30 De nieuw gebouwde loods van geprofileerde staalplaten aan de brink. Rechts nog net een stukje van de boerderij, die hieronder in volle glorie te zien is. leerd maar weggedrukt. Als de inrit ruimte moet geven aan een vracht wagencombinatie van 18 meter lang, ontstaat een poort van vele meters gegalvaniseerd staal en de beuke- haag wordt tot een minumum gere duceerd. Zo ook in Vessem. Nissenhut Om tegemoet te komen aan ruimte behoefte voor opslag, werd een bouwaanvrage ingediend voor een nissenhut, die aanvankelijk door wel stand werd afgewezen en zelfs aan leiding werd tot een leidraad voor het beperken van dit soort bouwsels tot de plekken waar ze thuishoren. Uit eindelijk werd een tijdelijke vergun ning afgegeven voor een nissenhut, zij het onder zeer stringente voor waarden, met name ten aanzien van de beplanting die ook na het vertrek van het bedrijf noodzakelijk zou blij ven. Want het was duidelijk dat het hier een zeer kwetsbare plek betrof. Een aantal jaren later werd de tij delijke vergunning definitief. Het be stemmingsplan, dat verdere uitbrei ding van het bedrijf niet toestond, werd gewijzigd. Een verklaring van 'geen bezwaar' werd door de provin cie vlot verleend. We horen het de gedeputeerde op een monumenten studiedag nog zeggen: Er is al teveel goede, eigentijdse architectuur on mogelijk gemaakt omwille van het behoud van een matig oud gebouw. Maar dat ging niet over Vessem. Alle conclusies van vroegere studies van het Streekorgaan Kempenland en van de provincie zelf ten spijt, was de monumentale waarde van de plek geen afwegingspunt van enige bete kenis. De zakelijke belangen van het bedrijf gaven de doorslag, zonder steekhoudende nadere toelichting. Er waren wel wat bezwaren van de genen die oog hadden voor de mo numentale waarden, maar die werden te licht bevonden. Loods van staalplaten Welstand, door de wijziging van het be stemmingsplan met de rug te gen de muur gedrongen, probeerde nog- iets te redden door wat kos- metische ingre pen aan de grote loods die er moest ko men. Maar wie in onze tijd een bedrijf de ruimte wil geven, hanteert geen redelijke eisen van welstand als moderne materialen zoals bij voorbeeld geprofileerde staalplaten worden verboden. De commissie kon niet anders dan het hoofd in de schoot leggen en de, onder vigeur van het gewijzigde bestemmingsplan te bouwen, veel te hoge en veel te grote loods van niet in de omgeving passende materialen te accepteren, met hoeveel tegenzin ook. Heemschut schreef B. en W. een brief: Wat bent u aan het doen? Door mee te werken lopen voor het bedrijf de investeringen als maar op en verplaatsing naar een bedrij venterrein, waar het inmiddels thuishoort, vraagt een ver goeding die on verantwoord hoog is. Die kan nu nog binnen de perken wor den gehouden. Maar de monu mentale waar den die hier op het spel staan zijn dermate be langrijk; dat Ves sem teveel kwa liteit dreigt te verliezen. Zoals op de foto's is te zien, is de loods inmiddels gebouwd, tot ergernis van een toenemend aantal mensen, dat nu ziet wat er is gebeurd. Dat daar mee een klein stukje van Nederland is bedorven is natuurlijk triest, maar wie verder weg woont zal er weinig hinder van ondervinden. Totdat zoiets ook gebeurt in de eigen omgeving. Wet Ruimtelijke Ordening belangrijk Merkwaardig genoeg hebben klaar blijkelijk slechts weinigen, die in overheidsorganen over dit soort za ken beslissen, door hoezeer hier de Wet Ruimtelijke Ordening een cen trale rol speelt in de zorg voor monu menten. Het geval Vessem toont aan dat in de ruimtelijke ordening beslis singen vallen over monumenten op een ogenblik, dat weinigen nog in de gaten hebben dat die in het geding zijn. En het gevolg is dat veel te laat procedures worden opgestart tot be houd van monumentale waarden die al verloren zijn. Want als een monument al behou den blijft, als in de achtertuin een fa briekshal verschijnt kan het monu ment de kwaliteit van de omgeving niet meer redden, integendeel, het draagt bij aan een belachelijke situ atie. Alleen als studieobject voor weten schappers heeft het nog enige waar de, maar als documentatie en publi catie klaar zijn, kan het beter ver dwijnen. Het is daarom, dat het van het grootste gewicht is dat monumenten commissies tijdig worden betrokken in de procedures voor bestemmings plannen en dat ze oog hebben voor de gevolgen van een onjuist ruimte lijk beleid voor de monumentenzorg. Laat Vessem voor hen een waar schuwing zijn. Bebouwing, zoals die op de brink thuis hoort. Herman Strijbos is technisch advi seur en waarnemend secretaris van de Provinciale commissie van Heemschut in Noord-Brabant.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 30