Monumentenwacht Gelderland werkt nu met vijf inspectieploegen Effect van 12,5 jaar inspecteren Voorbeelden 34 Sinds 1 januari van dit jaar krijgt Monumentenwacht Gelderland van de provincie een subsidie volgens de zogenaamde budgetfinanciering. Bin nen het raam van deze budgetfinanciering bleek ruimte aanwezig om een al eerder geuite wens - een vijfde inspectieploeg - te realiseren. Dankzij de royale medewerking van de provincie en een genereuze gift van het Prins Bernhardfonds voor de aanschaf van de inspectiebus kan deze vijfde inspectieploeg nu aan de slag. Het vijfde inspectieteam zal worden ingezet op de Veluwezoom, in de Over-Betuwe en het Rijk van Nijme gen. Met de inzet van dit vijfde team zal de al jaren bestaande achter stand volledig kunnen worden inge lopen. De Monumentenwacht is een ech te 'doe'-organisatie, specifiek gericht op het inspecteren van monumenta le gebouwen in de provincie. Tijdens deze inspecties worden allerlei klei ne gebreken en lekkages meteen verholpen. De Monumentenwacht is een onafhankelijke particuliere orga nisatie, gesubsidieerd door de pro vincie. Vandaar dat van de aangeslo ten abonnees een bescheiden uur loon wordt gevraagd. De onafhanke lijkheid en de inmiddels opgebouwde deskundigheid op het gebied van on derhoud zorgt voor een vertrouwens positie, niet alleen bij de abonnees maar ook bij de overheden. Het idee voor de Monumenten wacht, een gat in de monumenten- markt, werd geboren in Friesland in 1973. Gelderland - een laatbloeier - kreeg pas in 1978 een eigen stich ting. De eerste inspecties werden verricht in 1979 met de hulp van Mo numentenwacht Utrecht. In 1980 werd in de Betuwe gestart met een eigen ploeg. Sindsdien zijn bijna 8000 inspecties verricht. Het objectenbestand groeit nog steeds en omvat inmiddels zo'n 1175 objecten. In de afgelopen jaren wer den steeds meer objecten aange meld uit de periode 1850-1940, de zogenaamde Jonge Bouwkunst, meestal beschermd door de ge meenten. Als we naar de bescher ming kijken is het bestand als volgt opgebouwd: ca. 890 door het Rijk beschermde monumenten; ca. 250 door de gemeenten beschermde monumenten; ca. 35 nog niet be schermde monumenten, voorname lijk neogotische kerken. Het bestaansrecht van de Monu mentenwacht staat of valt met het feit of de uitgevoerde inspecties lei den tot het noodzakelijke en gewen- Inspectie van de goten van de NH Kerk te Wageningen. ste onderhoud. Hoewel moeilijk meetbaar, omdat niet nagegaan kan worden hoeveel onderhoud besteed zou worden zonder deze inspecties, blijkt uit een twee jaar geleden ge houden onderzoek, dat het werk van de Monumentenwacht een sterk stimulerend effect heeft op het uitvoeren van onderhoud. Bij dit on derzoek is gepoogd de 'bouwomzet' aan onderhoud te meten van ca. 850 objecten, door het Rijk be schermd en aangesloten bij de Mo numentenwacht. Deze 'bouwomzet' bedroeg ca. 5.5 miljoen per jaar. Restauraties zijn hierbij buiten be schouwing gelaten. Door het uitvoeren van regelma tig onderhoud worden de restaura tie-cycli langer. Met name van de grote monumenten, voorheen ca. 50 a 60 jaar, worden deze nu ver lengd tot 70 a 80 jaar, een winst van 35-40%! Voorbeelden in Gelderland waarbij de neergaande spiraal naar een nieuwe restauratie door onderhoud kon wor den omgebogen zijn: Kasteel Ophe- mert (1957), Kasteel Doornenburg (1948-1964), N.H. Kerken van Doetin- chem (1948-50), Westervoort (1955- 57), Doesburg (1959-69), IJzendoorn (1949-55), Kerkwijk (1953-56) en Et- ten (1956). Ook bij recentere restaura ties kon door tijdig onderhoud erger worden voorkomen. Aardige voorbeel den hiervan zijn: N.H. Kerken van Steenderen (1966-70), Otterlo (1968- 70), Ede (1963-67) en van Ommeren (1967-68). Ook objecten die niet eer der werden gerestaureerd konden door onderhoud worden bijgehouden, enkele voorbeelden zijn De Gelderse toren te Spankeren, De Wildenborch te Vorden, De N.H. Kerken van Ben- nekom en van Nijkerk. Een niet of nauwelijks meetbaar ne veneffect dat door de periodieke in specties van de Monumentenwacht op gang is gebracht, is de veel grotere bewustwording bij de eigenaren inza ke de noodzaak tot het verrichten van periodiek onderhoud. Door de rappor tage wordt vaak sneller onderhoud uit gevoerd, waardoor ernstige vervolg schade bij kwetsbare onderdelen wordt vermeden. Dit geldt met name bij het schilderwerk. Daarnaast zijn er allerlei zaken die bij de periodieke inspecties aandacht krijgen, die niet direct in geld zijn uit te drukken zoals het schoonmaken van goten, ontstoppingen verhelpen, bo men en begroeiing snoeien etc. Deze schijnbaar eenvoudige zaken hebben in het verleden al te vaak tot ravages geleid die dan ook dikwijls uitgebreide restauratie-werkzaamheden tot gevolg hadden. Door het inspectiewerk is veel meer inzicht in en grip op de al gehele onderhoudstoestand verkre gen. Zeker waar het gaat om de grote en kwetsbare monumenten zoals ker ken, landhuizen en kastelen. Hierdoor kon bij de Tijdelijke Regeling Instand houding Beschermde Kerkgebouwen (TRIBK) van 1989, aan het Rijk nauw keurig worden opgegeven welke kerk gebouwen prioriteit verdienden. Mede hierdoor kan nu een relatief groot aan tal kerken in Gelderland worden ge restaureerd. Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 34