Uniek snoepwinkeltje in hart van Almelo gerestaureerd Everhard Jans 14 Sinds 1986 zet de Stichting Stadsherstel Almelo, in de persoon van vol ijverig voorzitter Witsenburg zich in voor het redden van oud-Almelo, in dit geval het ex- en interieur van een werkelijk uniek snoepwinkeltje Tuinstraat 16-16a uit 1883. Na haar tweede lustrum zet de stichting in 1991 de kroon op dit restauratiekarwei, dat niet te veel mocht kosten. Praktijkopleiding Schilderen Twente). De baas wordt betaald, de leerlingen lopen onbetaald stage. Op de etage is een grote leefruimte ontstaan, die zich uitstekend zal lenen voor bewo ning. Enkele namen dienen te wor den genoemd: oud-directeur Roelofs van de Chr. MTS, de heren Westerik en Geurkink, de huidige MTS-direc- teur R. Salverda (allen te Almelo), de sponsoring door de UCN, aannemer ter Horsten schildersbaas A.H. Vaalt SPOS). Verder Schildersbe drijf Mulders (de heer H. Jansen). Kleuradviezen De bekende bouwhistoricus en do cent aan de TU Delft, HenkZantkuyl van het bureau Monumentenzorg te Amsterdam gaf waardevolle kleurad viezen voor het schilderwerk. De pa neeldeuren binnen worden wit en crème geschilderd, de holle randjes van het plafond goud, terwijl de om lijstingen van de spiegels in gebroken wit en wit geschilderd zullen worden. Het plafond zelf wordt lichtgroen. Exterieur Een nieuwe zijmuur was noodzake lijk, leerlingen van het Educatief Streekcentrum Twente te Almelo, o.l.v. docente Ineke Pezie gaven daar vorm aan. De jonge ontwerpers waren Isis Wiegerink en Renée Bes- selink, die zuilmotieven in baksteen mozaïek uitvoerden. De Edwina van Heekstichting te Enschede financier de dit projekt. Gerestaureerd interieur van het snoepwinkeltje van Barneveld in de Tuinstraat te Almelo (foto J. F. Holtmann) Stichter van het pandje was groot handelaar in snoep Barneveld, die het winkeltje bouwde als zinvolle tijd passering voor zijn vrouw, als hij weer eens een zakenreisje maakte. In 1883 betaalde deze koopman de kapitale som van 7000 gulden voor dit nieuwe bouwwerk aan de toen nog drukke Tuinstraat. Het winkelinterieur Indrukwekkend is de elegante betim mering in neo-classicistische, Griek se stijl. Boven Dorische pilasters van hout zijn kleine vrouwenkopjes zicht baar, ontleend aan voorbeeldboeken uit de bouwtijd. Schitterend zijn de gewetensvol in hout uitgevoerde eierlijsten. Spiegels geleden de rechthoekige ruimte van het winkel interieur, bekroond door houten half- rozetten. Tussen de vrouwenkopjes (van celluloid) zijn festoenen toege past, herinnerend aan Romeinse bouwwerken. Fraai zijn de gezandstraalde gro tesken achter de etalageruimte. Van de decoratieve mousselineruitjes in de tussendeuren vond de heer Van der Meulen van glasfirma Almeline de orginele fabricagesjablones tijdig terug! Het 14-delige cassettenpla- fond is waarschijnlijk iets jonger, en dateert uit de bouwfase van de glas pui: periode 1900-1914 (verbou wing). Daarop duidt de vormgeving van het JugencfsW-hoekornament, dat door leerlingen van SPOS-Twen- te momenteel in de oude stijl wordt hersteld (Samenwerkingsverband Het pand Tuinstraat 16a. Het rechts belendende pandje van drie traveeën was ook een winkeltje, en de restauratie is gereed. Rest nog de juiste kleur van de straatge vel, die bepleisterd is. Plint en ven sterbanken worden grijsblauw, de middendeur standgroen. Interessant is de vondst van dodekop-rood in de terugliggende schijnvoegen van het gepleisterde blokverband. Na restauratie wenst de Stichting Stadsherstel dit pandje te verkopen. Geïnteresseerden kunnen zich in verbinding stellen met de heer K. Witsenburg, Ootmarsumsestraat 98, 7602 JP Almelo, tel. 05490-71487. Giften voor deze stichting kunnen worden overgemaakt op postreke ning 1000811 t.n.v. Stichting Stads herstel, Almelo. Er zijn restauraties in voorbereiding voor de Houtsteken de gevel Tuinstraat 52 te Almelo.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 14