Restauratie Delftse Schuilkerk nadert voltooiing 18 W. Smit Na de Oud-Katholieke Schuilkerk van Utrecht is ook een ander kerkge bouw van hetzelfde kerkgenootschap in restauratie genomen: de Schuilkerk in Delft. Een financieel offer van ruim een miljoen is stellig op zijn plaats voor dit prachtige kerkje. De Schuilkerk aan het Bagijnhof da teert uit 1743 en vanaf dat jaar is hier altijd door (Oud-)Katholieken ge kerkt. Het Utrechtse pand is welis waar ouder, maar in de Domstad, waar het schisma binnen de Rooms- Katholieke Kerk in 1703 begon, kwam het 'claustrale huis' pas veel later in handen van de Oud-Katholie ken. De Stichting OK-Schuilkerk Delft heeft een heel mooie taak op zich genomen met het aanpakken van de restauratie van het oude Schuilkerk complex aan het Bagijnhof. Het is een barokke kerk, in Nederland vrij zeldzaam. Deze uitbundige wijze van bouwen deed het in het zuiden beter dan in het noorden. Reden te meer om zuinig te zijn op dit 18de- de bouwpastoor Nicolaas Broeder- sen destijds uit eigen zak. Deze mo gelijkheid schijnt nu niet aanwezig te zijn... De kerkschatten De Schuilkerk, van binnen in fijnzin nige rococo-stijl gehouden, bezit veel kerkschatten. Het stucwerk met zijn decoraties op muren en gewelf is een lust voor het oog en het al taarstuk 'De opdracht van de Heer in de tempel' van Jacob de Wit uit 1747 heeft na twee en een halve eeuw nog niets aan schoonheid ingeboet. Er is oude priesterkleding, zoals het witte kazuifel van Stalpaert van der Wiele, dat op hoogtijdagen gedragen werd. Veel pastoors zijn geportret teerd door schilders van naam. Zil- eeuwse bouwwerk. De restauratie is op 10 december 1990 begonnen en bevindt zich nu in een eindfase. De hele inventaris moest overgebracht worden naar het Museum Het Prin senhof. Daarna werd de kapcon structie aangepakt, wat in de zachte januarimaand kon gebeuren. Ter loops vermeld ik hierbij nog, dat de kerk in 1743 28.244,- heeft ge kost. Dat is moeilijk in een voor van daag geldende munt te vertalen. Maar ook toen was het voor de ge meente veel te veel. Ruim tweeder de van het benodigde bedrag betaal- veren liturgische voorwerpen en sie raden zullen t.z.t. weer in de kerk te zien zijn. De prachtige kansel ver dient zeker de aandacht. Dit kunst stuk staat nog geen eeuw in de kerk, maar is evenals de pastorie heel wat ouder dan het kerkgebouw zelf. Preekstoel en tabernakel uit de acht tiende eeuw verhuisden naar de Oud-Katholieke kerk van Aalsmeer. Aanvankelijk had de kerk een Duyschotorgel. Omdat het instru ment in de vorige eeuw te klein werd voor de groeiende gemeente, werd het beroemde orgel in 1867 vervan- Onopvallend in een rij woonhuizen gen door een produkt van de niet minder beroemde bouwers Witte van de fa. Batz Co uit Utrecht. Het or gelfront is nog grotendeels 18de eeuws. Klank en akoestiek zijn bui tengewoon mooi. Het Bagijnhof Door een poortje komt men vanaf de Oude Delft op het Bagijnhof, dat de sfeer van immuniteit ademt. Daar valt allereerst het standbeeld op van Jan Baptist Stalpaert van der Wiele (1579-1630), de geleerde dichter uit die tijd, die een grote rol heeft ge speeld in de wederopbloei van het katholicisme in Delft en in de rest van de Republiek. Zijn kazuifel zijn we al eerder tegengekomen. De so bere, haast nietige voorgevel van de kerk doet niet vermoeden, dat er zo veel schoons schuilgaat in dit ge bouw, dat immers in zijn dagen nog niet mocht opvallen. Schijn bedriegt ook hier, maar dan in verrassende zin. Het interieur vormt een zo har monisch geheel, dat de restauratie een aanwinst is voor het Nederlands kerkbezit. Voor de trouwe Kërkepadgangers is ook deze kerk geen onbekende meer. In 1981 stond de kerk op het programma. Kerkepaddagen in ste den als Amersfoort en Delft zijn ge beurtenissen, die eigenlijk niet ge mist mogen worden. W. Smit is free-lance journalist te Hilversum

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 18