Heemschut Persprijs voor twee Volkskrant-medewerkers 8 Vijf herenhuizen van de architecten Van Tijen, Stam en Beese. Een witte bloem in een woud van schortjesarchitectuur (H.K.) plastische bouwmassa's of torens staan. Door deze dui delijke herken ningspunten worden de ver trouwelijkheid en de bewoon baarheid van deze stadsde len bevorderd. Dat wordt nog extra versterkt doordat Berla- ge de monu mentaliteit van de boulevards en de brede tectuur. Van Tyen, Stam en Beese hebben het spel van de onbevangen fantasie gespeeld omdat zij beseften dat het monumentale karakter van Plan Zuid vroeg om de verbeeldings kracht van nieuwe vormen. Zo kan de zeer belangrijke woonfunctie van de gehele Ring 20-40 bewaard blij ven en door een verantwoorde reno vatie zelfs nog versterkt worden. Stedebouw De samenhang tussen stedebouw en architectuur wordt in de Ring 20- 40 sterk ervaren. De voor Neder lands begrippen breed-aangelegde lanen en straten zijn aan beide zij den begrensd door huizenblokken, terwijl op markante plaatsen in het stedebouwkundige plan boeiende en straten afwisselde met de intimiteit van vele pleintjes zoals het Merwe- deplein, het Raphaëlplein, het Para- mariboplein en het Columbusplein. Van de Dienst Ruimtelijke Orde ning, maar ook van het Woningbe drijf Amsterdam, mag verwacht wor den dat er ontzag wordt getoond voor de open ruimten en groenstro ken in de Ring 20-40. De plaatsing van het stadsdeelkantoor Zuid in een groenstrook van de Kennedylaan is verwerpelijk. Was het Weeshuis aan de Wielingenstraat niet een betere plek geweest? Die vraag klemt te meer omdat in de raadszaal van Zuid een prachtige tekening van Ber- lage hangt, waaruit blijkt hoe voor treffelijk architect Friedhoff zijn ge bouw heeft georiënteerd op de oor spronkelijk groene ruimte vóór het Weeshuis! Nu dreigt er een keurig, maar lelijk blok te komen. Op de Dienst Ruimtelijke Orde ning rust de zware taak om het ste debouwkundig plan van Berlage goed te beheren. Straatprofielen, walkanten, groenstroken en bouw massa's behoeven bij de renovaties de grootste zorg. Daartoe rijst de vraag of de gemeente Amsterdam in het bijzonder ten aanzien van het Plan Zuid een stadsbeschermings- procedure kan beginnen. Weliswaar is het aanwijzen van een beschermd stadsgezicht voorbehouden aan de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, maar zoals naast een Rijkslijst ook een gemeentelijke monumen tenlijst bestaat zou een voorlopige bescherming van het Plan Zuid zin vol zijn. Zoals de architectuur-historicus een belangrijke bijdrage kan leveren aan de monumentenzorgers zo zou een stedebouw-historicus dat kunnen ge ven aan de Dienst Ruimtelijke Orde ning ten aanzien van de morfologie van de stedebouw. Want van Scho- penhauer\s de uitspraak: 'Jedes Werk hat seinen Ursprung in einem einigen glüklichen Einfall' H. Knijtijzer BNA Amsterdam 17-7-91 De Heemschut Persprijs 1990 is gewonnen door journalist Jaap Huisman en fotograaf Wim Ruig- rok van de Volkskrant voor hun ar tikel 'Overnachten bij de wethou ders', dat in de Volkskrant van 23 februari 1990 verscheen. Dit arti kel geeft een boeiend verslag van een stadsvernieuwingsproject in de Amsterdamse binnenstad: de verbouwing van het voormalige stadhuis het Prinsenhof tot luxe hotel met congresruimte. In het artikel wordt belicht hoe het complex met zeer uiteenlopende stijlelementen, van 17de-eeuws clas sicisme tot Amsterdamse School met grote discretie wordt aangepast aan zijn nieuwe bestemming. De jury verkoos het artikel unaniem en spreekt van een prima verhaal, hu moristisch geschreven en uitstekend gedocumenteerd. Omdat het artikel en de zeer sprekende foto een on losmakelijk geheel vormen besloot de jury de prijs te laten delen door journalist en fotograaf. Het winnende artikel staat afgedrukt op pag. 22. De prijs is op 24 oktober uitgereikt in het West-Indisch Huis in Amsterdam door de Commissaris van de Konin gin in Noord-Holland drs. R. de Wit, tegelijk met de presentatie van dit ju bileum-nummer van Heemschut. Eervolle vermeldingen gingen naar de journalisten Joris Boddaert, Wim de Wagt en het kwartet Peter Nijhof, Freddy Rikken, Willem van Zoetendaal en Rik van Schagen. De laatste vier maakten voor NRC/Han- delsblad de serie 'Oeververbindin gen', een schitterend staaltje van fotojournalistiek, waarvoor Nijhof de teksten, Rikken de foto's en Van Schagen de infographics maakte ter wijl Van Zoetendaal als initiatiefne mer de vormgeving verzorgde. 'Het andere monument' heet de se rie in het Haarlems Dagblad, waar voor de jury Wim de Wagt een eer volle vermelding toekende. Een serie over opvallende gebouwen in Zuid- Kennemerland, met veel liefde en deskundigheid geschreven. Joris Boddaert schreef voor De Havenloods/Het Zuiden de serie 'Ar chitectuur van vroeger en nu in het Rotterdam van nu', een pakkende serie artikelen over bekende Rotter damse monumenten, waarvoor het historische genootschap Roteroda- mum het initiatief nam. Bij zijn beoor deling van de inzendingen, die mo numenten in brede zin tot onderwerp moeten hebben, hield de jury dit keer speciaal rekening met het jubi leum van Heemschut, dat in het te ken staat van jonge monumenten, stadsvernieuwing en sociale vernieu wing. J.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 8