IV l 10 staat menig barok stadspaleis van en der vele adellijke families, die er de voorkeur aan gaven dicht bij de vorst te vertoeven. In een van de aller grootste, het Wallensteinpaleis, be vindt zich de afdeling van het Tsjechi sche Ministerie van Cultuur dat belast ook. Dit maakt dat een man als Ra- zim in het luchtledige werkt, hij heeft geen flauw idee of wat hij doet in de Tsjechische samenleving ook ge waardeerd wordt. Dit verzwakt zijn positie ten opzichte van de politiek, die zich daardoor weer moeilijker laat •O Gevelwand aan het gezellig drukke raadhuisplein in de oude stad. is met monumentenzorg. We maak ten van de gelegenheid gebruik om een kort onderhoud te hebben met het hoofd van de dienst dr. V. Razim. De heer Razim heeft 25 medewer kers tot zijn beschikking, die voorna melijk administratief werkzaam zijn. De eigenlijke kennis op het gebied van restaureren wordt geleverd door het Instituut voor Monumentenzorg. Een dergelijke splitsing is bij ons on bekend. Het Tsjechische deel van het land, uiteenvallend in Bohemen en Moravië, is opgedeeld in acht provin cies met elk hun eigen bureau. Die kunnen adviserend vooraf en goed keurend achteraf optreden en zijn be mand met vier vakmensen. Die pro vincies zijn weer opgedeeld in regio's en op de regionale kantoren wordt uit eindelijk beslist over het hoe, wat, waar en wanneer van restauraties. Dat klinkt allemaal heel mooi, de praktijk van de Tsjechische monu mentenzorg, verantwoordelijk voor zo'n kleine 40.000 objecten, ziet er echter anders uit. Geld is op Er staat wel het nodige in de steigers, maar er is geen bouwvakker te zien. Het werk ligt stil om de doodeenvou dige reden dat het geld op is. De Tsje chische kroon wordt steeds minder waard en dat betekent dat het budget als het ware wegsmelt. Met de dag kan minder materiaal en kunnen min der man-uren uitbetaald worden met dezelfde hoeveelheid kronen. Particu lier initiatief in de monumentenzorg ontbreekt volledig, in welke vorm dan overtuigen van de noodzaak tot in vesteren in het behoud van mooie oude gebouwen. Wat dat aangaat zijn politici veelal hetzelfde: 'Laat maar in elkaar donderen, zolang het maar geen stemmen kost.' Een andere zorg is het vormgeven van een goede monumentenwet; hij moet komen maar niemand weet hoe hij er uit zal gaan zien. Verkeerd gebruik van materialen Op het eind van het gesprek spreekt dr. Razim nog zijn bezorgdheid uit over het behoud van de authenticiteit. Helaas houdt ook in zijn land restau reren nog niet altijd in dat de dingen die een gebouw echt tot een monu ment maken tevens worden ontzien. We zagen verschillende voorbeelden van volkomen onnodig en verkeerd gebruik van materialen en vormen. Een betonnen cassetteplafond in een gothisch gebouw is nou niet echt iets waar een mens vrolijker van wordt. De beroemde burcht Karlstein even buiten Praag gelegen is bijna volledig bepleisterd, iets wat dichtbij een desil lusie oplevert van jewelste. En wat gebeurt er onder die rommel als het afwisselend dooit en vriest? In Praag overkwam het ons nogal eens dat van een gevel veel werk was ge maakt terwijl op de erachter liggende binnenplaats oud muurwerk werd in geboet met moderne stenen, qua for maat, kleur en samenstelling volko men in tegenstelling met het reeds aanwezige materiaal. Om zo'n in greep te verbergen helpt maar een ding... pleisteren, zo dik mogelijk. Monumentenzorg dreigt sluitpost te worden In het zo rijk met verleden gezegende land van Vaclav HaveI maken monu mentenzorgen dus een moeilijke tijd door. De regering staat voor zulke grote problemen, dat de zorg voor haar cultuurbezit een sluitpost dreigt te worden. Dat zou niet alleen jammer maar ook volslagen onterecht zijn. Een van de eerste en makkelijkst aan te boren nieuwe bronnen van inkom sten zou wel eens het internationale toerisme kunnen zijn. Dat een rijk mo- numentenbezit dan een belangrijke trekpleister is wordt onder andere ook in ons eigen land keer op keer bewe zen. In ons onderhoud met de heer Razim konden we hem geen financiële steun toezeggen, maar wel hield hij zich aanbevolen voor overdracht van ken nis en ervaring. Zou zoiets vanuit onze Bond in de vorm van een pro ject-groep bestaande uit een aantal leden met speciale belangstelling voor Tsjecho-Slowakije geen gestalte kunnen krijgen? Voelt u er iets voor dan kunt u zich via het secretariaat met de schrijver van dit artikel in ver binding stellen. Voor wie alvast vanuit zijn leunstoel Praag wil bezichtigen bevelen we, naast de nodige reisgidsen, de mooie uitgave van Rebo Production uit Sas- senheim aan, verschenen in 1986, een goede tekst van Bohumir Mraz, oDa iciftrt»' r4|j Vlakbij het oude theater (links) een hele straat in de steigers, maar het werk ligt stil. vertaald door Hans Krijt, met schitte rende foto's van Pavel Stecha en Pa vel Vacha. 'Praag, in het hart van Eu ropa', heet het, waarschijnlijk niet goedkoop maar misschien heeft uw bibliotheek het in huis. n

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 10