Monumentenzorg begint bij de ruimtelijke ordening Herman Strijbos 29 De dorpen en buurtschappen zoals die zich in de Noord-Brabantse Kempen sedert de late middeleeuwen hebben ontwikkeld, waren in de tijd rond de tweede wereldoorlog in grote aantallen en in herkenbare vorm aanwezig. Op de oude ruimtelijke structuren van wegen, die in middels voor een belangrijk deel zijn verhard, van waterlopen, beekda len en bos- en heidegebieden waren toen de laatste boerderijen in vak- werkbouw bijna alle vervangen door langgevelboerderijen in baksteen. Alleen een enkele schuur had nog gevels van stro, houten delen of met leem bepleisterd vlechtwerk. Maar door de verdere technische ontwik kelingen werd schaalvergroting mo gelijk en nodig. De buurtschap en het dorp boden veel te weinig ruimte om te kunnen boeren. De boeren trokken daarom geleidelijk weg uit het dorp. Wat sedertdien in de voor heen 'boerendorpen' nog over is aan boeren bewerkt een paar marginale bedrijfjes. Menige dorpskom was niettemin in het midden van onze eeuw nog zo gaaf dat nu zonder veel discussie in de gemeenteraad zou besloten wor den een dergelijk geheel als dorps gezicht te beschermen. Dat het toen niet gebeurde is begrijpelijk als we ons realiseren hoeveel er toen nog was van iets waarvan nagenoeg nie mand de waarde inzag. Slechts in enkele gevallen bleven sedert de zestiger jaren gave dorps kernen of delen daarvan in stand. En in veel gevallen blijkt dan dat behoud mogelijk is door goed beheer, zonder sterk conserverende ingrepen en dat nieuwe funkties kunnen worden in gevoegd, mits er een goed ruimtelijk beleid wordt gevoerd. De excursie van de provinciale commissie Noord- Brabant naar Oirschot op 10 augus tus was aan een dergelijke dorps kern gewijd. Toegegeven, het is nooit overal te bewijzen dat de om zet van de middenstand stijgt door dat het dorp door velen wordt be zocht omdat het zo aardig is, maar er zijn heel wat aanwijzingen in die richting. En in het beleid moet dan wel het aardige van het dorp voorop staan. Wij denken hierbij bijvoor beeld aan het dorp Vessem in de Kempen. Vessem Vessem heeft aanvankelijk niet de sterke groei doorgemaakt die na de tweede wereldoorlog andere Kempi- sche dorpen meemaakten. Boven dien lag Vessem niet aan de belang rijke provinciale weg Eindhoven-Ant- werpen, die de Kempen van oost naar west doorsneed en dwars door alle aanliggende dorpen liep. Waar in die dorpen de laanbeplanting van grote bomen langs de doorgaande hoofdstraat sneuvelde om meer ruimte te bieden aan het toenemen de verkeer, nam de groei van het maar door de sterke structuur met de grote bomen, de beukehagen, de meer en minder monumentale be bouwing van de laatste honderd jaar en, last but not least, zorgvuldig in gevoegde nieuwbouw van onder meer het raadhuis, is Vessem een fraai en levendig dorp gebleven met een uitgesproken karakter. Kerkpad Een hoogtepunt vinden we nog net voor we het dorp verlaten in de rich ting Hoogeloon. De weg slingert zich daar met een S-bocht langs een on verhard pleintje met grote eiken. Twee monumentale boerderijen, waarvan er één met zeer veel zorg is gerestaureerd, met zeldzame fraaie schuren, deels nog met houten ge vels, en een gave, sobere dorpswo ning uit het midden van de vorige eeuw, alles met zorg beheerd en in- Een dorpsstraat in Vessem met karakteristieke bebouwing, die uitloopt in de brink, (foto's H. Strijbos) verkeer in Vessem niet zodanige vormen aan, dat men de bomen meende te moeten rooien. Zodoen de hebben ze stand gehouden tot tij den waarin men beseft dat de bo men aan het dorp een eigen meer waarde geven en dat de verkeers problemen toch niet zijn op te lossen door dat verkeer al maar meer ruim te te geven. Dat heeft tot gevolg gehad dat het beeld van Vessem in sterke mate wordt bepaald door de hoofdstruc tuur van twee haaks op elkaar staan de hoofdstraten, waarlangs grote bo men, meestal eiken. Verder spelen daarin een grote rol de molen, een neo-gotische kerk met een middel eeuwse toren en een fraaie situatie door het met een oude muur omge ven kerkert, en een pastorie. Niet alle overige bebouwing is even mooi, geplant met beuke- en meidoornha gen. Tussen de hagen verliest zich een kerkpad in de richting van de kerk. Helaas beginnen hier al de pro blemen. Het kerkpad is na enkele tientallen meters afgesneden omwil le van enkele percelen meer in een klein bestemmingsplan. Aan het pleintje was vanouds een loodgietersbedrijf aanwezig. Het viel niet op. Het bedrijf ging met de tijd mee. De groei die daarmee gepaard gaat is doorgaans aanleiding te ver huizen naar het bedrijventerrein, maar hier leek ruimte genoeg en be drijvigheid geeft leven in een dorp. Maar er zijn natuurlijk grenzen. Er komt een moment dat aanpassing aan de eisen van de tijd een totale verandering van de aard van het be drijf tot gevolg heeft en dan wordt het leven in het dorp niet gestimu-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 29