Literatuur: 57 Maquette van het stedebouwkundig plan van Bureau van den Broek en Bakema, dat het eiland met hoge bebouwing in de tang neemt (uit Forum 1966). Pampus schuilt echter nog het meest in de uitzonderlijke ligging en in het schitterende uitzicht dat men er over het IJsselmeer heeft. De ver latenheid, het ruïneachtige karakter van dit door planten overwoekerde fort en de stilte die er heerst, moet menig passant het gevoel geven een ware Robinson Crusoe te zijn. Elke zeiler die er aanlegt, ontdekt het als 'zijn eigen' eiland, ver van de be woonde wereld. Het bordje 'Toegang ten strengste verboden' maakt het er eigenlijk alleen nog maar spannen der op. Torenflats bleven uit Aan die periode leek bijna een einde te komen toen in 1966 het architec tenbureau Van den Broek Bakema een stedebouwkundig plan ontwierp, dat erop was gericht de overbevolkte randstad rond het jaar 2000 te ont lasten. Volgens dit zogeheten Pam- pusplan zou Amsterdam zich aan de oostzijde moeten uitbreiden en daar geleidelijk moeten overgaan in een veel ruimer opgezette bebouwing van een nieuwe Polder. Een bebou wing waar men - gezien de open ruimte en recreatie in de directe om geving - 'in de stad toch buiten woonde'. De polder strekte zich van af Amsterdam tot aan Pampus uit en de randbebouwing die hier in een soort krul eindigt zou het eilandje in de tanggreep nemen. Stelt u zich voor, zittend op Pampus, en dan een zicht op torenflats rondom! Sinds kort zijn er weer nieuwe plan nen gesmeed maar ik betwijfel of men daarmee nu zo gelukkig moet zijn. De eerlijkheid gebiedt me echter te zeggen dat ik persoonlijk meer ge- Situatie van het ontworpen koepelfort in de Zuiderzee aan het Pampus. fascineerd ben door de ongereptheid van Pampus en door de symbiose die hier tussen architectuur en na tuur is ontstaan. Van dit soort plek ken zijn er in Nederland heel weinig. Veel van wat oud en vervallen is wordt in dit kleine overbevolkte land je of gesloopt of opgepoetst, bruik baar gemaakt en vervolgens door massa-toerisme platgetreden. Bruiloft op Pampus In 1990 werd fort Pampus door de Staat der Nederlanden aan de Stich ting Pampus verkocht voor het sym bolische bedrag van 50.000 gulden. Deze Stichting die in 1986 uit be zorgdheid over de toekomst van Pampus in het leven werd geroepen, heeft de intentie om het fort te res taureren en het voor het publiek toe gankelijk te maken. Daarvoor streeft het bestuur naar de monumenten status van het eiland (wellicht ook t.b.v. restauratie-subsidies waarvoor het dan in aanmerking komt) en cre- eert ze fondsen om het beheer van het eiland mogelijk te maken. Om de exploitatie sluitend te krijgen is de Stichting van plan fort Pampus toe gankelijk te maken voor ondermeer: Bruiloften en partijen, personeels- en bedrijfsfeesten, barbecues, (pers)presentaties, dealer-bijeen komsten, film en foto-opnames. Te vens is het mogelijk het fort voor en kele uren of dagen te huren en de Stichting kan dan desgewenst de ca tering en rondleiding verzorgen. Na tuurlijk kunt u ook gewoon vanuit Al- mere of Amsterdam een boottochtje naar het fort te maken. Vertrekt u uit Amsterdam dan kunt u bij de Oran jesluizen alvast - de wachttijden vari eren er van een kwartier tot twee uur - eventjes meemaken hoe het voelt om 'voor Pampus te liggen' (ook op de terugweg). Bent u geïnteres seerd, wendt u zich dan tot de be heerder van Pampus: Jan Broekhof. Maar haast U want: 'Als het te com mercieel wordt ben ik direct weg,' zegt hij in een krantenartikel. Zou Pampus zich kunnen verdedi gen tegen de wurgende greep van de commercie? 'Scheepskameel of scheepslichter werd in 1691 uitgevonden door M.M. Bakker. Twee drijvende bakken wer den ter weerszijden van het schip bevestigd. Het schip werd getild en over het ondiepe water gevaren. - De stelling van Amsterdam, uitga ve van AM A-boeken, Beetster- zwaag - Het Fort Pampus, H.P. Moelker - Pampus dwarsligger, Ons Amster dam nr. 8, 1990, Cees Pfeiffer - Pampusplan, Van den Broek en Bakema, Forum 1966 -Volkskrant, 13 juli 1991 Met bijzondere dank aan Cees Pfeiffer Voor donatie en informatie: Stichting Pampus Postbus 40 1399 ZG Muiderberg tel: 02942-3372 beheerder: 06-52869904

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 57