoefenen van een goede 'bedrijfsvoering'. Multifunctioneel De teruggang van het religieuze le ven in Nederland vereist tegenwoor dig vaak een exploitatie die zich niet meer beperkt tot het oorspronkelijke doel waarvoor de Vermaning werd gebouwd. Om een multifunctioneel gebruik mogelijk te maken is in de restauratieplannen opgenomen een vergroting van de consistoriekamer, voorzien van betere huishoudelijke en sanitaire voorzieningen. Ook een mooi klinkend orgel, overgenomen van de Gereformeerde Gemeente van Gaasmeer in Friesland, ter ver vanging van het oude aftandse in- tiental jaren door de Doopsgezinde Gemeente zelf worden gevoerd, overgegaan tot het aanschrijven van fondsen. Velen daarvan zijn gene gen financiële hulp voor het behoud van monumenten als het onderhavi ge te bieden. Maar lang niet alle zijn bij ons bekend. Mocht u als lezer van dit artikel, naam en adres weten van een fonds waarvan u aanneemt dat het zich op dit terrein beweegt, dan wordt de Stichting graag daarover ingelicht, opdat zij ook langs die weg een mo gelijkheid kan vinden haar doel, de restauratie van het prachtige oude monument, te bereiken. De Bond Heemschut heeft uit haar eigen Hoegen-fonds een sym bolische bijdrage verstrekt voor de restauratie. Stichting Herstel en Beheer der Vermaning van Edam A. Meester (secretaris) Bouwen Loenstraat 13 1135 JC Edam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 36