Verschenen Buitenplaatsen Varende Monumenten De Martini Rietveld Boeken 19 Kostschool.een les voor het le ven? Zes bijdragen over het feno meen internaat in Noord-Brabant en daarbuiten in historisch en cultureel perspectief; de geschiedenis en de architectuur, het verschijnsel in lite ratuur en film. Een tweede uitgave: Kloosters, kro nieken en koormuziek; Cultuur in Bourgondisch 's-Hertogenbosch 1450-1627. De belangrijkste bijdra ge, een soort rondwandeling langs restanten van sedert 1629 verdwe nen kloosters is van A. van Drunen, bouwhistoricus van Den Bosch. Den Bosch, Noordbrabants Genoot schap, 1991 Prijzen respectievelijk 14,50 en 7,50. Voor leden van het genoot schap geldt een korting. Informatie: Het Noordbrabants Genootschap, Parade 17, 5211 KL Den Bosch. Tel. 073-139484. 'Monumenten; sentimenten van het post-industriële tijdperk?' Een ver slag van een studiedag gehouden op 22 maart j.l. te Antwerpen door de NCM (Nationale Contactcie Monu mentenbescherming) i.s.m. de Belgi sche Koning Boudewijnstichting. Tij dens deze studiedag werd een aan zet gegeven tot een Nederlands- Vlaamse dialoog over betekenis en functioneren van het monument, in het bijzonder het industriële erfgoed in de post-industriële samenleving. Het verslag bevat de teksten van de inleiders alsmede een verslag van de forumdiscussie. Te bestellen bij het bureau van de NCM. Prijs 16,- (inclusief porto). Huis de Pinto, Sint Antoniesbree- straat 69, 1011 HB Amsterdam. Tel. 020-6277706. De Nieuwsbrief 'Industrieel erfgoed in Vlaanderen' verschijnt 5 x per jaar. De brief wordt uitgegeven door de Vlaamse Vereniging voor Industriële Archeologie VZW. Postbus 30, 9000- Gent-12. AMtC Werk en merk van de steenhouwer. Voor het eerst is een totaalbeeld ge schetst van natuursteenateliers en -groeven in de Nederlanden. Het boek 'Werk en merk van de steenhouwer' van H. Janse en D. J. de Vries is rijk geïllustreerd.en voor zien van talrijke tekeningen en foto's van oude steenhouwersmerken. Het aanschaffen waard, alleen al vanwe ge het beeldmateriaal! Waanders Uitgevers Zwolle 1991 176 p., ISBN 90 6630 307 7. Prijs 45,- EJ Op 16 september werd aan staats secretaris Gaborvan Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij het eerste x exemplaar aangeboden van 'Histori sche Buitenplaatsen in particulier bezit. Dit boek dat werd samenge steld door drs Heimerick Tromp en drs Toïta Henry-Buitenhuis is een soort catalogus van de 230 buiten plaatsen die zich inmiddels hebben verenigd in de Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buiten plaatsen (lees hierover in Heem schut, 1990, afl. 1, p. 12). Na een in leiding over de buitenplaats in het al gemeen, historie, stijlen, natuurwaar den en de Stichting PHB, worden de buitenplaatsen per provincie in het kort beschreven. Over de bijzondere natuurwaarden zijn afzonderlijke hoofdstukjes opgenomen, zoals de stinsenplanten, muurplanten, spren gen en bronbeken, vleermuizen en reigers. Tot slot een verklarende woordenlijst, literatuuroverzicht en een alfabetisch register, waarin d.m.v. een asterisk is aangegeven in hoeverre buitenplaats, tuin en terrein toegankelijk zijn. Een bondig, over zichtelijk boek, dat wederom toont hoe rijk Nederland is aan bouwkunst en landschapsschoon. Utrecht, Het Spectrum 1991256 p. ISBN 90 274 2485 3. Prijs 49,50. De VNG heeft onlangs een boekje uitgegeven onder de titel 'Behouden vaart; gemeentelijk beleid en varen de monumenten'. Dit praktijkboek is een nuttige publicatie voor de vele gemeenten die historische schepen en/of havens binnen hun grenzen hebben. Het initiatief werd genomen door de Werkgroep Varende Monu menten. Hst Böêkjë beval üeliuu- dens een beschrijving van de ver schillende historische schepen en behoudorganisaties suggesties voor een gemeentelijk beleid op het ter rein van bescherming en financiële ondersteuning bij restauraties en on derhoud, want de rol van de (ge meentelijke) overheid op dit terrein wordt ieder jaar groter. 's-Gravenhage, VNG, 1991. 77 p. ISBN 90 322 2679 7. Prijs 19,50 (exl. verzendkosten). Tel. 070- 3738888. 'Kerk en toren in hartje stad' - sa mengesteld door E. O. van der Werff - is een uitgave van de Stichting Vrienden van de stad Groningen. In een aantal korte hoofdstukjes wordt de geschiedenis verteld; over de naamgever, de bouw, het zilver, het reliek, de arm van Joh. de Doper, de restauraties enz. Dit is deel 5 in de serie Groninger Tijdingen, een serie monografieën die telkens een bijzonder aspect van de Groninger geschiedenis belicht. Informatie Stichting Vrienden van de Stad Groningen, Postbus 296, 9700 AG Groningen. Tel. 050-254965. Ten lange leste verschenen, zij het onder droeve omstandigheden, om dat de auteur G. H. Rodijk, vlak voor het verschijnen van dit levenswerk kwam te overlijden: een volledige ca talogus van alle woonhuizen ontwor pen door Gerrit Th. Rietveld (1888- 1964), met plattegronden, aanzich ten, situaties, copieën van brieven, schetsen, perspectieftekeningen, ori ginele en recente foto's. Het jaren lange speurwerk van Rodijk, samen met vooral Elisabeth Eskes-Rietveid, in archieven leverde een catalogus met ca. 100 woonhuizen, slechts een kwart van Rietvelds oeuvre (een dergelijk groot aantal had overigens niemand verwacht). Te beginnen met het internationaal beroemde Schrö- derhuis (1924) en eindigend met het huis Bosschaert in Laren, waarvan Rietveld in 1963 de eerste ontwer pen leverde. De opdrachtgever zocht na de dood van Rietveld via een ad vertentie in de Telegraaf een archi tect die het huis volgens ontwerp wil de uitvoeren, hetgeen na enkele moeilijkheden in 1967 voltooid werd. Na een korte inleiding worden de woonhuizen chronologisch beschre ven, waarbij de nadruk ligt op de ont staansgeschiedenis (de relatie met de opdrachtgever) gevolgd door een korte beschrijving en hoe ze er nu bijstaan. Aan het slot van iedere be- EChriivina een liistie met technische gegevens zoals opdrachtgever, da tum, materiaal. De laatste in de rij zegt wat over de huidige toestand. Het is verbazend te zien dat bij het merendeel staat 'ongewijzigd' of 'kleine wijzigingen'. Er werd blijkbaar naar volle tevredenheid in deze wo ningen geleefd. Rietveld vond het belangrijk dat er van zijn bouwwer ken goede foto's werden gemaakt; zo fotografeerde voor hem o.a. Eva Besnyö, Cas Oorthuys en Paul Huf, waardoor er veel oorspronkelijk ma teriaal behouden is. Een prachtboek. De enige aanmerking zou kunnen zijn dat men eventueel een loep no dig heeft voor het lezen van de teke ningen en brieven. Een kniesoor die daar op let. Voor nog geen 50 gulden heeft U dit mooie boek in uw bezit. vervolg op pag. 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 19