Archeologische Werkgemeenschap viert lustrum met 'Dag van de Nederlandse Amateurarcheologie' Saskia van Dockum 58 Dit jaar is het veertig jaar geleden dat amateurarcheologen hun krach ten bundelden in de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland (AWWN), sinds 1964 de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN). Voor 40 jaar actief onderzoek ontvangt de AWN op 26 oktober in kasteel de Doornenburg bij Bemmel, de Prins Bern- hard Fonds Monumentenprijs. Deze prijs waaraan een geldbedrag van 100.000,- verbonden is, is be doeld voor een persoon of instelling die zich buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de monumentenzorg in Nederland. Archeologie in de verdrukking Nederland wordt langzaam maar ze ker volgebouwd. Worden er geen nieuwe woonwijken aangelegd, dan verrijst er wel een nieuw industrie park. In de steden maken oude wij ken plaats voor nieuwe. Dagelijks verdwijnen archeologische sporen als sneeuw voor de zon, veelal zon der zelfs bekend te zijn. Ruilverkave lingen, veranderingen in de grondwa terspiegel en verzuring van de bo dem doen de rest. In feite is er niets nieuws onder de zon. Al direct na de tweede wereldoorlog begon een pro ces waarbij een nieuwe start cen traal stond. Voor de archeologie was het toen al alle hens aan dek om te redden wat er te redden viel. In 1947 trok de overheid haar consequenties en werd de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) opgericht. Voor de professionele ar cheologen, die de bulldozers nauwe lijks konden bijhouden, werden de waarnemingen van afzonderlijke amateursarcheologen steeds belang rijker. De AWWN: een bundeling van krachten In 1951 richtte de Haarlemse teken leraar H.J. Calkoen de AWWN op met het doel om:'... door een net van waarnemers over het ganse wes ten...nodeloos verlies van bodem schatten te voorkomen...'. Het ac cent van de vereniging lag op actieve beoefening van de archeologie, juist in West-Nederland, dat aan grote veranderingen onderhevig was. Voor de professionele instanties, de ROB en de universitaire instituten, lag het belang met name in de bundeling van de amateurarcheologen in één vereniging die goed aanspreekbaar was. Resultaten bleven niet uit. Een van de belangrijkste ontdekkingen vorm den de eerste voorwerpen, waaron der een vuurstenen bijl en grondspo ren van wat later de 'Vlaardingencul- tuut' (3500-2500 voor Christus) zou gaan heten. Leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland restaureren opgegraven vondsten (foto Saskia van Dockum). Amateurarcheologen: de ogen en oren van de professionals De AWWN maakte in de jaren '50 een sterke groei door. Het eerste nummer van het tijdschrift Wester heem verscheen, waarin vondst- en opgravingsresultaten gepubliceerd werden. Het tijdschrift won snel aan belang, niet alleen voor amateurs, maar ook voor beroepsarcheologen. Leden kwamen al snel uit het hele land. In 1964 liet de AWWN dan ook de W van westelijk uit haar naam val len. Sinds die tijd is het belang van de vereniging alleen maar toegeno men. De veranderingen in het land schap vinden nog sneller plaats dan voorheen en de 22 afdelingen in het land hebben hun handen vol aan het doen van waarnemingen en kleine opgravingen. Met name de waarne mingen waarbij men vooraf probeert te bepalen wat er op een bepaald ter rein aan archeologische sporen te verwachten is, is werk van groot be lang. Zodra er plannen gemaakt wor den voor herinrichting van zo'n ge bied, kunnen de archeologen de planners met harde feiten om de oren slaan. Prijs De Prins Bernhard Fonds Monumen tenprijs wordt aan de AWN uitgereikt op zaterdag 26 oktober wanneer de vereniging ter ere van haar lustrum 'De dag van de Nederlandse Ama teurarcheologie' organiseert. Op deze dag zal de vereniging ook be kend maken aan welk(e) project(en) op het gebied van de archeologische monumentenzorg de prijs besteed zal worden. In het middeleeuwse kasteel 'De Doornenburg', gelegen tussen Arn hem en Nijmegen biedt de AWN ie dereen die belangstelling heeft de mogelijkheid om vanaf 13.00 uur kennis te maken met de Nederlandse archeologie. Zo bestaat er de moge lijkheid om zelf meegebrachte arche ologische vondsten (scherven, mun ten, botten etc) te laten bekijken door deskundigen en te luisteren naar Middeleeuwse muziek. Verder zijn er stands met o.a. informatie over res tauratietechnieken, computergebruik, tekentechnieken en luchtfotografie. Een aantal landelijk of provinciaal werkende archeologische instanties presenteren zich, waaronder de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), de Konink lijke Nederlandse Oudheidkundige Bond (KNOB), Het Archeologisch In formatiecentrum (AIC), de Neder landse Jeugdbond voor Geschiede nis (NJBG), de Prehistorische Neder zetting Flevoland en de Archeologi sche Vereniging Limburg (AVL). De AWN laat op zaterdag 26 okto ber vanaf 13.00 bussen rijden vanaf de NS stations Arnhem en Nijmegen, ledereen die de archeologische markt wil bezoeken kan hiervan gra tis gebruik maken. Voor een bezoek aan de uitgebreide archeologische markt en aan het kasteel moet 3,50 betaald worden. Voor meer info over de AWN en 'De dag van de Nederlandse amateurar- chelogie': H. Schoorl, Postbus 100, 2180 AC Hillegom Saskia van Dockum is voorlichter van de AWN en lid van de redactie raad van Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 58