21 Monumentenlijst Zoeterwoude Haagse folder over gevelwijzigingen Gashouder gemeentelijk monument Nieuwe toren Mercatorplein? Stelling van Amsterdam B.F Sluizencomplex Aduarderzijl Breedenborg herbouwd Molen De Hoop 350 jaar Pieloersema museumboerderij Brabantse Monumentenprijs Nieuws uit de provincies Zuid-Holland Zoeterwoude - Zoeterwoude heeft een gemeentelijke monumentenlijst vastgesteld; 18 panden kregen daar op een plaats. Dat gebeurde met in stemming van de eigenaren. Vier panden werden niet in de lijst opge nomen, omdat de eigenaren be zwaar maakten. Een nader gesprek met de weigeraars vond de gemeen teraad niet nodig. Betekent decen tralisatie dat de eigenaar bepaalt of zijn pand monument mag worden? Den Haag - De welstandscommissie van de gemeente Den Haag heeft een folder uitgebracht over gevelwij zigingen. 'Kozijnen en welstand'. Deze waarschuwt eigenaren van panden vooral voor het vervangen van houten en stalen kozijnen door kunststof en aluminium materialen. De folder is geïllustreerd met uitste kende foto's, die vertellen hoe het wel en niet moet. De welstandscom missie kondigt scherper optreden van de Dienst Bouwen en Wonen aan. Gouda - De gemeente Gouda heeft een gashouder aan de Nieuwe Gou we op de gemeentelijke monumen tenlijst geplaatst. Het betreft een gashouder, gebouwd in 1962-1963, een wel heel jong monument dus. De houder is een goed voorbeeld van een 'natte schroefgashouder'. Het is een van de laatst gebouwde gashouders van Nederland. In de zestige jaren kwam namelijk het aardgas. Noord-Holland Amsterdam - De stedebouwkundige R. Geurtsen en journalist M. van Rooy pleiten voor de bouw van een eigentijdse toren aan de noordzijde van het Mercatorplein. Een toren van Berlage op deze plaats werd in 1961 wegens instortingsgevaar afgebro ken. Het is de bedoeling, dat Merca torplein en omgeving spoedig wor den hersteld en heringericht. Vol gens Geurtsen en Van Rooy zou de toren van Berlage niet herbouwd moeten worden, omdat de stede- bouwkundige omgeving sterk is ge wijzigd. Een moderne toren zou te gemoetkomen aan de geest van Berlage, die ook zocht naar antwoor den op actuele vereisten. Haarlem - De provincie Noord-Hol land heeft weer een deel van de Stelling van Amsterdam aangewe zen als provinciaal monument. Het gaat om een reeks objecten in Wij- dewormer, Uitgeest, Zaanstad, Heemskerk en Beverwijk. Eerder werden andere delen van de Stelling tot provinciaal monument verheven. De Stelling van Amsterdam is een kring van verdedigingswerken rond Amsterdam. Groningen Groningen - Waterschap Wester kwartier heeft waarschuwingsborden geplaatst bij het sluizencomplex Aduarderzijl, dat op de monumen tenlijst staat. Het complex verkeert in slechte staat. Recreatievaarders kunnen getroffen worden door val lende stenen. De 1,2 miljoen die no dig is voor restauratie is er echter voorlopig niet. Een deel van het mo nument, de westelijke sluis, stamt uit 1706 en is een van de oudste water staatsobjecten in het noorden van Nederland. Warffum - De in 1982 afgebrande Breedenborg in Warffum wordt her bouwd. De restauratie van het oor spronkelijk uit 1587 daterende com plex kan volgend jaar voltooid zijn. De tuin wordt in stijl aangeplant. Het interieur van de borg wordt aange past met zo mogelijk oorspronkelijk materiaal uit de bouwtijd. Oude Niedorp - Korenmolen De Hoop bestaat 350 jaar. De Molen werd tien jaar geleden gerestau reerd, maar is weer aan een nieuwe beurt toe. In de huidige staat kan hij niet functioneren. De drie vrijwillige molenaars zijn een actie begonnen om geld bijeen te krijgen. Met het, kort na elkaar, overlijden van de heer en mevrouw Wieringa zijn de laatst particuliere bewoners van een Groninger borg verdwenen. Het gaat om Pieloersema of de Hamsterborg in Den Ham. Er is een stichting opgericht: 'De Wierenga's van de Hamsterborg Stichting', die samen met de vereniging 'Vrienden van de Hamsterborg' de borg wil res taureren en als museumboerderij toegankelijk maken voor het publiek. Of de plannen doorgaan hangt af van de financiën. Pieloersema wordt voor het eerst in de geschriften aan getroffen in het jaar 1521Waar de naam Pieloersema vandaan komt is niet duidelijk. Van 1567 tot 1699 was de borg het eigendom van telgen uit het bekende Groninger geslacht De Mepsche. Na 1699 werd Pieloerse ma een boerderij. Aan het borg-ver- leden herinneren nog de voorgevel en een deel van het voorhuis, de sin gels en de grachten. Verder zijn er gevelstenen uit 1633 en 1702 en twee beelden Geloof en Liefde, die tegen het huis geplaatst zijn, oor spronkelijk afkomstig van een schouw in de borg. Saskia Simon Noord-Brabant De Brabantse Monumentenprijs 1991 is toegekend aan de heer G. J. B. van der Wijst met als object de boerderij De Blauwe Hoeve aan de Blauwhoefsedreef 1 te Teteringen. Deze langgevel-boerderij met Vlaamse schuur, bakhuis en karkooi, waarvan het woonhuis dateert uit de 17de eeuw, is in 1972 gerestau reerd. De restauratie van de boerde rij van het echtpaar Van der Wijst- Plateel is met grote zorg en oog voor het geheel uitgevoerd. Alle onderde len van het prachtige complex kre gen evenveel aandacht. Voor de i.v.m. de bewoonbaarheid aange brachte aanpassingen zijn goede en verantwoorde oplossingen gevon den. Het geheel is zodanig gerestau reerd, dat het voortbestaan van het object voor de toekomst is gegaran deerd. De jury adviseert als thema voor de prijs in 1992 te kiezen historische stads- en dorpspleinen. Prettige feestdagen De redactie wenst alle lezers prettige feestdagen en een goed 1992 toe. De monumentenzorg wensen wij een beter jaar toe dan 1991.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 21