Visies op woonkwaliteit Viering van 90 jaar woningwet in Rotterdam Everhard Jans 32 In 'de Doelen' werd op 31 oktober een geslaagde studiedag gewijd aan 90 jaar Woningwet en de huidige kwaliteit van de Nederlandse volks huisvesting. Het van bouwactiviteiten bruisende Rotterdam was een ui termate passend décor voor dit festijn! Drs. P. W. A. Veld hield namens het Directoraat-Generaal van de Volks huisvesting boeiende beschouwin gen over het begrip kwaliteit in de woningbouw. Er bestaat een lappen deken van kwaliteitsaspekten, waar bij kwaliteit ongrijpbaar is en een ge makkelijk excuus kan zijn om niet te hoeven kiezen. In de geschiedenis van het wonen zijn de opvattingen sterk verscho ven. Momenteel is de woonruimte steeds meer ontplooiingsruimte ge worden. Het pakket van eisen groeit. De woning van vandaag biedt een serie diensten aan: privacy, bescher ming, comfort, gemak, bergruimte. De Nederlander is over het wonen in de nieuwe wijken buitengewoon tot zeer tevreden, en is ook ingenomen met de leefomgeving, in de afgelopen 20 jaar. Ook kan Nederland de verge lijking met andere landen in dit opzicht goed doorstaan. Steeds belangrijker wordt de zorg voor het milieu, den kend aan het afgraven van vergiftigde grond in naoorlogse woonwijken. Afvalstromen dienen voorkomen te worden, en belangrijk is meer aan dacht voor de energie-extensivering. Integraal beleid Een geestdriftige mevrouw ir. H. E. Bakker van de Dienst Stedebouw en Volkshuisvesting van Rotterdam ha merde op de realisatie van een inte graal beleid. 'Als je niet zelf het cre- diet verovert, heb je een zwakkere positie naar buiten toe. Als stad moet je ondernemen. Terwijl de mid delen afnemen, stijgen de bouwkos- Woonblok De Peperklip te Rotterdam van C. Weeber. (1980-1982) ten: je moet kiezen voor kwantiteit of kwaliteit. Rotterdam kiest voor het laatste.' Dit werd vooral duidelijk tij dens de busexcursie door de nieuw bouwwijken, 's middags. Door de nieuwbouwwijken Ook voor een Heemschutter viel er veel te genieten, rijdend langs de Maasoevers van Rotterdam. De durf op architectonisch en stedebouw kundig gebied valt positief op. Er worden veel architectonische hoog standjes gerealiseerd, waarbij de ar- chitektenbureaus Mecanoo en Inbo overtuigend scoren (Hillekop en Dokhaven). Op 20 oktober 1989 werd de 50.000ste woning in de Rotterdamse stadsvernieuwing opgeleverd, in de Kokerstraat. Toch moeten er nog 50.000 wonin gen van voor 1930 gerenoveerd wor den: een gigantische opgave! De Kop van Zuid In 'De Kop van Zuid' aan de zuidelijke Maasoever liggen negentiende-eeuw- se wijken rond de 'stad van morgen'. De voormalige haventerreinen, im mense vlakken, worden hier architec-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 32